Jump to content
andrew-46

What next?

Recommended Posts

Pun si eu o intrebare banala, pe care unii probabil ati mai auzit-o: ce limbaj de programare mi-ati recomanda sa 'invat'? Stiu deja PHP, HTML, CSS, stiu sa lucrez cu baze de date MySQL si ceva JavaScript - mai basic ce-i drept - (in general chestii ce tin de site-uri), si as vrea sa incep poate ceva nou, C, C++, Java, Python, etc..

Link to comment
Share on other sites

@bogdannbv le ca te referi cand zici ca c++ e depasit?

@andrew-46 recomand c++ daca vrei sa faci programe super eficiente si sa inveti cat mai multe despre cum functioneaza un calculator (cum aloca memoria, cum imparte resursele intre procese s.a.m.d.) dar sa sti ca o sa iti dea ceva bataie de cap din cand in cand.

recomand python/perl daca vrei sa faci programe destul de avansate cu mai putina bataie de cap si programe simple in 4-5 linii de cod.

recomand java daca iti place programarea orientata obiect, daca vrei sa inveti design patterns, daca vrei sa inveti sa programezi pentru android, daca vrei sa faci programe portabile.

orice ai alege din astea nu ai cum sa gresesti. intrebarea e ce tzi'ar placea tie mai mult.

L.E.

era sa uit. indiferent ca limbaj iti alegi, descarca documentatia acelui limbaj si invata'te sa lucrezi cu ea.

invata'te sa cauti functii in ea, sa vezi cum se folosesc, sa citesti exemplele, citesti si functiile din aceeasi familie. e foarte important.

Edited by NemesisITSC
Link to comment
Share on other sites

Update::

Am inceput sa invat C++, am ajuns pe la tutorialul cu numarul 15 de pe site-ul recomandat de bogdannbv (thenewboston - foarte bun site!) siii sincer, m-am plictisit. Adica, nu prea mi se pare nimic nou, sunt cam aceleasi conditii (if, elseif, else), aceleasi loop-uri (for, while), aceeasi operatori (==, &&, <=, etc) si, in general, mi se pare foarte asemanator cu PHP-ul, doar ca e 'ambalat' diferit..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...