Jump to content
Endakin

Forta Noua

Recommended Posts

Joi, 14 iunie, în Bucure?ti, s-a lansat o mi?care politic? nealiniat?: "For?a Nou?".

Potrivit ini?iatorilor, "For?a Nou?' este o reprezentare a acumul?rii st?rilor de nemul?umire ale clasei de mijloc din România fa?? de o clas? politic? ce nu o mai reprezint? în prezent absolut deloc.

"For?a Nou?" se dore?te a fi principala reprezentant? a clasei de mijloc din România ?i o alternativ? viabil? ?i credibil? la actuala clas? politic?.

Mi?carea „For?a Nou?” î?i are originea în evenimentele din ianuarie 2012, când, preocupa?i de acelea?i probleme ca cele reclamate de „strad?”, peste 1500 de oameni din diverse medii au încercat s? g?seasc? solu?ii la acestea, prin dezbateri în mediul online. Pe atunci, nucleul actualei mi?c?ri „For?a Nou?” s-a numit "Împreun? 2012".

Conform declara?iilor unor membri ai grupului de ini?iativ?, apari?ia mi?c?rii nu înseamn? o simpl? înregimentare a înc? unei forma?iuni politice al?turi de toate celelalte care, de 21 de ani, viruseaz? societatea româneasc?. "For?a Nou?" este pur ?i simplu o fireasc? reac?ie "anticorp" a clasei de mijloc fa?? de lipsa de reprezentativitate a actualelor partide politice. Ele sunt create de c?tre stat ?i tr?iesc din banii statului, adic? ai fiec?ruia dintre contribuabili. "Pe actualii politicieni nu îi intereseaz? oamenii pe care ar trebui s? îi reprezinte, ci statul care îi imbog??e?te. Un stat care î?i arog? îns?rcin?ri economice pentru care este prost sau deloc preg?tit, care taxeaz? nebazat pe nimic ?i care cheltuie necontrolat de nimeni, ba mai r?u, care se împrumut? în numele nostru pe zeci de ani, f?r? s? investeasc?", se arat? într-un comunicat reimis presei.

Cele nou? principii ale mi?c?rii "For?a Nou?"

Libertate

Proprietate privat?

Un scop

O ?ar? cu oameni ferici?i

Responsabilitate

Meritocra?ie

Competen??

Integritate

Transparen??

Cele nou? priorit??i ale mi?c?rii "For?a Nou?"

Educa?ie ?i investi?ie în cunoa?tere

Reforma statului

Fiscalitate

S?n?tate

Justi?ia ?i consolidarea statului de drept

Participarea cet??enilor la via?a public?

Dezvoltare economic?

Afaceri externe

Reg?sirea reperelor morale ?i culturale

Expunerea dezvoltat? a principiilor ?i priorit??ilor pe siteul Implic?-te | Forta Noua

Sursa

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

aiurea... noi nu avem nevoie nici de partide politice nici de agitati nici de vorbareti..

noi avem nevoie de atitudine, respect si solidaritate pentru a schimba ceva in rahatu ala de tara..

dar cel mai important avem nevoie de o desteptare.

Link to comment
Share on other sites

De ce isi are initiativa in protestele din ianuarie? Ati organizat voi ceva? Ati luat voi bataie? Sincer, nu va cred!

Probabil c? ei st?teau la o teras? la o bere ?i se uitau la manifestan?i ?i î?i ziceau: „ Uite m? ?i la pro?tii ??tia. Hai s? facem un partid ca s? fim ?mecheri ?i ne facem reclam? pe seama ?stora.”

Link to comment
Share on other sites

Probabil c? ei st?teau la o teras? la o bere ?i se uitau la manifestan?i ?i î?i ziceau: „ Uite m? ?i la pro?tii ??tia. Hai s? facem un partid ca s? fim ?mecheri ?i ne facem reclam? pe seama ?stora.”

dar poate ca totusi nu e asa.

@ps-axl : nu avem nevoie de partide sau de vorbareti, dar avem de atitudine si solidaritate ? Pai e cam acelasi lucru; avem nevoie de solidaritatea oamenilor de a se unii intr-un partid 'revolutionar' sau in meeting-uri de protest care sa ia atitudine si sa vorbeasca pentru marea masa.

Nu tin partea acestei 'grupari' de 2 lei. A fost 'inspirata' de 'discutiile' din 'mediul online', deci e vax.

Link to comment
Share on other sites

E un mare nimic. Va muri cum a inceput. Tara asta nu are nevoie de "comunism" ci de o autarhie, un fel de dictatura a legii. Pana acolo e necesar un "fuhrer" un tip care sa imbrace camasa mortii si sa verse ceva sange. Din pacate fara asa ceva nu se poate trebuie curatenie dar problema e sa nu-i placa prea mult la putere ca o luam de la capat. Si nici nu se pune problema daca o sa avem asa ceva ci mai degraba cand?

Studiati putin epocile in profunzime si o sa vedeti ca tara asta a mers excelent doar cand a fost condusa de romani. In rest sa ma pupe in fund toti globalistii, voi cine credeti ca ne conduce de mai bine de 20 de ani incoace?

Intrebatii pe palestinieni, ei stiu bine cine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...