Jump to content
Vlachs

Noi reguli de conduita - ce sa adaugam

Recommended Posts

Eu zic ca a venit timpul sa curatam cat de cat forumul si sa impunem un set de reguli mult mai bune pentru a opri offtopic-ul excesiv si prostimea.

Trebuie sa retineti ca cel mai bun moderator sunteti voi, puteti sa ne ajutati dand report unde trebuie.

Puteti sa postati aici orice credeti ca ar trebui adaugat la https://rstcenter.com/forum/55066-noi-reguli-de-conduita.rst#post365866

Haideti sa incercam sa schimbam putin forumul ca in curand o sa fie plin de intrebari legate de caini, pisici, masini si alte tampenii ce nu au legatura cu noi.

Link to comment
Share on other sites

dac? tot "cura??m" forumul, cred c? cel mai bine ca s? nu se "murd?reasc?" din nou, înregistrare pe baz? de invita?ie / cuno?tiin?e / orice altceva care ar putea limita prostia din start.

în rest, warn pe fiecare post offtopic, ban cel putin 3-5 zile la topicuri inutile, for trolling purposes..

// dac?-mi mai vin în minte, revin cu edit.

// titlurile de genul "ajutor ajutor pls ajutor ajutoooor!!" aduc again ban cel pu?in o s?pt?mân? ( asta pentru c? e men?ionat ?i în regulament.. )

Edited by DarkyAngel
Link to comment
Share on other sites

Sunt de'acord cu DarkyAngel, ar fi mult mai bine ca înregistr?rile s? fie pe baza de invita?i, ?i conturile cu o inactivitate mai mare de 3-4 luni s? fie ?terse, a?a am avea doar utilizatori activi tot timpul...

Ar fi bine s? se pun? o limit? de acces, 50 de posturi, ca s? se poata posta în categoria "Cereri", sau oricare alta.

Link to comment
Share on other sites

Sunt de'acord cu DarkyAngel, ar fi mult mai bine ca înregistr?rile s? fie pe baza de invita?i, ?i conturile cu o inactivitate mai mare de 3-4 luni s? fie ?terse, a?a am avea doar utilizatori activi tot timpul...

Ar fi bine s? se pun? o limit? de acces, 50 de posturi, ca s? se poata posta în categoria "Cereri", sau oricare alta.

Foarte buna ideea .

Link to comment
Share on other sites

Eu as opri orice fel de giveaways de rdp-uri, socks etc. si regula impotriva cererilor de genul asta.

Ar cam injumatati numarul de utilizatori zilnici dar nu vad de ce v-ar interesa astfel de statistici.

Ideea e sa scapam de skiddies si sa promovam invatarea. Nu invata nimeni nimic din rdp-uri si ma doare-n cur de aia 50 dolari pe luna scosi de toti 'hackerii' cu dubrute.

Link to comment
Share on other sites

@DarkyAngel:Nu poti baga invitatie, e ca si cum ai inchide usile in urma ta.. tu ai venit aici pe invitatie? Poate o sa zici ca, cunosteai din inainte oameni de pe aici, si ai fi putut lua invitatie. Nu e corect, sa beneficiezi de un drept si apoi sa il anulezi. O iei spre partea de politica si nu e bine. Sunt useri care nu cunosteau pe nimeni pe aici, si sunt useri buni.

Link to comment
Share on other sites

Mi-am amintit de postul lui neme cand am vazut threadul, hai sa incercam sa gasim o solutie desteapta care tine cont si de ceea ce a spus el, mi se pare foarte corect:

1. Se lasa la liber aproape orice actiune posibila. Utilizatorii noi sau vechi intra pe forum si incep sa trolleze. Unii mai mult, altii mai putin, iar altii deloc. Asta automat creeaza reactii. Reactiile aduc posturi. Posturile multe = SEO si activitate pe forum. Activitatea pe forum chiar daca aduce rar informatii utile tin site-ul activ si astfel se evita situatia Hackpedia.info care a disparut - din pacate - din prim plan tocmai pentru ca s-a incercat inlaturarea informatiei proaste. Chiar daca posturile ajung la cosul de gunoi ele sunt indexate deci revenim la SEO. SEO = trafic. Din o tona de trafic prost revine 1 gram de membri utili. Restul membrilor ramasi de umplutura ori primesc ban ori sunt lasati in pace pentru ca nu depasesc limitele bunului simt si pot deveni utili comunitatii pe viitor. Datoria staffului e sa acorde atentie la toti utilizatorii si sa ii elimine fara explicatii pe cei inutili si in acelasi timp nesimtiti. Un om care pierde cateva ore pe zi, zi de zi, doar ca sa ii injure pe altii pe un forum nu are timp sa faca si sa invete ceva constructiv. El trebuie sa dispara din comunitate. Stiu ca pentru staff e greu, necesita munca si prezenta pe forum dar modul cel mai bun de a inlatura pleava e sa ii lasi pe toti sa se desfasoare linistiti si sa le observi actiunile. Nu te opreste nimeni sa dai banuri in stanga si in dreapta atata timp cat asta reprezinta o actiune constructiva pentru forum.
Link to comment
Share on other sites

Mi-am amintit de postul lui neme cand am vazut threadul, hai sa incercam sa gasim o solutie desteapta care tine cont si de ceea ce a spus el, mi se pare foarte corect:

Ok, aici este vorba de alta chestie.

Sa le luam pe rand:

1.Continut asemanator sau lipsa continut adecvat - asta nu inseamna SEO ci inseamna o scadere in rezultate din simplu fapt ca ai continut de cacat si aproape duplicat.

2.RST a scazut enorm, incepand de la rank-uri pana la PR, si ghici de ce, continut, continut, continut...

3.O alta chestie interesanta e ca inainte un articol era indexat la cateva minute, acum e posibil sa astepti si 2 zile, te las sa ghicesti de ce.

Link to comment
Share on other sites

@DarkyAngel:Nu poti baga invitatie, e ca si cum ai inchide usile in urma ta.. tu ai venit aici pe invitatie? Poate o sa zici ca, cunosteai din inainte oameni de pe aici, si ai fi putut lua invitatie. Nu e corect, sa beneficiezi de un drept si apoi sa il anulezi. O iei spre partea de politica si nu e bine. Sunt useri care nu cunosteau pe nimeni pe aici, si sunt useri buni.

am precizat, nu neap?rat prin invita?ie, cuno?tiin?e, comportament, sau altceva, exemplu: ni?te întreb?ri puse în 5 minute pentru a vedea cum se comport?.. sau un chestionar cu 5 întreb?ri random dintr-o baz? de date cu 1000, ?i apoi sortate ?i accepta?i dintre ei, dup? limbaj / scris / r?spunsuri, nu e neap?rat s? ?tie, de asta e forumul, ca s? înve?e, dar cel pu?in limbajul este primul factor în filtrarea prostiei..

Link to comment
Share on other sites

Sunt si eu de acord ca inregistrarea sa fie pe baza de invitatie, astfel ar veni doar useri buni.

La fel sunt de acord si cu sterge userilor care sunt inactivi mai mult de vreo 3 luni, asta ar curata baza de date, de ce sa tina 40.000 useri, cand nu sunt activi nici unul ?

Posturile/topicurile inutile, trolling excesiv => warn/ban

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Pentru inceput, propun sa se ascunda intreg forumul pentru utilizatori, mai putin sectiunea Bine ai venit (aici te poti prezenta). Dupa aceea, fiecare utilizator sa scrie o scurta prezentare despre el in sectiunea vizibila si sa primeasca intrebari de la membrii RST in legatura cu cunostintele sale. Daca totul este ok si omul poate sustine ceea ce a zis in primul lui post, un moderator sau administrator ii da dreptul sa vada si celelalte sectiuni. Il putem accepta si daca nu prea are cunostinte, dar dovedeste ca are vointa. Multi de pe forum au venit stiind putine lucruri si acum scot bani din ceea ce fac.

Link to comment
Share on other sites

Imi place aceasta initiativa. Totusi apar doua probleme:

1. Autoritatea administratorilor. Desi sunt deacord cu o autoritate suprema, pana acum aceasta nu a facut decat mai mult rau pentru ca acestia nu pot fi trasi la raspundere sub nici o forma, cel putin pana acum.

2. Nepotismele. Aici daca te cunosti cu un admin/moderator, deja ai penele aurii.

3. Forumul are si va avea inertie pe partea de offtopic o lunga perioada. Trebuie ceva foarte transant ca sa se simta ceva. Din punct de vedere tehnologic nu poti limita offtopic, din punct de vedere social da. Problema e ca nu e o echipa de moderatori gata sa dea in cap la oricine incalca "legea" suficient de mare si activa. :-)

Ar trebui sa se poata face diferenta intre moderatori si oamenii cu calitati speciale mai clar. Daca esti bun nu inseamna ca trebuie sa fii moderator si nici invers.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...