Jump to content
M2G

Postati aici linkuri Securitate/Programare

Recommended Posts

Postati aici linkuri din domeniul securitatii sau programarii. Articole pe care le-ati citit si care le considerati bune, site-uri in care sunt prezentate informatii relevante din acest domeniu, paper-uri. Orice credeti ca e resursa buna in acest domeniu si care merita mentionata si vazuta de altii.

Vreau sa arate ceva de genul:

http://LinkUtil.com - O scurta descriere

O sa vedeti in viitorul apropiat de ce am nevoie de ele.

Pe langa asta as vrea sa imi mai raspundeti la o intrebare.

Ati folosii un soft care e OS dependent cum e .net sau cross platform (Java - in cazul acesta nu o sa fie .jar ci o sa fie facut un build atat pt win-fisier.exe cat si pt linux-fisier.sh)?

Vreau sa scriu un program si as vrea sa aud si parerea voastra in legatura cu tehnologia care va satisface mai mult.

O sa dureze ceva timp procesul acesta asa ca puteti posta aici oricand gasiti ceva util.

La cat mai multe resurse utile postate. ;)

Link to comment
Share on other sites

Postati aici linkuri din domeniul securitatii sau programarii.

ar fi Un mic ghid de programare web (cauta in el dupa atac si securitate si gasesti destule)

si PHP Security Consortium: PHP Security Guide

Ati folosii un soft care e OS dependent cum e .net sau cross platform (Java - in cazul acesta nu o sa fie .jar ci o sa fie facut un build atat pt win-fisier.exe cat si pt linux-fisier.sh)?

folosesc php in combinatie cu ajax care e independent de platforma si cred cu tarie ca aplicatiile online sau cloud vor fi viitorul...

asa insa as recomanda java pentru ca il gasesti peste tot de la frigidere pana la nave spatiale si pe win si pe mac si pe solaris si pe linux si pe alte sisteme (android, etc)...

PS. daca vrei sa scrii un program, fa-l portabil, sa nu depinda de sistem, eu de 2 ani nu folosesc decat aplicatii portabile (de pe stick) si ce nu e portabil incerc sa il virtualizez sa il fac portabil ca sa ma folosesc de el...

Edited by Birkoff
Link to comment
Share on other sites

Ms birkoff pentru linkuri.

In legatura cu intrebarea mea:

Daca nu sa inteles, o sa fac o aplicatie pentru RST despre care nu o sa zic nimic acum dar o sa includa si un sistem prin care se pot gasii articole bune drespre securitate/programare precum si numele celui care a propus linkul.

Intrebam care tehnologie e mai buna pentru voi. Sunt care folosesc doar linux sau doar mac si ma gandeam ca daca aplicatia e scrisa in java or sa poata si ei sa foloseasca. De asta intrebam .net sau java?

Stiu unde e folosit java si stiu sa scriu cod in ambele. Era doar o intrebare despre care din cele doua tehnologii o preferati.

Mai astept linkuri ca la offtopic sunteti buni dar cand e vorba de ceva serios nu prea sare aproape nimeni.

Puteti posta si ce aveti pe la bookmarks.

Link to comment
Share on other sites

Puteti posta si ce aveti pe la bookmarks.

daca tot mi-ai adus aminte, m-am uitat in lista mea kilometrica de bookmarkuri si am selectat cate ceva care merita (cu ocazia asta am mai facut si curatenie prin ea)

https://www.rtfm.ro/category/securitate/

Cross-site scripting - Wikipedia, the free encyclopedia

SecuriTeam - PHP gd Library imageRotate() Function Information Leak Vulnerability

si desigur articolele de pe rst...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...