Jump to content
pyth0n3

Open Courses Start Here

Recommended Posts

Care se ocupa de video?Daca ar fi posibil sa il faceti in mpeg (ocupa mai putin spatiu) , puteti folosi xvidcap in Linux , mil trimiteti si ii fac un re-touch si un speedup si il reduc la 20 de minute.Astazi nu pot face Screen Recording, (sunt la munca) si o sa zboare o serie de terminale pe ecran.

Link to comment
Share on other sites

Screen-ul 2-php-session de astazi poate fi descarcat in sectia php.

@curiosul initial avea 56M asa ca m-am apucat de optimizat ca sa il scot la vreo 30 de minute ca avea 1 ora si 17 minute , in final l-am facut de 79M , arhivat in zip are 38M si este de 38 de minute.Codul sursa va fi publicat de catre Synthesis in sectia codepad alaturi de white paper.Urmatorul event din cate am inteles este pe data de 29 august , si acest lucru va fi trecut in calendar impreuna cu orarul de catre Synthesis.Multumim celoir care au participat si au contribuit.Va asteptam la urmatoarele sesiuni.Reamintesc ca sesiunea AnsiC va continua intrun flux normal dupa data de 15 Septembrie.In acelasi timp vine pregatita sesiunea Linux care din pacate are intarziere desi nu am inteles de ce.

Se cauta useri experti care vor sa expuna o prezentare pe tema SQL Injection sau diverse alte subiecte legate de vulnerabilitati Web/Host/Based.Daca aveti un articol si vreti sa il prezentati scrieti direct folosind form-ul de contact , iar echipa Project Manager va putea valuta si crea un event pentru prezentarea voastra.

Este important sa facem prezentari doar asa putem schimba informatii intre noi si doar asa putem perfectiona si crea o comunitate cu multe skill-uri tehnice.

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Update:

Cateva lucruri importante din punct de vedere organizativ.

1.Orariile pentru sesiuni vor fi validate doar daca vin publicate in sectia event a portalului , fiecare poate sincroniza calendarul portalului cu calendarul lui preferat, am introdus si o extensie pentru google calendar.Orariile specificate prin posturi nu sunt valabile daca nu corespund cu orariile publicate in calendar.Orariile nu pot fi modificate decat cu 48 de ore inaitea sesiunii (in cazul in care persoana care preda cursul are o problema si nu poate tine sesiunea va putea modifica orarul cu 48 de ore inainte)Orariile nu sunt valabile daca vin transmise prin voce , fax, email si nu concid cu orariile calendarului.(spre exemplu daca careva afirma ca pe data de X vom incepe un anumit curs , data X nu este valabila pana in momentul in care nu este publicata in calendar si trebuie publicata cu cel putin 48 de ore inainte)Toate orariile corespund cu UTC/GMT +3 hours (ora romaniei).Daca folositi google calendar va sincroniza orarul exact cu tara in care va aflati, in mod divers va trebui sa calculati voi ora la care se va tine sesiunea in cazul in care va aflati in afara romaniei.Exemplu: Daca un curs vine programat pentru ora 20:00 si voi va aflati la Berlin inseamna ca cursul se va tine la ora 19:00

2.A fost introdus SSL in portalul unde se vor tine cursurile cu un certificat legitim asadar fiecare request se va face in HTTPS.(daca careva are probleme cu un browser e rugat sa ne scrie un email.)

3.Rog personalul din grupul Project Manager sa se ocupe de organizare.

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Refreshed Fri Sep 21 08:00:00 CEST 2012

Fifth PHP Session September 21, 2012 @ 20:00

gLd

Starker

FredX

u0m3

DarkyAngel

ps-axl

cmenetro

_________

Total 7

Minimum Required 10

First Linux Session October 6, 2012 @ 18:45

gLd

StrXtRST

R3AL

alinbr

u0m3

DarkyAngel

ps-axl

cmenetro

stefan27

_______

Total 9

Minimum required 5

Link to comment
Share on other sites

Updates:

In prima sesiune am discutat despre Compilator (GCC), in a doua sesiune am discutat despre tipuri de data fundamentale si am specificat cateva aspecte in legatura cu operatiile aritmetice.

Inainte de a trece la a treia sesiune rog fiecare user sa treaca peste primele 2 sesiuni iar in cazul in care are dubii sa trimita un email cu intrebarile pe care le are folosind form-ul de contact al portalului.Materialul primelor sesiuni poate fi descarcat direct de pe portal .

Third AnsiC Session

October 5, @ 20:00

In urmatoarea sesiune vom discuta despre variabile si cum pot fi folosite , vom discuta despre tipul variabilelor global/local/static/auto.Vom invata cum pot fi declarate anumite functii si procedure, vom declara functii globale , locale.Vom introduce cateva keyword precum define si const.Vom invata cum poate fi preluat input-ul de la tastiera si vom face o mica introducere in memory allocation (acest aspect este fundamental in AnsiC deoarece permite programatorului sa obtina controlul asupra sistemului operativ).

Note:

Pentru cei interesati de C este important sa nu pierdeti sesiunile deoarece nu veti putea intelege cand vom discuta aspecte precum Pointers/Arrays/Memory Segmentation.

Full AnsiC Session summary

First AnsiC Session

-O scurta introducere in C

-O scurta introducere in GCC

-Traducerea codului C Preprocessing/Compiling/Assembling/Linking

Second AnsiC Session

-Entry Point (functia main)

-Tipuri de date

-Operatii Aritmetice

Third AnsiC Session

-Declarara variabilelor

-Declararea functiilor

-Diverse keyword

-Functii si procedure

-Input tastiera

-Memory(Intro)

Fourth AnsiC Session

-Structure de control

-Operatori logici

-Ciclul while/for

-Instructii goto/break/continue

Fifth AnsiC Session (Important Session)

-Pointers

-Arrays

-Memory Segmentation

Sixth AnsiC Session

-Strings (strcmp/strncmp/strcpy/strncpy/strcat/strncat/strstr)

-Strings Functions (sprintf/snprintf/sscan/gets/fgets)

Seventh AnsiC Session

-Main Arg

-Binary String

Eight AnsiC Session

-File I/O

-Read/Write/Open/Close

Ninth AnsiC Session

-Stack/Heap

-Buffer Overflow

-Smashing the Stack

Tenth AnsiC Session

-Inline Assembly

-Shellcode

Acest mesaj a fost trimis in mod automat prin email la toti userii care s-au inscris la cursuri.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Am niste probleme cu ISP-ul de ceva timp. Nu am internet de unde planuiam sa tin cursul / Nici nu am putut sa fac prezentarea din cauza asta.

La ora 23:15 a fost taiata fibra dintre noi si UPB.

Drept urmare nu mai avem conexiune la internet.

Problema asta nu a putut fi in nici un fel anticipata. Pur si simplu un Dorel a taiat fibra optica si obliga providerul sa le traga pe sub pamant. Nu exista un ETA. Cursul de Sambata NU va avea loc cu mine.

Imi pare rau.

Edited by em
Link to comment
Share on other sites

Saptamana asta am amanat 2 cursuri pentru diverse probleme.Ieri am triimis un email la toti in care am confirmat ca se vor tine.Pentru a conferma faptul ca sunt o persoana corecta in aceasta noapte dupa ora 3 voi pregati sesiunea Linux la 5 voi termina cu sesiunea Ansic la 8 voi iesi de la munca (daca voi avea timp voi dormi cateva ore) voi anula toate planurile din acest weekend si voi tine cursul Linux,iar duminica cursul AnsiC.

Link to comment
Share on other sites

@python3, apreciez faptul ca vrei sa fi o persoana corecta si de cuvant, dar chiar nu e cazul sa iti neglijezi viata persoanala, propria sanatate si planurile tale, doar pentru cei care s-au inscris la curs. Oricum nu sunt foarte multi participanti. Eventual, sa facem un poll sau ceva si daca toti (sau 50% + 1) suntem de acord, cursurile sa se amane pana cand em le va putea tine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...