Jump to content
Guest []kw3rln

raspberry pi project

Recommended Posts

Guest []kw3rln
In poza a doua , in colt , mi s-a parut sau mi se pare in continuare ca e o bicicleta de slabit. Uitate atent .

stiu ca e sectiunea offtopic dar deja e prea pe langa subiect

si ca sa te lamuresc sunt picioare de la canapea..si ca sa nu dai reply cu banuieli ai aici Mobexpert

Link to comment
Share on other sites

Voiam sa imi cumpar un laptop care sa il folosesc strict linux si chestii anale. Sa inteleg ca asta ar fi o alternativa?

Da, iei un birou, un monitor, un generator electric, 3 litrii de benzina si instalatia respectiva si te duci in parc sa te joci pe linux.

Link to comment
Share on other sites

Am primit si eu Pi-ul meu acu cateva zile si m-am jucat putin cu el, o sa-i gasesc un proiect potrivit cat mai curand posibil. Posibilitatile sunt destule.

i@raspberrypi ~ $ uptime

04:52:09 up 4 days, 15:23, 1 user, load average: 0.00, 0.01, 0.05

pi@raspberrypi ~ $ uname -a

Linux raspberrypi 3.1.9+ #168 PREEMPT Sat Jul 14 18:56:31 BST 2012 armv6l GNU/Linux

Link to comment
Share on other sites

Guest []kw3rln

din pacate usb-ul de la raspberry pi nu produce destul curent pt modemul huawei e 220 sau alte periferii ce cer mai mult de 100mA

cu un singur cablu usb recunoaste modemul dar veti primii eroare "exit code 16" in wvdial pt ca nu are destula putere sa se conecteze la 3g

asa ca am facut un cablu in Y ... 2 usburi...unu are curent+date si celalalt furnizeaza in paralel doar curent

pt cei interesati am legat de la al doilea usb la primul doar firele rosu si negru(curentul)

aveti aici tutorial pt setarile din linux ( folosesc raspian) NSLU2-Linux - HowTo / AddUsb3gModem browse

gFOg7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa par retard , dar se pot poate pune Win pe el ?

nup, arhitectura procesorului este cea de pe telefoanele cu Android - ARMv6k, nu mere win. Sunt curios cum folositi unitatile astea, am vazut pe net o gramada de posibile intrebuintari. Mie la un server low cost mi-a sarit gandul prima data.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...