Jump to content
dumblegate

Licente software

Recommended Posts

Sunt curios sa aflu raspunsuri pentru urmatoarele:

1)Ce autoritate controleaza PC-urile institutiilor publice daca au sau nu licente achizitionate pentru software-urile instalate?

2)Care e legea in Romania ce face referire la licente software?

3)Daca hardul este criptat, este obligat proprietarul sa ofere parola?

4)Exista vreo lege in Romania referitoare la criptarea datelor?

5)Referitor la punctul 3, se poate face un subterfugiu invocand o anume lege ca sa fii scutit de a inmana parola, implicit controlul?

Merci.

Link to comment
Share on other sites

Prevederi legislative privind prevenirea si combaterea criminalitatii informatice : Legi internet

Art. 42. - (1) Accesul, f?r? drept, la un sistem informatic constituie infrac?iune ?i se pedepse?te cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amend?.

Art. 46. - (1) Constituie infrac?iune ?i se pedepse?te cu închisoare de la 1 la 6 ani:

a) fapta de a produce, vinde, de a importa, distribui sau de a pune la dispozi?ie, sub orice alt? form?, f?r? drept, a unui dispozitiv sau program informatic conceput sau adaptat în scopul s?vâr?irii uneia dintre infrac?iunile prev?zute la art. 42-45;

B) fapta de a produce, vinde, de a importa, distribui sau de a pune la dispozi?ie, sub orice alt? form?, f?r? drept, a unei parole, cod de acces sau alte asemenea date informatice care permit accesul total sau par?ial la un sistem informatic în scopul s?vâr?irii uneia dintre infrac?iunile prev?zute la art. 42-45.

(2) Cu aceea?i pedeaps? se sanc?ioneaz? ?i de?inerea, f?r? drept, a unui dispozitiv, program informatic, parol?, cod de acces sau dat? informatic? dintre cele prev?zute la alin. (1) în scopul s?vâr?irii uneia dintre infrac?iunile prev?zute la art. 42-45.

criptare hard: Art. 42

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce mi-ai oferit face referire la acces fara drept.

Eu am acces de drept la PC-ul meu, care se afla intr-o institutie, dar n-am licente pentru Windows, Adobe, Office, etc.

Daca protejez datele astea prin criptarea hardului, voi fi fortat sa o comunic? N-am cum sa invoc nicio lege despre prelucrarea datelor cu caracter personal, pe care trebuie sa le pastrez in siguranta(pretext, bineinteles, chiar daca datele cu caracter personal exista)?

Link to comment
Share on other sites

daca lucrezi intr-o institutie publica, stai relax nu cred ca verifica nimeni acolo, se verifica doar la s.r.l pfa etc

daca iti pui criptarea pe hard/fisiere/stick si iti cere parola, si tu zici: am uitat-o, nu o stiu, am avut soc, nu am instalat eu programul, am luat trojan etc, primesti închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amend?.

daca esti la prima abatare, primesti cu suspendare max 2 ani si o 100-500 mil

alt exemplu, daca ai laptop criptat si pleci din tara... intr-o tara retardata, ti se cere parola, daca nu o dai, ai laptop confiscat

Link to comment
Share on other sites

orda.ro are dreptul sa verifice in urma unei sesizari (impreuna cu politia in urma unui mandat), calculatoarele acelei institutii. Tot in dreptul acelui mandat, pot ridica calculatoarele suspecte (cele criptate) pentru analiza ulterioara. In cazul in care nu le oferi parolele de acces se considera ca te opui deciziei mandatului si au drept sa te aresteze pe motiv de obstructionare a executarii mandatului. Calculatoarele cu pricina ajung la firme specializate in decriptare si dupa cateva luni de obicei reusesc sa sparga parolele si sa acceseze datele (tine cont ca se folosesc datacentere intregi pentru spargerea parolei unui hdd). Urmeaza apoi actionarea in justitie pe baza probelor gasite.

la ultima inspectie a unei institutii au fost gasite calculatoare fara licenta si au fost acordate amenzi (pe care tot statul le plateste din banii publici)

Edited by Birkoff
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...