Jump to content
inteleptul

sfaturi pentru realizarea unui proiect

Recommended Posts

Da la asta m-am gandit si eu, sa inregistrez domeniu pe ro.

Daca pagina/produsul e destinat clientilor din romania, e bine sa ai un nume romanesc. Oricine cauta pe google dupa "mazare" nu va vedea in top, site ul tau numit "peas"

Daca, continutul e in limba romana, nu vad rostul unui site cu nume/expresie englezeasca decat daca e numele unui produs/marca

Pe de alta parte in primul topic spui ceva de genul "vreau sa fac ceva si nu stiu cum" pai cum vrei sa primesti sfaturi daca nu spui ce vrei sa faci ?

Link to comment
Share on other sites

Daca pagina/produsul e destinat clientilor din romania, e bine sa ai un nume romanesc. Oricine cauta pe google dupa "mazare" nu va vedea in top, site ul tau numit "peas"

Daca, continutul e in limba romana, nu vad rostul unui site cu nume/expresie englezeasca decat daca e numele unui produs/marca

Pe de alta parte in primul topic spui ceva de genul "vreau sa fac ceva si nu stiu cum" pai cum vrei sa primesti sfaturi daca nu spui ce vrei sa faci ?

Un blog despre motivare si sanatate, iesirea din depresie, prostii din acestea. Tocmai asta imi da batai de cap numele domeniului in engleza si continutul in limba romana, la o cautare pe google.com dupa expresia respectiva in limba engleza va aparea site-ul respectiv cu continut ro. Dar la o cautare pe google.ro dupa expresia respectiva nu va oferi afisari. Ma gandeam sa mizez pe un brend cum este rstcenter. Si sa investesc masiv in promovare

Link to comment
Share on other sites

O.k Neme, ai oferit un raspuns concret care m a scos din ceata. Totusi mai am cateva intrebari. La o cautare pe gogle in domeniul auto 4tuning este primul afisat. Acest lucru se datoreaza subiectelor de pe forum?

2

Pana in acum cateva zile statistica pariurilor sportive o tineam pe un caiet, analize, sisteme m am gandit sa mi fac un blog si sa tin acolo evidenta. Marea problema este alegerea unui domeniu, va rog ma puteti ajuta cu ceva idei pentru el?

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Ultima oara cand m-am interesat de treaba asta forumurile erau citite si primeau rank de la Google total diferit de alte site-uri. Stiu ca era cumva de genul botul verifica topicul, vede cate reply-uri sunt, revine, citeste topicul iar, face iar numaratoarea si in functie de numarul de comentarii la articol si de cuvintele cheie folosite in replay-uri face rankingul acelui topic. RST chiar de un astfel de seo beneficiaza. Posibil sa nu mai fie valabila treaba cu forumurile si calcularea relevantei si daca gresesc sper sa ma corecteze cineva. Cat despre 4tuning ei beneficiaza de multe linkuri primite in mod natural, este un forum activ, targeteaza in mod normal cuvinte cheie doar din domeniul auto si au o anumita vechime ca domeniu. Plus inca multi alti factori din care imi scapa si mie o gramada cu siguranta.

Link to comment
Share on other sites

Ma da, nu am gasit nimic interesant pentru a forma un brend! La o simpla cautare pe google sunt mii de site-uri pe nisa pariurilor, eu am un domeniu dar nu-mi place cum suna mai exact detin domeniul acesta Am cateva articole pe el si este printre primele pagini in google pe aceasta nisa a pariurilor. Am sa mai caut, daca nu am sa-l las pe acesta...Nu cred ca se merita o alta investitie de 50 € pe un domeniu .ro

La alegerea domeniului m-am inspirat de la tipul asta 2million Personal Finance Blog, My Journey to Financial Freedom si de la acestia EmillionForum - Affiliate Programs - Internet Marketing Webmaster SEO Forum

Sunt indecis pff.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...