Jump to content
EOF

[Ajutor] Optimizare Magento

Recommended Posts

Salut

As dori sa stiu daca cineva s-a ocupat de 'optimizarea' unui site care ruleaza pe platforma de ecomerce Magento.

Mi-ar prinde bine niste sfaturi; Pana acum m-am ocupat doar de site-uri care ruleaza pe Wordpress, iar acolo sunt ceva pluginuri care-ti usureaza viata. Daca aveti ceva sfaturi, v-as fi recunoscator.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri.

Ideea e ca asa a venit clientul cu site-ul la mine iar mie mi-a cerut sa-l optimizez si sa ma ocup de partea de SEO.

Cat iti pierzi tu vremea degeaba sa optimizezi magneto pe un shared hosting de probabil 1-2EUR/luna, mai bine propune-i clientului tau "portarea" la un CMS mai friendly cu serverul, desigur aici intervine o suma in plus de platit (in functie de cat continut este, si desigur daca nu te incurci in smarty/php/css/html, dar banuiesc ca nu este cazul) SAU in cel mai rau caz sa-si ia un dedicat.

Link to comment
Share on other sites

Pune-l sa ia un hosting mai ok. Sa intrebe in prealabil ce memory_limit are in php. Trebuie minim 128M sa mearga decent. (Majoritatea hosterilor au 32/64 M).

Daca isi ia VPS sau un server, recomand nginx + php-fpm in loc de apache ; Aici trebuie sa iei in vedere faptul ca ar avea nevoie de un om sa faca update-uri & stuff pe server.

Link to comment
Share on other sites

Pune-l sa ia un hosting mai ok. Sa intrebe in prealabil ce memory_limit are in php. Trebuie minim 128M sa mearga decent. (Majoritatea hosterilor au 32/64 M).

Daca isi ia VPS sau un server, recomand nginx + php-fpm in loc de apache ; Aici trebuie sa iei in vedere faptul ca ar avea nevoie de un om sa faca update-uri & stuff pe server.

Referitor la ce a spus tex : hosting cu 256 memory_limit pentru php gasesti la hostgator (Baby Plan, nu stiu cat are "Hatching", dar ii poti intreba).

De asemenea, parca un user de aici are reseller la hostgator si avea si un topic pe forum (parca site-ul era hostrom.eu)... vorbeste cu el si vezi ce-ti ofera in planurile lui de hosting.

Link to comment
Share on other sites

Acuma ca am inteles mai bine cum sta treaba cu "optimizarea Magento" (Platforma care sincer imi provoaca greata), cred ca o sa renunt la intelegerea cu respectivul; Tinand cont ca nu e tocmai genul de om care sa fie dispus sa mai investeasca.

Multumesc mult pentru raspunsuri. Raman dator :P.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...