Jump to content
v3ctor

Biserica , preoti (piticigratis) !

Recommended Posts

Doar atât.

Blaise Pascal

ps: except?m fanatismul ?i alte nebunii.

Cât de ateu s? fiu, dar la o logic? ieftin? iese ce iese. Nu voi continua subiectul, deci v? pute?i ab?ine de la discu?ii apropo de mua.

Here`s my logic:

"Dac? Dumnezeu nu exist?, nu pierzi nimic crezând în El".

1- Daca esti crestin sau orice alta religie,nu cred ca trebuie sa iti aduc eu argumente care sa iti ateste mizeria pe care ti-o prezinta biserica(asta,bine inteles daca accepti sa privesti lucrurile fara frica,impartial,si ai un coeficient de inteligenta decent).

2- Daca nu crezi intr-un cult,dar totusi alegi sa pariezi pe aceasta optiune,e la fel ca si cum ai alege ce-a dea doua optiune,pentru ca plecand de la premiza ca dumnezeu e omipotent && omniprezent ,el stie ca ai pariat pe aceasta optiune din frica si falsitate,doar ca sa nu te duci in iad.

"Dac? El exist? ?i nu crezi, atunci ai pierdut totul." Plecand de la aceeasi premiza,ca dumnezeu e o fiinta omipotenta ,e usor sa iti dai seama ca daca iti traiesti viata dupa norme morale,dumnezeu nu are nici o problema cu tine,adica,ce problema ar avea cu mine,daca nu cred in el insa toata viata mea am facut "fapte bune".In cazul in care el exista si are o problema cu asta,dumnezeu e ilogic si ma pis pe el,cu riscul de a ajunge in iad.Ce castig?Castig libertate,renunt la normele impuse de o carte scrisa acum mii de ani care imi expune povesti sci-fi demne de mila,povesti ce vor sa imi impuna limite la nivel fizic si psihic.

Cam atat.

Link to comment
Share on other sites

Deci logica preotilor din vechime pana acum e aceiasi, numai ca cei de acum s-au invatat sa ceara multi mai multi bani...

\t Chiar mi-am intrebat bunica de ce da bani la preot si a zis ca ii da deoarece asa se da din batranii. Desigur, atunci erau oamenii mai inculti si se manipulau usor prin predici de genul "Daca nu dai bani si nu-mi iei o casa o sa ajungi in iad, asa scrie in Biblie. Eu nu m-as risca.", desigur, au existat si oameni care chiar au vazut Biblie si si-au zis ca e o porcarie si au fost omorati, ceea ce nu ma mira la coeficientul de inteligenta al episcopilor sau a celor care ocupa alte ranguri in biserica. Toti sunt niste hoti ordinari care merita pusi la poligraf si intrebati ceea ce impun ei oamenilor ca un fapt real si fara dubii:

"Exista dumnezeu?" (pentru a dovedi ca nici ei nu cred il El)

"Ai fost la curve anul asta?" (Pentru a dovedi ca nici el nu-i respecta poruncile)

"Ai bagat bani de la oameni in buzunarul tau si ti-ai satisfacut placerile?"

Dar unora le e frica sa faca asta(ma refer la guvern) deoarece sunt niste incuiati si le-ar fi frica de dumnezeu...

Link to comment
Share on other sites

Biserica lanseaza aplicatie pentru mobile....

Dumnezeu 2.0: Aplica?ie cu rug?ciuni pentru iPhone ?i iPad, lansat? de M?n?stirea Curtea de Arge? - portalul de business MONEY.ro

Sa mai spuna vreun popa ca nu-i jesus cu mine, ca-i arat imediat....

Nu cred ca va mai dura mult pana sa impuna o taxa, sau aplicatia sa trimita zilnic, la ore prestabilite, sms-uri la numere cu suprataxa. :))

Link to comment
Share on other sites

Doar atât.

Blaise Pascal

ps: except?m fanatismul ?i alte nebunii.

Cât de ateu s? fiu, dar la o logic? ieftin? iese ce iese. Nu voi continua subiectul, deci v? pute?i ab?ine de la discu?ii apropo de mua.

Ai zis totul. Daca crezi si exista ai castigat, daca crezi si nu exista nu ai pierdut absolut nimic.

"Daca nu dai bani si nu-mi iei o casa o sa ajungi in iad, asa scrie in Biblie.,, Da-mi si mie versetul =)). Nu inteleg de ce bagi minciuni dastea... Da, preotul cere banii, dar nu zice ca ajungi in Iad daca nu ii dai. Nu te obliga nimeni sa faci asta. Daca chiar respecti normele morale atunci nu ar trebui sa iti bagi ceva in religie . Acum exista preoti si preoti ca sunt si ei oameni. Ultima data cand am fost la biserica, pe langa slujba a vorbit la predica despre tiganii care si-au luat numele de ,,rromi,, pentru a se face confuzia cu noi Romanii. Critica faptul ca au ajuns sa aiba drepturi mai mari ca noi si au ajuns si in politica + multe alte chestii referitoare la ei.

Link to comment
Share on other sites

Fiecare poate vedea religia cum doreste. Insa Dumnezeu s-a revela prin trei lucruri simple: natura, Biblia si Duhul Sfant. Iar cele trei demonstreaza existenta Lui intr-un mod practic.

Pana la urma fiecare poate crede in ce doreste. Eu personal prefer nu fac discrimiare, ci prefer sa respect atat religia cat si neincrederea lui in Dumnezeu!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...