Jump to content
tromfil

BitCoin

Recommended Posts

Bitcoins e o moneda virtuala, la fel ca si dolarii, euro etc, doar ca ei ( bitcoins ) nu sunt controlati de guverne si banci. Ei circula practic printr-o retea p2p, la fel ca si torrentele si chestiile de genul. Poti face rost de bitcoins daca ii primesti, sau daca spargi hashuri . Hashurile respective sunt foarte greu de spart, si necesita foarte multa putere de calcul. De exemplu, eu cu un AMD FX 4100 si AMD 6850 intr-o saptamana fac 1 bitcoin, daca las nonstop PC la 100%. 1BTC=13 dolari, aprox. Ei sunt cel mai frecvent utilizati pe ********, la chestiile ilegale, si alte prostii. Daca mai ai nevoie de lamuriri, posteaza.

Edited by Kain_12
Link to comment
Share on other sites

Bitcoins e o moneda virtuala, la fel ca si dolarii, euro etc, doar ca ei ( bitcoins ) nu sunt controlati de guverne si banci. Ei circula practic printr-o retea p2p, la fel ca si torrentele si chestiile de genul. Poti face rost de bitcoins daca ii primesti, sau daca spargi hashuri . Hashurile respective sunt foarte greu de spart, si necesita foarte multa putere de calcul. De exemplu, eu cu un AMD FX 4100 si AMD 6850 intr-o saptamana fac 1 bitcoin, daca las nonstop PC la 100%. 1BTC=13 dolari, aprox. Ei sunt cel mai frecvent utilizati pe hw, la chestiile ilegale, si alte prostii. Daca mai ai nevoie de lamuriri, posteaza.

Cel mai bine este sa-i lasi pe ceilalti sa afle ce este hw-ul, fiindca se pot face multe lucruri ilegale cu bitcoinsurile pe care nu ti-as recomanda sa le postezi aici. E mai bine sa ramana doar lucrurile legale.

Edited by SticKyWoX
Link to comment
Share on other sites

Pentru a sparge hash-uri, ai nevoie fie de placi video performante, insa nu-i prea "productiv", fie de hardware "dedicat"

USB-FPGA Module 1.15y: Quad-Spartan 6 LX150 FPGA Board with USB 2.0 Microcontroller optimized for cryptographic computations

Se pot schimba in euro, dolari, etc, sau poti cumpara "diverse" de pe black market, avantajul fiind ca esti complet anonim, nefiind legat de un cont bancar, sau alte "detalii" de acest gen.

Despre minning...

https://en.bitcoin.it/wiki/Mining_hardware_comparison

Link to comment
Share on other sites

Raspunsuri aici: What is Bitcoin? - We Use Coins (incearca sa nu cauti in alta parte, sa nu va bagati indei aiurea in cap, pe mine m-a lamurit in general)

First bitcoin bank aici: flexcoin | the bitcoin bank - Bitcoin Bank - Access Bitcoins from Anywhere

Exista si o versiune online, tot ce trebuia sa faci e sa tii pagina deschisa.

Acum nu va trebuie tutorial cap coada, ca nu sunteti incompetenti.

Bitoin e online curency iar procesul de fabricare ca sa-i zicem asa se numeste "mining" deci va trebuie un bitcoin miner.

Acest process va foloseste foarte multe resurse in special cpu, exista si gpu, insa niciodata 100% cat sa va blocheze pc-ul, algoritmul e facut in asa masura.

Un miner ar trebui sa contina un walllet, un ID care poti sa-l schimbi, parola la wallet, functia de transfer, si functia de minare nu mai mult.

La o anumita perioada, depinde si de puterea de calcul, veti primi un bitcoin intr-un wallet virtual care e stocat local.

Multe stealere underground chiar mai nou si shelluri sunt capabile sa va fure walletul, asa ca aveti grija sa luati un miner valabil nu facatura cu posibilitatea de a pune parola la wallet.Desigur e de la sine inteles sa nu luati un miner care sa mineze pentru altcineva si sa va dea impresia ca o face pentru voi...

Fiecare user are un ID si cat bitcoin are in wallet. Transferurile se fac de la ID la ID iar bancile online iti ofera 2 tipuri de ID, unul bitcoin iar unul specific facut de ei. depinde de banca

Cat despre versiunea online, am dat de un script java undeva la 2k $ din cate am inteles sunt cel mai greu de reprodus, insa exista si website-uri, cu embed sa-ti pui la tine pe site bitcoin, insa e cam nasol ca fiecare care intra pe pagina ta sa i se ridice CPU-ul la maxim + ca trebuie sa realizeze ca tre' sa stea asa.

Incercasem varianta C# powershell cu XML-RPC chiar la codul sursa precizat mai sus(What is Bitcoin? - We Use Coins), treaba merge, dar niciodata profitabil(cel putin in cazul meu) asta sa evit chesia java care habar nu am sa o implementez corect.

E oarecum bine, e din ce in ce mai popular, insa din ce in ce mai greu scoti un bitcoin, iar valoarea lor e posibil sa scada in timp, oricum numai e ce a fost odata, adica profit.

Am mai scris eu in trecut despre bitcoins daca imi aduc eu bine aminte, oricum faceti cum doriti, daca aveti mare putere de calcul la indemana + curent moka, faceti-va de cap dar nu prea mult....nimanui nu ii place cand vede 100% CPU usage ampulea.

Ca sa va faceti o idee, cautati pe youtube sa vedeti oameni cu putere de calcul for bitcoin :)

Daca mai aveti intrebari va pot raspunde, am stat si eu o perioada sa ma interesez in domeniu, dar incercati sa nu le puneti aiurea.

Oricum ar fi frumos din partea voastra, daca tot incercati oricare din metodele precizate mai sus + altele noi aparute si va merg, sa postati cum ati facut pe platforma voastra si mai ales din gura voastra, nu dupa net, ar ajuta mult utilizatorii cu acelasi set de intrebari.

Link to comment
Share on other sites

Deci am urcat m.jpg pe un host free (000webhost),am creat exe-ul,acum ramane doar de trimis lumii intregi acest exe?

P.S: Am vazut ca pe site mining.bitcoin.cz la My Account apare ceva Bitcoin Adress,acolo trebuie completat ceva sau doar atat creez cont creez worker si ma apuc sa raspandesc exe-ul?

Link to comment
Share on other sites

Va futeti hosturile degeaba, singura metoda profitabila de mining ar fi botnet mare si un miner care nu-ti tine in 100% cpu si gpu ca pierzi hosturile imediat daca-l tii la maxim. Nu cred ca au multi pe rst asa ceva ( nici botnet nici custom miner bine facut ) si daca ar avea (botnet) nu l-ar folosi la asa ceva fiind atat de putin profitabil .

Totusi poti sa faci bani din bitcoin la specula, avand in vedere ca fluctueaza grav de tot daca te prinzi cum merge treaba si ai bani de investit ai putea castiga in jur de 20% return on investement lunar.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...