Jump to content
shaggi

Teoria relativitati restranse

Recommended Posts

Deci avem trei corpuri(aka rachete) x,y,z:

X sta pe loc

viteza lui Y fata de X este c (3x108)

viteza lui Z fata de X este c/2 ((3x108)/2)

Intrebare: care este viteza lui Y fata de Z?

Problema se pune in felul urmator:

in mecanica clasica cu legile de compozitie "clasice" ale vitezei se poate observa ca viteza lui Y fata de Z este c/2 dar noi lucram in TRR si avem nevoie de legile din TRR, deci care este viteza lui Y fata de Z ?

PS: cand zic viteza lui Y fata de Z adica sa fie masurata din Z;)

PS2: corpurile se misca dealungul a doua axe paralele avand aceiasi directie

Solvers:

- TheTime

- totti93

//updated

Challenge closed.

Dar puteti invata din el, si daca mai aveti intrebari sunt sigur ca eu sau TheTime vom incerca a va ajuta ;)

Edited by shaggi
Link to comment
Share on other sites

c/2...

Argumentez aceasta pozitie (care de fapt nu este o propozitie pentru ca nu are predicat) prin:

c = 299,792,458 m/s

in 1 sec y o sa fie la 299,792,458 m de x, presupunsnd ca pleaca din acelasi punct.

in 1 sec z o sa fie la 299,792,458/2 m de x.

=> la o secunda dupa plecare, z o sa fie la 299,792,458/2 m de y (presupunand ca merg in aceeasi directie si nu se schimba conditiile atmosferice).

daca la inceput y si z au fost in acelasi punct si peste o secunda sunt la 299,792,458/2 m departare, inseama ca viteza relativa a lui y fata de z e de c/2

Edited by ionut.hulub
Link to comment
Share on other sites

Asa mai merge. Raspunsul este c.

De ce? Pentru ca Y se misca cu viteza luminii fata de X, deci se misca tot cu viteza luminii si fata de orice alt corp ce are viteza relativa le X mai mica decat viteza luminii.

Stiu ca nu este prea intuitiv ce am zis, si nici nu are prea mare sens la prima vedere, dar un profesor de fizica poate sa va confirme.

Oricum, problema este una paradoxala pentru ca Y nu poate avea viteza c. Ar fi nevoie de un lucru mecanic infinit pentru a fi accelerat la o astfel de viteza, iar masa lui Y ar deveni infinita. Nu va bateti prea mult capul cu problemele in care apar valori infinite, sunt doar probleme paradoxale.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Raspunsul este variabil intre valorile c/2 si 3c/2 functie de directia de mers in acelasi sens sau in sens opus (legi fizica traditionala). Tinind cont ca ne miscam in spatiu cu viteza luminii, aceasta depinde de reperul ales. Nu stiu daca este un raspuns exact deoarece la c= viteza luminii se dilata timpul (apare t-t0), afectand viteza corpurilor (v=d/t) fata de un reper ales. Cred ca ne invirtim in furul cozii si raspunsul final e c.

Link to comment
Share on other sites

Nu am inteles niciodata mentalitatea asta , din punctul meu de vedere viteza luminii este o constanta ca oricare alta si nu trebuie tratata special .

Din cate a spus TheTime ,

deci se misca tot cu viteza luminii si fata de orice alt corp ce are viteza relativa le X mai mica decat viteza luminii
de aici pot sa inteleg ca daca un corp X se misca cu viteza luminii , si un corp Y se misca cu viteza luminii - 1 , intr-un final corpul X se misca cu viteza luminii si fata de Y . (adica din punc de vedere matematic viteza lui X s-a dublat la 2*viteza luminii -2)
Link to comment
Share on other sites

Nu am inteles niciodata mentalitatea asta , din punctul meu de vedere viteza luminii este o constanta ca oricare alta si nu trebuie tratata special .

Din cate a spus TheTime , de aici pot sa inteleg ca daca un corp X se misca cu viteza luminii , si un corp Y se misca cu viteza luminii - 1 , intr-un final corpul X se misca cu viteza luminii si fata de Y . (adica din punc de vedere matematic viteza lui X s-a dublat la 2*viteza luminii -2)

deci "problema" tine de legile de compunere a vitezelor, e absurd sa lucrezi cu TRR si sa zici c+(c-1) ca in mecanica clasica, aici legile de compunere au la baza transformarile lorentz.

Si ca sa te fac sa intelegi iti spun astfel, timpul in Y s-a dilatat in asa fel incat diferenta respectiva a celor doua viteze a devenit viteza lumini.

Poate suna ciudat dar asta e realitatea:)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...