Jump to content
Dragos

Bac la info - stiintele naturii

Recommended Posts

Atestatul e o prostie. Iti alegi o tema ( tu sau cu diriginta ), faci o prezentare powerpoint, un dosar complet cu informatii legate de tema ta.

Exemplu: Ai tema "Pula in cur"

- In dosar vei scrie si vei redacta un eseu foarte stufos - multe pagini - legate de Pula in cur

- In PowerPoint faci un foarte scurt rezumat la ce ai scris in acel eseu, in jur de 15-20 slideuri

- Te va tine maxim 5 minute sa prezinti, eventual o sa te puna sa sari peste slide-uri, te intreaba ceva pe la sfarsit si gata, salut si la revedere.

Nu iti fa probleme, doar sa stii despre ce e vorba in tema in principiu.

Eu am avut 'Sistemul de operare UNIX' si nu m-a tinut decat 3 minute in care m-a pus sa trec peste toata prezentarea, m-a intrebat 2 chestii si salut, urmatorul.

PS: nu doar mate-info prezinta atestat si nu se numeste atestat, e o diploma, tip certificat..ca de exemplu: daca inveti sa sudezi, primesti o diploma cum ca esti certificat ca sudor, get it ? Asa si tu, fiind la mate-info, iti da ceva legat de asta.

Edited by Benz
Link to comment
Share on other sites

spance2life - Ma indoiesc ca nu o sa ia punctajul minim si sa fiu sincer, am avut niste colege in clasa care au vorbit despre tipologii de retea, linux si alte subiecte care necesita niste documentatie stufoasa, ele fara sa fi stiut macar 1% despre ce e vorba. Pur si simplu au intrat, li s-au pus cateva intrebari si daca au stiut bine, daca nu, la fel de bine. Toti am luat 'atestatul'. La engleza si romana oral la fel, in special NU AI CUM SA PICI la obiectele astea doua, decat daca nu te prezinti si nu scoti nimic pe gura - deci la modul ori nu vi ori pur si simplu taci ca un bou, fara sa zici macar 'PULA'.

+ Eu as da bacul la ceva ce imi place sau ceva usor. (eu am avut de ales intre chimie, biologie si fizica - am ales chimie ca mi-a placut, altii au ales biologie ca cica 'e usor' - guess what, din clasa mea doar 3 oameni au luat, printre care si eu, din 28) - in principiu e simpla treaba: inveti, il iei, nu inveti, nu-l iei.

Edited by Benz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...