Jump to content
loki

vreau muzica metal melodic simfonic etc

Recommended Posts

Is batran, ascult muzica veche preferata...

Caut niste muzica veche sau noua similara cu:

- nightwish (toate cat era Tarja vocalista, cu exceptii noi gen "While your lips are still red" si vreo cateva piese de pe Imaginaerum)

- Within Temptation - ador tot albumul The Unforgiven. Desi am discografia veche completa imi placeau mai putin de jumatate din piese.

Stiu ca nu sunt rocker destul daca sunt dezinformat, asta e, m-a durut in cot de muzica vreo 10 ani de zile. Caut si alte formatii de rock melodic, nu mai dur decat astea. Poate fi si death metal, black metal numai sa fie destul de melodic sau simfonic.

Nu ma intereseaza daca albumele sunt vechi sau noi. Caut ceva sa ascult pe telefon ca ma plictisesc cand merg pe strada.

(Astea 2 trupe de mai sus au fost singurele la inima mea in domeniul asta, si nu ma dau in vant dupa vechile albume Gathering sau Lake of Tears de exemplu...)

Link to comment
Share on other sites

Daca ai rabdare iti trimit o lista!

After Forever

Anathema

Avantasia

Blind Guardian

Carpathian Forest

Children of Bodom

Dreamtale

Edguy

Edenbridge

Eluveitie

Ensiferum

Epica

Equilibrium

Evergrey

Gamma Ray

God

Graveworm

Haggard

Hammerfall

Katatonia

Korpiklaani

Lacrimosa

Lacuna Coil

Leaves' Eyes

Rhapsody of fire

Sinergy

Sirenia

Sonata Arctica

Stratovarius

Tarot

Theater of Tragedy

Therion

Tiamat

Tristania

Xandria

Acuma cam astea ar fi trupele, au albume si albume in functie de perioada. Eu zic ca merita ascultate.

PS: noul Nightwish o sarupa tot. O au ca solista pe Floor Jansen de la After Forever.

Edited by wildchild
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult, o sa ma apuc de downloadat.

de cateva am auzit abia recent dar am pierdut numele cand doream sa le caut, o sa incep cu alea

Lacrimosa, Therion, Tiamat, Theatre of Tragedy imi placeau demult dar parca nu ma mai atrag (ca mi-am adus aminte totusi sa caut si albumele Liv Kristine)

Link to comment
Share on other sites

Ma bucur sa vad ca avem si ''grei'' p-aici.Daca vrei iti dau o invitatie pe metal.iplay(in special pentru lossless) sau cauta pe rockbox.De asemeni poti sa-ti faci o impresie inainte de download folosind grooveshark(direct din browser,dar nu gasesti cine stie ce) sau songr : https://sites.google.com/site/getsongr/

Eu iti recomand Amorphis, Scar Symmetry, Pain, Hypocrisy, Septic Flesh(beton ultimele 3 albume), Amon Amarth, Eluveitie(ca si septic,prea tare formatia,rupe tot), Within Temptation .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Incearca si:

Tuatha de Danann

Otyg

Tyr

Heidevolk

Torllfest

Arkona

Sabaton

Dintre cele mentionate mai sus recomand (am ascultat si imi plac, restul nu prea am ascultat, deci nu pot recomanda):

Ensiferum

Eluveitie

Amon Amarth

Amorphis

Hammerfall

Korpiklaani

Rhapsody of fire

Sonata Arctica

Stratovarius

Nightwish

PS: incepusem sa ma sperii, credeam ca toti pe aici sunt hip-hopperi.

Edited by DoubleBit
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg unde bati. De ce nu vreti sa intelegeti ca fiecare asculta ce vrea? Trebuie voi sa va luati de toate rahaturile posibile. Fiecare percepe lucrurile in felul lui.

Nu am nimic cu nimeni... Bine... cu manelistii am ceva... dar toata lumea are... Cu hip-hopperii nu. Dar toate topicurile legate de muzica erau de genul: "de unde iau albului lui X hip-hopper", "X hip-hopper a zis y chestie", "X hip-hopper lanseaza nu stiu ce chestie". In plus, pe majoritatea site-urilor care le-am vazut cu deface, erau melodii hip-hop. Recunosc, transmit mult mai usor mesajul, dar era vorba ca incepeam sa am un complex ca nu prea ascult hip-hop. :))

Iar acum, ce-ar fi sa revenim la topic?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...