Jump to content
M2G

Pareri Sony Xperia S/SL ?

Recommended Posts

Vreau sa imi iau un telefon pe android si mi-a atras atentia Xperia SL de la Sony.

Sony Xperia SL Black - TelefonulTau.eu

Am inceput sa caut pe net si am citit mai multe review-uri dar am vazut ca multi se plang de autonomia bateriei(1750 mAh).

Autonomia depinde mult si de utilizator. Eu nu sunt un impatimit al jocurilor pe telefon, o sa il folosesc mai mult pentru muzica, poze, call, sms, some browsing, development.

Postez in speranta in care din atatia useri, sunt cativa care au acest telefon si pot sa imi spuna parearea lor despre el.

Eventual daca puteti sa imi dati si alte sugestii pentru un smartphone android pana in 1600 ron.

Nexus 4 cam pica deoarece o sa dureze ceva pana ajunge in tara si cand o sa ajunga or sa ii dubleze pretul.

Nu ma impresioneaza telefoanele cu procesor quad-core, mai mult marketing decat ceva util/performant.

Nu-mi plac HTC-urile, arata urat.

Vreau sa imi cumpar cel tarziu pe la mijlocul lui decembrie.

Thx.

Link to comment
Share on other sites

Daca mai pun 500 ron iau S3, dar nu vreau sa pun mai mult pentru ca nu dau 20 mil pe un telefon.

Imi trebuie in primul rand pentru development si daca tot il iau imi trebuie si pentru mine, sa aiba un design bun, sa mearga fluent.

Cum adica incep sa se blocheze? E tot hardware-ul ala in el, daca merge bine de la inceput o sa mearga si "dupa un timp". Nu o sa imi tin sute de aplicatii pe el ca sa se ingreuneze sistemul.

Tin doar ce folosesc si imi este util.

Altcineva?

Link to comment
Share on other sites

Am eu, si nu am avut nici o problema cu el, blocaje sau alte celea.Bateria intradevar este o problema, dar te tine o zi, de dimineata pana seara, fara probleme.

Hai pe chat, te rog. Am niste intrebari.

Daca nu, zi-mi cam cat de mult il folosesti intr-o zi.

Edited by M2G
Link to comment
Share on other sites

Eu am un Xperia S. Sunt foarte multumit de el. Bateria tine in functie de ce faci pe el. Daca te joci nu te tine mult, de asemenea sa nu tii ecranul la luminozitate maxima. O zi te tine cu muzica, browsing, un joc, butonare...

Ce imi place la el:

- ecran exceptional se vede excelent (342 ppi - mai mult ca la Retina, 4.3 inch, HD) - culori mult mai reale decat cele Super Amoled

- calitate audio si video foarte buna

- update oficial la 4.0.4, se asteapta si un 4.1 oficial

- design atragator

- port HDMI

- se misca foarte bine

- camera foarte buna (12mpx, senzor EXMOR), pozele ies foarte bine (atat in lumina naturala cat si artificiala) - vezi poze

- NFC, Wi-FI, GPS cu GLONASS, DLNA, tethering si toate minunatiile astea, nu ti le mai insir ca probabil le stii/le gasesti pe net

- se misca foarte fluent in browsing, documente, poze, videoclipuri

- vine cu cablu HDMI inclus, casti, cablu de date/incarcator, folie de protectie + stergator pentru ecran

- ledul de notificare (albastru pentru alerte, rosu pentru baterie)

- incarcator cu microUSB

- procesor/placa video bun/buna - merge fara probleme Asphalt 7, The Dark Knight Rises (jocuri de peste 1GB)

- se incarca repede

Ce nu imi place:

- faptul ca mufele sunt acoperite cu chestii d'alea de se scot si raman agatate (

- butoanele senzitive merg putin mai greu, o sa te enerveze la inceput (pana te obisnuiesti cum anume sa apesi)

- desi memoria RAM e de 1GB, in total apar vreo ~650MB

- bateria nu se poate scoate (nu ma deranjeaza foarte tare)

- formatul memoriei interne (FAT32) => nu poti pune fisiere de peste 4GB

Sfaturi:

- cumpara husa, chiar daca il face sa para caramida (eu am de silicon si il face sa para putin mai mare) - am vazut multi care regretau ca nu au cumparat pentru ca se zgarie usor

- pune-i folia pe ecran inainte sa il atingi cu degetu (nu sta ca mine sa freci ecranul cu materialul ala textil ca nu mai ramane ca la inceput oricum)

Poze (ignora ca sunt cu biserici si d'astea - nu e "domeniul meu oricum", eram la tara si testam camera in lumina naturala) - Copy Image URL -> Paste in New Tab - sa le vezi la marime originala

6gzv5d.jpg

2heaw7m.jpg

2jb6qgn.jpg

Daca imi mai aduc aminte ceva o sa revin cu un reply.

Videoclipuri nu am pentru ca nu prea am folosit camera video. Poti vedea pe youtube sample-uri.

Edited by SirGod
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

butoanele senzitive merg putin mai greu, o sa te enerveze la inceput (pana te obisnuiesti cum anume sa apesi)

Asta am observat ca zice toata lumea, nu e o problema atat timp cad e doar o chetiune de obisnuinta/invatare si nu un defect de design.

desi memoria RAM e de 1GB, in total apar vreo ~650MB

Asta e pentru ca din cate stiu se rezerva sistemului o anumita cantitate de memorie.

Ms mult de review. +5rep

Per total m-am cam convis si cred ca o sa il cumpar.

Poate prind ceva vineri la black friday.

Link to comment
Share on other sites

Asta e pentru ca din cate stiu se rezerva sistemului o anumita cantitate de memorie.

Da, cunosc asta, dar liber apare maxim 350-400MB (ICS) - oricum ruleaza fluent. Ce-i drept, nu am calculat toate aplicatiile care ruleaza in background sa vad daca acopera memoria pana la ~650MB sa vad daca mai ia OS-ul si din astia. Daca mai ai intrebari ma gasesti pe chat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...