Jump to content
hirosima

Problema placa video mxm II nvidia 8600

Recommended Posts

Salutare,

Am un acer aspire 5920G mi s-a ars placa video.

Am cumparat o placa video mxm II nvidia 8600 gs 512 Mb de la un acer aspire 7520G, am montato pe laptop si a mers bine la inceput. Dupa aceea a inceput sa imi faca probleme, mi se vedea cu patretele, mai ales cand deschid un film HD. Am decis sa instalat windows-ul in ideea ca se va reglementa problema insa la fel. Am instalat driverul pentru acer aspire 7520G, dar aceiasi probelma

Cum asi putea sa rezolv?

Link to comment
Share on other sites

Cand spunea sa pui pasta termoconductoare se referea la faptul ca se incalzeste tare...te-ai uitat si tu sa vezi ce temp are cu gpu z ?

Din cate stiu e o problema de arhitectura la cam toate placile de baza care detin chipsetu video nvidia 8600gs , se rezolva temporar cu reflow da tu ai zis ca ai inlocut chipsetu..posibil sa faca si asta figuri pana pica .

Sfatul meu e sa pui pasta si la placa video....

Link to comment
Share on other sites

Temperatura, nu poti sa zici ca poti pastra o temp constanta .

1.Cand folosesti laptopul in jocuri sau te uiti la un film hd ,clar procesorul grafic e stresat si placa se va incalzi.

2.Foloeste laptopul asezandu-l pe o suprafata din lemn, sticla ,stiu eu o masa de lemn , sticla, ca sa aiba loc sa scoata aerul,nu recomand sa-l folosesti stand cu el in pat cum se obisnueste.

3.Odata la 3,4 luni poti sa-l desfaci sa vezi cum arata pasta dupa gpu.

Daca temp era de 65-71 in full load era foarte bine daca era 65-71 cand il foloseai normal era putin cam mare ....50 este o temp buna daca ramane constanta in timpul utilizarii normale.

Acum ce sa zic daca aveai un chip nou ma refer de la seria 3 in sus de la nvidia nu era o problema daca se incalzea la 80-85 de grade in full load ...dar astea mai vechi gen seria 8000 de la nvidia mai exact 8400 si 8600 gs sunt pacatoase tare si pica repede.

Bafta si sa te bucuri de el fara probleme !

Edited by dansud2007
Link to comment
Share on other sites

Am inteles acuma. Eu deobicei il folosesc pe o suprafata de sticla, am si un disipator, cooler pentru laptop cu trei ventilatoare, sper sa ajute.

Daca ma tine inca 2-3 ani, ar fi super bine, intre timp voi incerca sa scap de laptop oricum are 5 kg si ma rupe cand e vorba de portabilitate...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...