Jump to content
z0ke

Doua mici sugestii.

Recommended Posts

O mica si buna sugestie cred eu din partea mea, a unui user cu 2 posturi, ma adresez in special lui Nytro caci dupa cum observ el face cartile la ora actuala si se dedica in totalitate comunitatii.

Cred ca ShowOff ar trebuii scos cel putin pentru moment.

De ce?! - Astfel cred ca la multi le va pierii chefu de deface-uri fara rost si dorinta de a se afirma.

O a doua sugestie o fac pentru Nemessis.

Cred ca cel putin un tutorial al tau, despre un comportament adecvat pe un forum, nu in special pe RST sau site/forum bazat pe aceasta nisa ar prinde bine oricaruia nu neaparat ca e pusti sau "matur". Felul in care se exprima , in care se comporta, etc. Mai departe cred ca iti dai seama ce vreau sa spun. Si da.. mi-ar placea si mie, mi-ar prinde bine si as citii acel articol cu drag cuvant cu cuvant. Asta daca mai stai pe aici.

Multumesc si astept un raspuns de la amandoi.

Link to comment
Share on other sites

Ce treaba are show-off?

Cred eu ca: Datorita sectiunii ShowOff majoritatea userilor din aceasta comunitate se concentreaza mai mult pe partea de black hat pentru a se afirma celorlalti ca ei o pot face si ca ei sunt, in loc sa faca ceva constructiv. Sa luam cazul lui TK , incepand cu istoria pe care a scris-o cu mana lui inainte de cele intamplate si ce a vrut sa dovedeasca, apoi unde sa ajuns.(presupun ca stii) De asta am facut sugestia referitoare la ShowOFF.

Edit:

@Sticky : Dupa cum am spus si in primul meu post. Am fost doar vizitator pana acum, n-am avut contact nici cu un simplu vizitator al acestui forum. Dar da, Nemessis e "El" si poate datorita postului tau acumulat cu al meu, va vrea sa faca acest lucru.

Edited by z0ke
Link to comment
Share on other sites

Cred eu ca: Datorita sectiunii ShowOff majoritatea userilor din aceasta comunitate se concentreaza mai mult pe partea de black hat pentru a se afirma celorlalti ca ei o pot face si ca ei sunt, in loc sa faca ceva constructiv. Sa luam cazul lui TK , incepand cu istoria pe care a scris-o cu mana lui inainte de cele intamplate si ce a vrut sa dovedeasca, apoi unde sa ajuns.(presupun ca stii) De asta am facut sugestia referitoare la ShowOFF.

Edit:

@Sticky : Dupa cum am spus si in primul meu post. Am fost doar vizitator pana acum, n-am avut contact nici cu un simplu vizitator al acestui forum. Dar da, Nemessis e "El" si poate datorita postului tau acumulat cu al meu, va vrea sa faca acest lucru.

Probabil il vom putea convinge pe Nemesis daca vom scrie un articol asa cum o face el. Din pacate, e imposibil.

Link to comment
Share on other sites

ShowOff-ul e una dintre cele mai importante parti ale RST-ului. Nu e ceva rau, dimpotriva, nu exista o alta metoda mai buna de a invata "securitate web" decat aceasta. Nu poti spune ca stii sa previi/repari o vulnerabilitate web daca nu stii cum se exploateaza.

In plus exista firme mari care ofera sume substantiale de bani celor care gasesc probleme de securitate in site-urile proprii: Google, Facebook, Paypal si chiar incurajez lumea sa cauta vulnerabilitati in acele site-uri. Sigur, ar fi de preferat evitarea site-urilor guvernamentale si mai ales ale institutiilor financiare...

Link to comment
Share on other sites

Acolo am vrut sa bat si eu, iar ceea ce spui tu e vorba de Anuntarea Vulnerabilitatii si poate asa ei vor avea de castigat.

Dar din cate am observat prefera site-uri de rahat unde sa dea deface gen : Hacked by ... from RST. De ce nu afiseaza un printscreen acoperit putin unde sa arate ca site-ul X si Y au vulnerabilitatea cutare si ca au infromat administratia? La asta incerc sa ma refer. Sau cel putin o regula gen la ce am incercat eu sa spun si tu intelegi destul de bine.

Link to comment
Share on other sites

Acolo am vrut sa bat si eu, iar ceea ce spui tu e vorba de Anuntarea Vulnerabilitatii si poate asa ei vor avea de castigat.

Dar din cate am observat prefera site-uri de rahat unde sa dea deface gen : Hacked by ... from RST. De ce nu afiseaza un printscreen acoperit putin unde sa arate ca site-ul X si Y au vulnerabilitatea cutare si ca au infromat administratia? La asta incerc sa ma refer. Sau cel putin o regula gen la ce am incercat eu sa spun si tu intelegi destul de bine.

Ce ziceam si in alta rubrica nu ai cum sa constrangi un membru sa nu faca deface ianinte sa posteze gandeste-te putin.

Oregula ar suna cam asa:

Nu da-ti deface inainte sa postati sau cum? asta ar insemna ca il constrang pe membrul x.

Nytro a inceput in felul lui de jos ca a urmat directia buna treaba lui fiecare este liber sa aleaga pe ce directie merge forumul poate doar sa indrume nu si sa forteze membri sa aleaga unde vor sa ajunga. Rubrica mai sus amintita nu are de ce sa dispara, trebuie doar sa ganditi mai mult inainte de a posta acolo si sa fi-ti constienti sa va asumati riscurile.

Link to comment
Share on other sites

Ce ziceam si in alta rubrica nu ai cum sa constrangi un membru sa nu faca deface ianinte sa posteze gandeste-te putin.

Oregula ar suna cam asa:

Nu da-ti deface inainte sa postati sau cum? asta ar insemna ca il constrang pe membrul x.

Nytro a inceput in felul lui de jos ca a urmat directia buna treaba lui fiecare este liber sa aleaga pe ce directie merge forumul poate doar sa indrume nu si sa forteze membri sa aleaga unde vor sa ajunga. Rubrica mai sus amintita nu are de ce sa dispara, trebuie doar sa ganditi mai mult inainte de a posta acolo si sa fi-ti constienti sa va asumati riscurile.

O Regula ar suna asa: Nu se accepta site-uri unde a-ti facut deface in loc sa anuntati administratia.

Nu vad ce ar fii prostesc aici.. In fine, era o sugestie mai departe staff-ul decide.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...