Jump to content
florin_darck

Ubuntu pentru telefoane dezvaluit oficial

Recommended Posts

In curand vom avea un nou jucator important in mediul mobil. Ubuntu, populara versiune de Linux pentru PC-uri, va veni si pe telefoanele mobile, cu integrare completa cu varianta desktop.

Ubuntu-Phone-OS.jpg

Ubuntu for Android prezenta la inceputul anului trecut un concept foarte interesant in care un telefon cu Android poate sa se transforme intr-un PC cu Ubuntu. Ei bine Canonical, compania din spatele sistemului de operare open source, crede ca a descoperit formula perfecta pentru sistemele de operare mobile, fiind destul de increzatoare ca Ubuntu Phone OS poate oferi o experienta superioara iOS, Android si Windows Phone.

La baza acestei noi versiuni de Ubuntu sta o interfata intuitiva, bazata pe gesturi tactile. Aplicatiile preferate sunt disponibile in orice moment cu o simpla glisare de la stanga la dreapta, iar schimbarea intre diversele softuri este foarte rapida, folosind o miscare de la dreapta la stanga. Chiar si accesul la setari este usurat, intrucat chiar si icoanele de pe bara de notificari sunt active, iar dezvoltatorii de aplicatii sunt indemnati sa realizeze atat aplicatii bazate pe HTML 5, cat si aplicatii native, folosind SDK-ul Ubuntu.

Se pare ca la baza, sistemul de operare pentru mobile nu va fi diferit de cel pentru PC-uri, ceea ce inseamna ca aplicatiile vor putea fi portate usor. Canonical doreste ca Ubuntu sa fie un sistem de operare universal, destinat atat PC-urilor, computerelor portabile, serverelor, cat si telefoanelor mobile si tabletelor. As putea sa vorbesc pagini intregi despre noul Ubuntu pentru telefoane, insa cel mai bine este prezentat chiar de Mark Shuttleworh, fondatorul companiei Canonical si al sistemului de operare Ubuntu, in clipul de mai jos.

Ubuntu pentru mobile este asteptat in 2014, iar o prezentare live va veni la CES 2013. Conform clipului de mai jos, toate dispozitivele care ruleaza Android vor fi compatibile cu Ubuntu, iar telefonul ales pentru prezentarea de fata a fost chiar Google Galaxy Nexus. Acest terminal va primi o versiune de dezvoltare in saptamanile urmatoare. Mai multe detalii gasiti pe site-ul oficial.

Sursa: Gadget-uri, Tehnologie, Jocuri, Download, Tips&Tricks - playtech.ro

Link to comment
Share on other sites

Producatorii telefoanelor sofisticate nu mai stiu ce fel de soft sa le mai creeze. Azi Ubuntu, maine Linux si cine stie ce fel de telefoane vom vedea in urmatorii ani. :)

Ubuntu = Linux, Android = Linux. Deja exista si distributii Linux "desktop" pentru arhitectura ARM (e.g. Backtrack, Arch, Ubuntu, Debian, Fedora etc.).

Edited by SirGod
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca au mai fost incercari facute de a face un os bazat pe ubuntu pt telefoane, au fost si cateva modele aparute pe piata, majoritatea samsung, dar acum este cu totul alta platforma.

Imi place idee, mai putin bara din stanga, pe care nu o suport cand au scos-o 1st pe desktop, am renuntat la ubuntu in favoarea linux mint, acum ramane de vazut ce inventeaza.

Totusi ma bate gandul sa vad ce-i cu Ubuntu Tv, pare mai flexibil dc platformele producatorilor de smart tv, o sa caut sa fac un test pe tv meu :)

Link to comment
Share on other sites

Singura sansa ca acest proiect sa aiba succes este targetarea companiilor mici si mijlocii care au legatura stransa cu it-ul (in general) si care au personal cu un iq peste medie ... e greu sa intri pe piata producatorilor de os pt telefoane mobile mai ales cu un proiect pt utilizatorii de linux (care si asa sunt putini si majoritatea folosesc deja android)! In rest ... ~ nimic nou sub soare daca ti-ai bagat nasul calumea in android cu kernel-uri modificate si diferite mod-uri!

Ps: Cred totusi ca, concurenta va fi intre android si restul os-urilor bazate pe linux ... IOS iese din discutie pt ca fanii apple nu vor sa creada ca sunt altii mai buni ca ei (ma refer la fanii "tru") iar RIM/nokia/altele nu mai reprezinta de mult o amenintare la adresa primelor 2 clasate pe piata smartfoanelor !! Sunt curios totusi Samsung ce va face ... citisem zilele trecute Asta si nu arata rau ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...