Jump to content
vasile.dickulescu

New Geek on forum

Recommended Posts

Salutare RST Forum precum si trollilor ce isi fac veacul pe aici.

Despre mine:

Numele meu adevarat este ...irelevant... La fel ca multi de pe aici mi-am pierdut ceva vreme din gimaziu pe Counter Strike, PTC.uri si "spargere" de ID.uri de mess , ceva perioada din liceu cu "tranzactii si afaceri" pe okazii si cu impresia ca "ma descurc pe capul meu" si "scoala nu face decat sa ne prosteasca" (in cazul meu chiar asa s-a intamplat deoarece am ales un profil total opus pasiunii mele). Pe langa toate acestea au fost si ceva probleme ce au rezultat in dosar penal si cazier(probabil) ca de...tre sa treci si prin astea:))

Acum:

Dupa cum scrie in titlu ma consider un geek cu pasiunea predominanta in Internet si New Technology and Innovations. Acum putin timp am fost nevoit sa creez cateva pagini web pentru cineva si de acolo a inceput totul. Nu pot sa spun ca nu stiam chiar nimic despre internet dar termenii de "hosting, DNS, CPanel, Limbaj de programare/marcare" si toate derivatele din acestea erau precum imi este economia si contabilitatea acum la liceu. Asadar am hotarat sa dau frau acestei dorinte de cunoastere si intr-un timp relativ scurt (contrar a ceea ce credeam eu)au rezultat urmatoarele:

Cunostinte: Stiu ca X/HTML & CSS nu sunt chiar un motiv de lauda fiind unele dintre cele mai usoare limbaje de marcare dar acestea au fost scanteia ce mi-au pus in minte ideea de Web Designer.

SEO si AdSense la nivel avansat insa decat teorie nu si practica...momentan

X/HTML 1.0/4.01 --> in curs de upgrade la HTML 5

CSS 2.0 --> in curs de upgrade la CSS3

PHP --> de invatat, imediat urmatorul pe lista dupa finalizarea celor de sus iar imediat dupa acesta

MySQL, JavaScript si AJAX constituie prima etapa in definirea mea ca Web Designer

Puncte slabe:

->interiorizat

->negativist

->razbunator

->sigur pe mine: punct slab deoarece stiu ca pot sa fac un anumit lucru insa il aman cat mai mult

Puncte tari:

->lenes: ceea ce ma ajuta destul de mult deoarece sunt nevoit sa codez in 2 ore ceea ce trebuia sa fac in 4

->capabil, perseverent

->independent, organizat, ordonat

->rabdator

Cine inca este nedumerit la partea cu lenesul citez "Dac? am ceva dificil de îndeplinit, am s? pun un om lene? s? fac? treaba respectiv? fiindc? omul lene? g?se?te întotdeauna solu?iile cele mai simple. (Bill Gates)

Viitor:1 finalizarea ultimelor doua puncte din categoria Cunostinte (ceea ce mi se pare imposibil din cauza pt.2)

2 promovarea bacalaureatului (o sarcina destul de grea din moment ce acord programarii 5-6 ore pe zi iar materiilor pentru bac nici macar jumatate de ora gasind toate operele si comentariile total plictisitoare)

3 admiterea la o facultate de informatica: inca nu m-am documentat despre aceasta etapa insa U.P.B am inteles ca ar fi o alegere buna. Cred ca o sa revin cu un topic pe baza acestei intrebari odata cu finalizarea punctului 2

Long story short: Am lenevit foarte mult si acum sunt nevoit sa fac munca suplimentara pentru a ajunge acolo unde trebuia sa fiu de ceva timp.

Cam atat aici, o sa ne vedem prin diferite topicuri(sunt destule care chiar sunt interesante) acordand/cerand ajutor. Va doresc o seara buna in continuare!

P.S. "tranzactii si afaceri" se refera la a face specula cu diferite produse

P.S.2. Da stiu ca mi-am periclitat toata acoperirea cand am spus "precum imi este ... acum la liceu" precum si faptul ca sunt in anul "decisiv"

P.S.3. Si da am dat o tura pe la Regulamentul Forumului pentru ca imi place sa stiu regulile inainte de a incepe ceva

Edited by vasile.dickulescu
Link to comment
Share on other sites

Da mai toti care se inregistreaza pe forum in ultima vreme au cate un dosar penal.

1 cred ca sunt multi mai multi pe forum dar care ascund acest lucru

2 cand te invarti in anumite grupuri e greu sa te astamperi...totusi atata timp cat am avut ce invata din acea fapta nu ma deranjeaza chiar deloc

3 nici rstforum nu e chiar un forum despre fetitele powerpuff :))

Link to comment
Share on other sites

@vasile

Semeni destul de mult cu mine. Doar ca eu la lene castig: fac intr-o ora ce trebuia sa fac intr-o saptamana. :)) Si alta diferenta e ca e nu sunt organizat.

Oricum, imi place modul tau de gandire si consider ca esti o prezenta utila acestui forum. Bafta! :)

Multumesc foarte frumos. Chiar ma bucur ca m-am inregistrat pe acest forum:D

L.E. M-am uitat prin topic.urile tale si citez "Sunt (aproape) tot timpul la curent cu ultimele vulnerabilitati din produsele software si sistemele de operare". Asta ma descrie perfect si pe mine doar ca in domeniile New Technology: Smartphone, Tablete, Laptop, Desktop, CPU, GPU si tot ce tine de acestea:)

Edited by vasile.dickulescu
Link to comment
Share on other sites

Bun venit vasile. Imi pare bine ca nu ai primit nici-o huiduiala pana acum si stii de ce?

Pentru ca ai facut totoul exact asa cum trebuia.

Defierenta dintre mine si tine este la partea cu lenes la mine este :

Ce trebuie sa faci intr-o ora si faci in 3 zile :)).

In rest iti urez o viata cat mai buna p'aici.

#ON: Nu sunt chiar un exemplu de urmat.

Edited by Cifre
Link to comment
Share on other sites

bun venit.

Multumesc Nea Nicule...sa speram ca nu patesc ca matale dupa ceva timp:))

@ lexx2 Multumesc!

@311733 am trecut si eu prin asta si cu greu am scapat...totul tine de motivatie (sau cel putin la mine). Cand eram in momentul ala de amanare si plictiseala si somnolenta imi spuneam "hai inca 5 minute si gata" si ma trezeam ca a trecut jumatate de ora si progresele incepeau sa se vada ceea ma facea sa continuu:d

Multumesc pentru urari!

Edited by vasile.dickulescu
Link to comment
Share on other sites

Sfat prietenesc. Pune mana si invata pentru BAC + admitere la facultate...Aici, pe RST nu ai sa ai niciun viitor prea stralucit. Daca ai sa faci bani pe-aici din anumite proiecte care ti se vor oferi la un moment dat...ai sa faci asta numai la ocazie. Pus ca uneori sunt inca multi care stau la panda sa prinda, un proiect ceva. Incearca sa vezi RST ca un mediu de informare, documentare, poate chiar si dezvoltare...dar pune situatia te pe primul loc, e un an "decisiv" dupa cum ai zis. Acuma na "iei bacu, nu iei bacu semintele acelasi gust are", sper ca nu va fi cazul tau. Multa bafta si bun venit!

Link to comment
Share on other sites

Bun venit,hmmm imi place cum gandesti,nustiu daca o sa ai viata lunga pe aici fiindca gurile rele o sa incerce sa te traga in jos,dar fii tare,exista o raza de lumina pentru fiecare

sper sa inveti cat mai multe din aceasta comunitate

Edited by xVIRal
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...