Jump to content
alinzinho

care adaptator usb e mai bun?

Recommended Posts

Buna, stie careva care adaptator dintre awus036nhr sau awus036nha e mai bun? adica sa fie stabil,bun in receptie la semnal,viteza buna cand e conectat etc ?

Am vazut ca NHR are chipset RTL8188RU iar NHA AtherosAR9271 , care e mai bun si ptr backtrack, desigur si ptr reaver , am mai vazut pe google ca multi nu reusec sa puna in mod monitor ,injectie etc de la drivere

sau poate tot mai bine raman la awus036h ,doar ca eu as vrea sa fie si ptr N nu numai ptr B si G

Link to comment
Share on other sites

Pentru spart parole awus036h,pentru viteza de download restul.Merg si celelalte la spart parole,dar cum vad ca nu te pricepi sa cauti informatii,banuiesc ca este foarte greu sa le faci sa mearga in mod monitor,asa ca rezum,la inceput fa cum este mai simplu ca sa inveti cum functioneaza unele chestii,si cu timpul cumperi alte adaptoare,sau si mai bine,faci o antena homemade,si cu awus036h ai rezultate mai bune decit cu placile cu canal N

Link to comment
Share on other sites

poi as vrea si ptr spart parole si viteza download ca su nu imi iau 2 adaptatoare separat .Unele chestii leam invatat deja,am mai spart parole nu e asta problema, chiar ieri imi venise awus036h care era ptr un prieten , iar awus036h in comparatie cu gsky gs-28usb 90 omni 9dbi al meu ,parca alfa merge mai bine.

Mai am acasa o antena Panel de 19dbi doar ca nu imi mai face asa bine contact muva care intra in antena ,cu timpul cred ca o sa transform antena asta intrun fel de reflector ptr parabolica de pe balcon si asa sta degeaba.

Eu as vrea ca sa pot folosi reaver si ptr canalul N , de exemplu vad in windows o retea care are B,G,N si wps activ , intru in backtrack si cu dau reaver sa pot sa-i aflu pinul dupa care sa ma intorc inapoi in windows si sa ma conectez la retea dar sa fiu conectat prin N de aceaia vroiam sa aflu despre adaptatoarele usb si cu N ,care cum e(poate e vreunul de pe forum care a incercat si N) , pe google uni ziceau ca la ei merge si mod monitor dar nu se asociaza ,la alti cica merge perfect ,la alti nu merge deloc , nu stiu ce sa cred de acolo, parerea mea e ca sunt adaptatoare noi si e vreo problema cu compatibilitatea driverelor dar nu sunt expert..

Link to comment
Share on other sites

Si eu vreau sa mai fiu tinar,frumos,si cu bani,dar na,nu e dupa cum vreau eu.

Problema este in felul urmator,o parola wifi poate fi sparta cu un adaptor a,b,g chiar daca ea este a unui AP cu N,singura diferenta consta in faptul ca la navigare ai viteza mai mare daca ai in dotare un adaptor cu N,dar asta este doar teoretic,in realitate depinde si de viteza pe linie,si de distanta pina la AP,si de multe altele.

Cum tu esti novice,din cite observ eu,e mai greu sa te apuci sa instalezi drivere in linux,si sa faci sa mearga o placa cu canal N,asa ca stai pe cea pe care o cunosti,si cind ai bani iti mai cumperi si o placa cu canal N pentru download din windows.

In ce privesc adaptoarele cu N nici o diferenta,daca este suportat de sistemul operativ,in speta BT,atunci merge sa-l folosesti,este absolut la fel ca la unul a,b,g.

Cum tu nu ai specificat ce chipset are adapatorul tau cu N,si eu nu imi bag nasul in BT sa stiu daca este suportat,banuiesc ca pina la urma vei merge pe un adaptor normal,sau poate altcineva dupa forum iti da o mina de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Probabil este putin deviata intrebarea. Scuze de offtopic. Dar pot gasi pe la noi un kit antena + adaptorul? Nu intentionez sa sparg parole (Gasesti neparolate). Dar cu o raza mare de actiune.

Si daca are cineva idee daca este bun de ceva acest produs : Adaptor Wifi, Wireless Usb Signal King 8TN 2000mW Antena 20DBI Exterioara 10M Cablu - Okazii (124189932)

Link to comment
Share on other sites

Daca nu intentionezi sa spargi parole....poti sa arunci banii pe porcaria aia.

Chipsetul ala Ralink 3070 e bun pentru o conexiune stabila si stie si standardul N

E bun in windows si chiar nu ai probleme cu el .

Dar, daca altii vor dori ceva mai mult ,de exemplu sa aiba o placa wireless de putere, docila in linux,

apoi , adevarata "Mama Omida" e ASTA . :D

Link to comment
Share on other sites

Iti multumesc pentru raspunsul rapid. Dar la "omida aia de adaptor" Poti baga o alta antena mai puternica? Si daca da care ar fi recomandarea. Sunt prea sarac sa cumpar lucruri proaste.

P.S Legat de tampenia gasita de mine. Chiar are o distanta de captare asa mare?

Link to comment
Share on other sites

cel mai bun la ora,actuala: L-Link LL-1002 2w, cu Realtek 8187L chipset 2000 mW..USB wifi L-Link LL-1002 2w Rtl 8187L - Okazii (125768361)

deci cumpara ce spune omul asta si apoi te gandesti la antene. eu am cumparat de aici si merge de rupe pamantul. nu cred ca ai nevoie de alte antene. cu laptopul prind 4 retele si cu asta ajung undeva la 50 !!! deci nu se pune problema ca nu sunt bune antenele... acum depinde si ce oi vrea tu sa prinzi

Link to comment
Share on other sites

deci .. ca sa explic ca la prosti ...:

1. orice adaptor wifi pe usb sau orice placa wifi de la laptop poate fi folosita pentru a sparge orice retea wifi CU CONDITIA SA SUPORTE INJECTIE DE PACHETE !!!!

2. nici un cacat de aparat NU SPARGE RETELE SIGUR deci daca esti prostul satului si nu stii sa folosesti consola de la linux sau daca nu stii sa-l intrebi pe gogu despre ce si cum se face lasa-te de meserie !

3. L-Link LL-1002 este , la momentul actual, cel mai bun adaptor wifi de pe piata .. in Romania se gaseste la 300 RON in Spania la 25E+tva+transport (tot acolo ajungi)

^ este valabil pentru toata lumea ...

@ntznz: ASTA + ASTA daca ai nevoie doar de semnal !! mai poti conecta antena mare la placa de retea din laptop dar asta inseamna sa desfaci capacul de fiecare data cand vrei sa conectezi antena (si exista riscul sa o si arzi) !

Edited by co4ie
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...