Jump to content
darkboy

se blocheaza calcu' cand rulez memtest86

Recommended Posts

am vazut pe multe forumuri ca chestia cu ecranul albastru poate fi de la ram ori de la placa video ... placa video am testato nu are nimic dar cand vreau sa testez ramii cu memtest86 mi se blocheaza pc si nu mai pot face nimic ...

incearca cu suselinux sau ubuntu live cd, ca au integrate testere de memorie

GL :D

Link to comment
Share on other sites

am vazut pe multe forumuri ca chestia cu ecranul albastru poate fi de la ram ori de la placa video ... placa video am testato nu are nimic dar cand vreau sa testez ramii cu memtest86 mi se blocheaza pc si nu mai pot face nimic ...

am patit-o eu la munca cu un pc..., exact aceeasi problema, daca ai testat cu alta sursa... spune-i good bye placii de baza :)

Link to comment
Share on other sites

Fa cum zice drealecs,ia Hiren's BootCD 9.5 si ai la sectiunea RAM (Memory) Testing Tools - > GoldMemory 5.07 ala nu prea da gres.

Eu am demonstrat de cateva ori rami busiti asa.Eu am cumparat 2 gb de Team Xtream si erau busiti,iar apoi 2 gb de Corsair si asa a fost.

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa testezi memoria cu memtest86, trebuie sa faci neaparat cum a spus lokipaki; din windows se va bloca sigur. Testat de mine.

..Daca vrei sa testezi si memoria poti folosi asta: http://oca.microsoft.com/en/mtinst.exe

Iti trebe o discheta, programul ti-o face bootabila si isi pune de-ale lui pe ea. Bootezi apoi de pe discheta si te uiti la el cum testeaza pana gaseste ceva. Alegi intre 7 si 11 teste.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...