Jump to content
hirosima

Declaraţia unui expert în cibernetică: Smartphone-urile sunt dispozitive de SP

Recommended Posts

Un expert în securitate cibernetic? din SUA este convins c? smartphone-urile reprezint? dispozitive concepute pentru spionaj ?i, în consecin??, nu de?ine un astfel de gadget, scrie Business Insider.

Justin Cappos, asistent universitar la Universitatea din New York, are o explica?ie cât se poate de logic?. „Dac? te-ai putea întoarce în anii '80 ?i te-ai duce la FBI s?-i întrebi ce dispozitiv ar vrea pentru a spiona pe cineva, ?i-ar spune c? trebuie s? aib? GPS, microfon, camer? foto ?i video. Practic, smartphone-ul este un dispozitiv ideal pentru spionaj”, spune Cappos.

Nasir Memon, un alt expert cibernetic de la Universitatea din New York, are un telefon mobil, dar spune c? e con?tient de riscurile de?inerii unui astfel de dispozitiv. „Am devenit dependen?i de tehnologie ?i de informare 24 de ore din 24. Dar când prime?ti lucruri gratis (n.r. aplica?ii preinstalate), acest lucru se întâmpl? cu un scop. Utilizatorii de obicei spun 'da' la orice cerin?? de instalare a aplica?iilor, pentru c? vor s? le foloseasc?”, explic? Memon.

Cappos spune c?, spre exemplu, jocul gratuit Bejeweled 2 cere utilizatorului permisiunea s? trimit? SMS-uri, s? citeasc? lista de contacte ?i s? utilizeze microfonul, de?i aceste lucururi nu au nicio leg?tur? cu jocul în sine. „La un moment dat, vor s? fac? bani de pe urma datelor la care tu le dai acces”, e convins Cappos.

sursa oficiala: VIDEO: Declara?ia unui expert în cibernetic?: Smartphone-urile sunt dispozitive de SPIONAJ - Gandul

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea " copiilor " au smartphone-uri de ultima generatie doar pentru a intra pe porcaria aia de facebook. Cine stie, poate posteaza si cand sunt pe wc, sa afle lumea.. si n-are cum sa-si ia pc-ul, asa ca a dat 20 de milioane pe s3. :)

P.s : nu vorbesc aiurea.. cunosc cazuri.

Link to comment
Share on other sites

ai dreptate!

Putini folosesc un smartphone la capacitatea lui maxima. Mie imi este foarte util cand plec, pentru ca am tot ce imi trebuie, pot verifica mailul, intra pe forum, ma pot uita inclusiv la un film daca vreau, muzica..etc desi categoric nu folosesc toate patru nuclee pe care le detine.

Link to comment
Share on other sites

Corect. Am si eu un smartphone si cand mai instalez cate o aplicatie imi cere multe chestii, cum ar fi: citirea contactelor, acces la internet, apeluri telefonice, comenzi hardware, etc. propriu-zis sunt clar o modalitate de spionaj. Ar fi bine ca cei care au un smartphone sa aiba la ei si un telefon antic gen Nokia 1100, 1110, 1600 care mai aveti asemenea specimene. Unii spun ca se fac de rusine si spun ca "cine mai are telefoane dalea", ei bine telefoanele alea nu sunt ascultate c-am asta-i logica. Eu unu am si un telefon simplu pentru convorbirile mai in discrete sa spunem. Copii astia sunt in stare sa posteze cate ceva si cand sunt la wc vorba lui LiXon am vazut multe cazuri si eu..

Edited by Syckchet
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...