Jump to content
dark-angel

Little help?

Recommended Posts

Deci, am un router argo 55+ la inceput aveam acces la "pagina routerului/web GUI" sau cum ii zice dar acum un an in urma au scos chestia asta...

La inceput mergea cu IP-ul extern dar acum nu mai merge.

Am incercat si cu n3OxaDp.png dar nici-un rezultat.

Are cineva o idee cam ce/cum sa fac?

P.S. vad ca portul 4567 este deschis si-mi apare q516Cnf.png

O poza cu routeru' : 2fdaf0f95025e7e7152c4f9508106233_big.jpg

Si ssh si telnet nu merg.

// P.S. Nu-s sigur daca am nimerit categoria... imi cer scuze daca am gresit-o.

Edited by dark-angel
Link to comment
Share on other sites

Ai incercat cu 192.168.1.254 dar fara nici un port dupa?Din cate vad eu aia este adresa de administrare.Asa e si la unele modemuri/routere Clicknet.Si mai incearca sa scanezi porturile pentru acel IP si vezi care e deschis iar apoi incearca-l in browser(poti scana chiar si porturile IP tau extern).Din ce am inteles eu mai au si altii acces la el,iar pentru accesarea pe IP de la distanta inseamna ca e activata optiunea de remote prin IP extern (iar acum poate au dezactivat-o).Incearca de pe un comp ce nu e legat la acest router sa dai un ping la IP tau extern,sa vezi daca raspunde routerul (ca idee doar,deoarece din cate stiu eu optiunea de remote pe IP extern si ping sunt doua setari diferite).

Edited by Renegade
Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca folosesti windows 7 ,asa ca probabil ip tau de conectare cu ruterul sau ap ii ceva de genu 192.168.1.254,daca nu ai facut setarile si la calculator nu ai cum sa te conectezi mergi in Control Panel/ Local Area Connection/Internet Protocool Version 4 dublu clik pe iel bifezi /Use the following IP addres la ip pui 192.168.1.253 la Subnet mask 255.255.255.0 jos Bifezi Use the followong DNS server addres Dupaia ok ASTA II UN EXEMPLU sau mai bine zi ce ip de conectare ai scris in spate pe ap sau routher ce o fi ala

Link to comment
Share on other sites

Nu am nici-un ip scris pe router.

Ip-ul se ia prin DHCP, adica daca modific ce ai zis tu... nu o sa mai pot naviga pe net, o sa am doar ping 198.168.1.254.

Ai acces doar la router. Si cum ai dat Reset, e normal sa nu ai net.

Daca nu merge cu http://192.168.1.254 (adica cu port 80), incerca 81 si 8080 , ex: http://192.168.1.254:81 respectiv :8080

Link to comment
Share on other sites

@lawy1, Nu ar face asta aia nici-o data... de ce ar bloca acces-ul? acum 1 an mergea fara nici-o problema... dar staiiiiiiiii. se putea configura tot (snr de exemplu).

@maca, da... nu ma pot conecta la interfata routerului.

Routeru' este: Elsag Datamat Argo 55+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...