Jump to content
katmai

Cum sa comprimi 800 mb in 11 mb

Recommended Posts

7zip ? sau e doar mic copil?

-ce am incercat mai de mult. luasem un kit pt tony howk undergrund2... avea 270mb. downloadat cu zapp, 16-20kb/s. ce vremuri...

compresie: uharc, waw->mp3, si ce mai era pe acolo

decomprimat: ~1 gb.

ca test l-am rearhivat cu 7zip, totul la maxim parca. tot ~270 de mb + un pic a scos.

Link to comment
Share on other sites

Presupun ca va ganditi ca orice e compresabil.

- O colectie de fisiere text se poate compresa chiar pana la 1%

- poze bmp, fisiere wav, date destul de intalnite la unele jocuri pot merge sub 10%.

De fapt compresia jpeg = dezvoltata la mp3/mpeg/divx/xvid etc functioneaza prin reducerea un fisier la circa 10% prin "mancarea" unor mici detalii din imagine/sunet (aproximarea la niste matrite predefinite, exemplu patratele alea mari de 1 cm pe care le vedeti la un jpg prost compresat). Un algoritm de compresie nu va putea face mai mult de atat. De aceea nu veti putea compresa mp3-uri, jpg-uri cu orice veti incerca. Un 10% compresie a unui joc se datoreaza faptului ca fisierele compresate reprezinta date din grafica/sunetul jocului, nu extraordinar de compresate de catre creatorii jocului.

Un fisier de 1G compresat intr-un mega nu inseamna o metoda extraordinara de compresie. Ci doar un fisier plin de repetitii si usor de compresat.

Cineva avea o teorie: ca un fisier se poate arhiva la infinit pana ajunge la cativa bytes. Nu numai ca am ras toti de el dar am aflat ca ar exista o teorie matematica ce ar contrazice acest lucru.

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Mie nu imi merge metoda...defapt cred ca functioneaza numai pe anumite filme :(

Adevarat shocker :roll: !

Merge si la alte fisiere nu numai, la filme!

Urmareste tutorialu cu atentie eu am incercat sa comprim un folder de 19,9 MB (20.956.518 BYTES) in 8,35 Mb (8.762.378 bytes).

Cred ca metoda functioneaza, doar daca fisieru respectiv e arhivat in rest, nu cred ca merge...

Dar totushi multumesc frumos pentru accest tutorial.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...