Jump to content
ringo95

Intrebare Timbru de mediu, si schimb motor

Recommended Posts

1. Exista vre-o modalitate, in prezent, de a "nu platii"(recupera banii) Timbrul de mediu pt a inmatricula o masina?... ( am vorbit cu un avocat , si zicea ca nu se stie nimic). Masina nu valoreaza cat ar fi taxa. Orice posibilitate.... (inafara de a plati 2.000 euro statului pentru nimic)

2. Am un BMW 318 din 1998, 1.6 benzina, si as vrea sa-i pun un motor 2,5 benzina ( se potriveste, fac tot alea alea), sa fuga mai rapid... in depasiri etc.( e inmatriculat). Ce trebuie sa fac pentru a fi legala aceasta mutare?

Link to comment
Share on other sites

Un prieten stiu ca a dat statul in judecata. L-a costat vreo 4-5 sute lei, si asteapta acum sa ii vina decizia pentru a-si putea inmatricula masina (gratis). Nu-ti pot da prea multe detalii, din pacate.

Legat de 2, nu vreau sa fiu rau, dar iti zic cateva lucruri: impozitul la motor de 2.5 e vreo 900-1100 lei/an. (asta depinde de la judet la judet...eu iti zic un pret aproximativ). Motorul de 2.5, crede-ma ca iti mananca mult. Intr-un oras aglomerat, daca chiar vrei sa te si "bucuri" de motorul ala mare, si de caii in plus fata de cei de la 1.6, ajungi la un consum de 20 l/100 lejer. Iti permiti chestiile astea? Sa nu te trezesti ca-ti pui motor de 2.5, si tii masina in fata blocului :P.

PS: N-am zis-o in nume de rau.

Link to comment
Share on other sites

1) Nu-i din Ro, e din Germania....

2) Cat ar costa omologarea si cartea ?

1) Singura solutie e sa o inmatriculezi in Bulgaria . Apoi iti incerci norocul : faci o cerere la prefectura (stiu ca suna ciudat) precum ca vrei acordul lor sa inmatriculezi masina in Ro fara taxa . In 30 de zile primesti acasa o negatie (un refuz). Cu aceasta negatie mergi la judecatorie si deschizi proces . Cam intr-un an se incheie procesul .

2) 300-500 ron ,nu stiu exact . Cred ca au tarifele pe site .

Link to comment
Share on other sites

1. Nu exist?.... se l?udau unii pe 4tuning c? au câ?tigat procesul, dar nu am g?sit nimic concret.

2. Mers la RAR cu o factur? de la un service cum c? mutarea s-a f?cut la ei ?i dup? o s? faci itp ?i alte nebuneli. Ideea e s? nu fie puterea motorului mai mare cu 25% decât puterea actual? pentru a nu face diferite teste destul de costisitoare.

Cum s? procedez dac? doresc s? schimb motorul vehiculului? - Regia Autonoma Registrul Auto Roman

F?r? s? te duci la rar nu merge, treci de la 4 la 6 pistoane ?i orice poli?ist oricât de prost ar fi se prinde c? un 1.6 nu are 6 pistoane.

Acum v?d, cum ai tu 318 cu motor 1.6 ? ?tiam c? din 98' 316 ?i 318 au motoare de 1800cm

Edited by mariuss615
Link to comment
Share on other sites

Cu noua taxa nici cei care ar trebui sa iti inmatriculeze masina si sa iti ia banii nu stiu procedurile.

Cu bulgaria pica orice varianta, nu mai ai voie sa circuli asa cum era pana acum.

Toate incercarile de a da statul in judecata nu mai functioneaza pentru ca au modificat paragrafe si legi care nu mai merg ocolite + avocatii nu se mai baga.

Iar toate astea dupa ce femeia de la Tulcea a fost prinsa si inchisa. Dupa ce toti isi inmatriculau masinile pe bulgaria (iar acum le sunt confiscate la intrare). Dupa ce toti au incercat sa isi recupere taxa prin tribunale. Nerentabil sa stai 1-2 ani cu masina pe bara doar ca te plimba un avocat si un stat de cacat sa iti dea tie banii inapoi.

Parerea mea personala e sa astepti ca se va schimba taxa actuala cu siguranta. E doar ceva de moment. In aceeasi situatie sunt si eu.

Link to comment
Share on other sites

La mine care sunt din tulcea inca nu am auzit nimic numai ca eu am masina din bulgaria decizie de judecata in favoarea mea de anu trecut dar acum cand vreau sa o inmatriculez pe ro sa nu ma lovesc si eu de taxa asta a curului. daca are cineva idee despre situatia mea il rog sa imi dea detalii daca pot sa o inmatriculez normal sau trebuie si eu sa platesc taxa cu toate ca am castigat in instanta.

Link to comment
Share on other sites

Bmw mai exact nu e al meu , nu stiu 100% anul fabricatiei , am banuit undeva prin 98, (sub 2000 ).

Pai mai am inca un golf III de 1.9 TDI, si nu-l pot inmatricula din cauza asta...

O sa mai astept, da asteptatul asta ma omoara. Cand am vazut si la un 2,5 din 94 , Euro2 cat e taxa.....

Link to comment
Share on other sites

La mine care sunt din tulcea inca nu am auzit nimic numai ca eu am masina din bulgaria decizie de judecata in favoarea mea de anu trecut dar acum cand vreau sa o inmatriculez pe ro sa nu ma lovesc si eu de taxa asta a curului. daca are cineva idee despre situatia mea il rog sa imi dea detalii daca pot sa o inmatriculez normal sau trebuie si eu sa platesc taxa cu toate ca am castigat in instanta.

La taxa noua, trebuie sa aduci dovada ca nu ai recuperat prin vreo metoda banii de pe taxa veche. Iar daca ai avut procese sau ai incercat sa iti scoti banii in trecut de pe taxa, la fel, nu te lasa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...