Jump to content

Recommended Posts

Primul Acer este destul de clar cel mai bun pentru gaming din simplul motiv al placii video. Toate au aproximativ acelasi procesor deci diferenta o face placa video si ordinea e simpla Nvidia 610M < 8730M < 630M < 8750M < Nvidia 710M. Totusi Acer nu e renumit pentru clientii satisfacuri, din punctul asta de vedere Dell si Asus sunt mai bine vazute in plus ala are doar 2 GB de ram ceea ce devine cerinta minima de la un timp pentru jocuri. Te interesezi deci intai daca permite upgrade la rami si ar fi un candidat bun. Eu as alege intre cel de la dell si acer. Un lucru e cert: lenovo e de tot cacatu in materie de laptopuri. Cea mai buna calitate este la dell, dar e si scump, cel mai performant este Acer-ul.

Link to comment
Share on other sites

Lenovo sau Asus. Nu recomand Acer. Dell nu mai e asa cum era inainte degeaba zici. Iti recomand sa te duci in orice magazin mare de specialitate si sa pui frumos mana pe ele sa te uiti la ele sa vezi care iti place si cum.

A si chiar daca nu recomand Acer lumea de pe forumuri si reviews a zis ca ca modelul gasit de tine chiar este ceva mai bine decat ce faceau ei deobicei. Si mi-e mi-a recomandat cineva modelul asemanator cu ala dar nu mi-a placut neam. Bafta

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

O gramada de sfaturi, unele bune(defapt unul), altele mai putin bune si total neargumentate.

Imi permit sa ma bag in thread-ul tau si sa-ti dau cateva sfaturi, sfaturi venite de la cineva care a asamblat peste 700 de desktop-uri, fara exagerare.

Esti putin indecis, ai vrea gaming si nu prea, dar ai vrea presupun si niste filme, office si altele.

Jocurile sunt impartite in doua categorii, CPU based si GPU based. Un exemplu bun de CPU based este CS:GO. Un GPU based este Max Payne 3. Din capul locului iti spun ca la laptopuri nu exista i5 quad-core. Doar la i7 exista patru pitici. Acum, diferenta intre i5 si i3 este, dar nu este foarte mare. Este sesizabila, dar nu te astepta la mari diferente.

Ce joc iti cere mai mult de 4GB ram? Nu se pune problema de upgrade la ram.

Daca vrei un laptop pentru jocuri, ai 2 solutii. Diagonala mare, procesor putin, putin mai lenes sau diagonala mica si procesor putin mai bunicel. Diferenta dintre i3 si i5 este ca i5-ul are acel Turbo Boost din fabrica. Adica un fel de overclock(unul fara riscuri).

Legat de posturile userilor de mai sus(pe care le respect) as avea ceva de adaugat. In primul rand, varianta cu cooler sub laptop poate pica foarte repede. Daca laptopul pe care-l ai este dotat cu fante de aerisire/primire aer pe capacul inferior al acestuia, poate primi aer. Sa nu crezi ca ti-ai luat lada frigorifica. Diferenta este de 5 maxim, maxim 10 grade in cazul celor bune.(coolere). Daca nu ai fante de aerisire, ti se raceste doar plasticul si eventual buzunarul. Normal ca ti se incinge daca-l desfaci odata la 2 ani. Laptopul este un fel de aspirator de praf, are o fanta mica prin care scoate aerul, se infunda si face poc. Sa-l desfaci odata la 6 luni si nu ai treaba.

In al doilea rand, nu puteti pune eticheta unui producator asa repede. Eu am acasa un Acer si un Lenovo. Pot sa spun ca Acer-ului i-am schimbat decat hdd-ul acum cateva zile datorita faptului ca l-am stricat desfacandu-l intr-o camera cu praf. Am vrut sa-i schimb platanele. Practic nu a avut nimic din 2010 pana acum in conditiile in care erau zile cand rulam si 5-6 ore pe zi GTA IV sau FarCry. Lenovo este mai mult office, fara probleme.

Cineva mai sus spunea cum ca 8750M este sub 710M.

http://www.notebookcheck.net/AMD-Radeon-HD-8750M.87147.0.html

http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-710M.84746.0.html

Daca te uiti mai jos la FPS, 8750M are la 90% din jocuri cu 10-15 FPS-uri mai mult, insa pretul este din cate stiu putin mai mare la 710M.

Dell nu mi-a trecut prin mana decat cel de servici, parere buna.

Cat despre garantie, este drept ca Dell ofera mai multi ani dar sunte firme care ofera servicii de extindere garantie, ceea ce fac si eu in momentul de fata.

Ai grija de la cine iei sfaturi data viitoare, multi vorbesc sa se afle in treaba.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...