Jump to content
cybervu

Test la inregistrare

Recommended Posts

Propun introducerea unei pagini suplimentare la inregistrarea pe forum, care sa contina un link spre regulament si un test grila cu vreo 10 de intrebari de baza din regulament.

Am vazut ceva asemanator pe un forum rusesc si recunosc ca am renuntat sa'mi mai fac un cont aiurea acolo, doar pentru un download.

Bineinteles, inregistrarea va dura putin mai mult, dar cred ca merita...

Pareri?

Edited by cybervu
Link to comment
Share on other sites

Propun introducerea unei pagini suplimentare la inregistrarea pe forum, care sa contina un link spre regulament si un test grila cu vreo 10 de intrebari de baza. Am vazut ceva asemanator pe un forum rusesc si recunosc ca am renuntat sa'mi mai fac un cont aiurea acolo, doar pentru un download.

Bineinteles, inregistrarea va dura putin mai mult, dar cred ca merita...

Pareri?

Doar 10 intrebari ? Dar ce pula mea e coaie aici vrei ca userii noi sa dea testul de Cambridge? Dupa ce ca vine generatie din ce in ce mai proasta , daca le mai pui si intrebari.Contra / S-a mai sugerat ideea asta si n-a fost implementata.

Link to comment
Share on other sites

Am propus un test grila cu intrebari din regulament, strict.

Exemplu:

1. Ce se intampla daca faci o cerere si ai sub 10 posturi?

( ) Ti se va raspunde cererii

( ) Primesti WARN

(*) Primesti BAN

Nu test Cambrige, matematica, logica, informatica, hacking sau altceva; strict din regulament - sunt convins ca administratorii vor gasi un set potrivit.

Intrebarile pot fi aceleasi pentru fiecare user nou venit, ideea este sa se ia la cunostinta niste reguli prea putin respectate acum. Sustin calitatea, nu cantitatea.

Doar 10 intrebari ? Dar ce pula mea e coaie aici vrei ca userii noi sa dea testul de Cambridge? Dupa ce ca vine generatie din ce in ce mai proasta , daca le mai pui si intrebari.Contra / S-a mai sugerat ideea asta si n-a fost implementata.

@Matt: Este doar o propunere si trebuie tratata ca atare.

@RoEx: NU sunt deacord, n'am propus asta.

Link to comment
Share on other sites

Am propus un test grila cu intrebari din regulament, strict.

Exemplu:

1. Ce se intampla daca faci o cerere si ai sub 10 posturi?

( ) Ti se va raspunde cererii

( ) Primesti WARN

(*) Primesti BAN

Nu test Cambrige, matematica, logica, informatica, hacking sau altceva; strict din regulament - sunt convins ca administratorii vor gasi un set potrivit.

Una din cele mai tampite idei pe care le-am auzit in ultima vreme; Si nu fac referire strict la forum; Iau in calcul si viata reala.

Ce pula mea ma intereseaza pe mine ce se intampla cand fac cereri idioate? Atata timp cat sunt in stare sa ma comport civilizat nu o sa ma intereseze niciodata.

Din nou, idee de cacat.

Link to comment
Share on other sites

Nu mai propune tu nimic. Cand ti-ai facut cont nu cred ca ai dat vreun test sau ceva, lasa si pe altu sa-si faca la fel ca si tine. Ce va mai dati curcani acu, mari destepti.

Un test cu intrebari din regulament, cu raspunsurile in fata, nu este un test de inteligenta. Pentru orice membru nou raspunsurile ar trebui sa fie evidente.

Link to comment
Share on other sites

Un test cu intrebari din regulament, cu raspunsurile in fata, nu este un test de inteligenta. Pentru orice membru nou raspunsurile ar trebui sa fie evidente.

Si care e diferentra dintre un user care intra ca acum , fara nicio intrebare si userul care atunci cand va vedea intrebarile va da copy/paste din regulament si va intra la fel de usor ? Raspunsul e maxim un minut.

Link to comment
Share on other sites

Raspunsurile vor fi oferite la alegere, unul din trei - nu va fi nevoie de copy-paste. Testul se poate termina in cateva secunde (maxim un minut, cum spui tu).

Si care e diferentra dintre un user care intra ca acum , fara nicio intrebare si userul care atunci cand va vedea intrebarile va da copy/paste din regulament si va intra la fel de usor ? Raspunsul e maxim un minut.

Avantajul este ca dupa inregistrare, un user nou care are nevoie de ceva stie deja ca n'are voie sa posteze la cereri. Majoritatea celor cu post 0 si'au facut contul doar pentru a vedea linkurile sau pentru a posta cereri direct, urmand sa fie trimisi instant pe la regulament. Regula cu "minim 10 posturi de CALITATE" nu este regula implicita in majoritatea altor forumuri.

Astfel s'ar mai reduce numarul conturilor/postarilor facute aiurea, altfel decat conform regulamentului.

Daca asta nu este inca deranjant, atunci puteti ignora acest thread.

In situatia actuala citirea regulamentului este doar sugerata, nu obligatorie.

Dezavantajul ar fi ca se poate sa nu fie prea eficienta metoda asta, si astfel efortul depus pentru implementare sa nu se justifice. Am considerat ca discutarea acestui aspect este scopul acestui thread - eficienta unui astfel de filtru raportat la implementare.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Daca eu vreau sa ma documentez si sa invat cate ceva despre HTML, PHP si servere(am dat niste exemple) de ce pula mea trebuie sa fac eu joc de logica?

Voi ce visati noaptea, puneti aici? Cred ca voi sunteti aia care trebuie sa fie pusi sub semnul intrebarii, sunteti ciudati rau.

Si ma rog, ca sa nu existe discriminare intre userii vechi si cei noi, cum faci tu ca toti sa o ia de la zero cu intrebari? Sau daca eu mi-am facut cont acum si peste 5 minute intra in vigoare "regulamentul" tau, scap?

Sa ma fereasca Dumnezeu sa ajung ca voi.

Practic tu nu faci nimic altceva decat sa zici ca cei care nu posteaza nimic aici si intra doar sa se documenteze nu au ce cauta? Mama sa vezi ban ce-ti da Nytro.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Daca eu vreau sa ma documentez si sa invat cate ceva despre HTML, PHP si servere(am dat niste exemple) de ce pula mea trebuie sa fac eu joc de logica?

Voi ce visati noaptea, puneti aici? Cred ca voi sunteti aia care trebuie sa fie pusi sub semnul intrebarii, sunteti ciudati rau.

Ce spune RoEx acolo este o prostie, nu asta am propus! Nu este vorba despre jocuri de logica sau teste de matematica.

Am propus un test cu intrebari esentiale din regulament, la inregistrare.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Bun. Si cum iti dai tu seama ca tipul care raspunde la intrebari nu mai are inca un tab deschis in Chrome sau ce foloseste el si nu le citeste pe loc?

E de laudat faptul ca vrei sa imbunatatesti ceva pe aici, dar mai gandest-te.

Link to comment
Share on other sites

Ma dar chiar trebuie sa criticati?! Futu-va-n gura de tarani obositi ! Nu puteti sa raspunde-ti civilizat?! Simplu! Trebuie unu sa se trezeasca sa-si bata pula de threadul omului!

Omul asta a vrut doar parerea noastra nu sa-l criticati!

@0x416c6578 sa-mi sugi toata pula, fraiere! Destepu' puli mele!

Daca merit warn/ban ce ar fi ! Nu sunt contra, imi cer scuze pentru limbaj dar te enervezi frate cand vezi toti besinosi ca se dau zmei !

@0x416c6578 sa-mi mai sugi pula odata!

Link to comment
Share on other sites

Nu este un test de inteligenta. Poate, si va avea - regulamentul in fata, dar va trebui sa-l citeasca cel putin odata pentru a bifa raspunsul corect (unul din trei posibile). Imediat dupa inregistrare, acest user nou va sti ca nu are voie sa faca: offtopic, post dublu, post inutil, redeschidere topic, etc etc. Un user decent va sti atunci, de exemplu, sa caute si nu sa intrebe aiurea.

@misefalfaie: Apreciez suportul tau, dar consider ca fiecare trebuie lasat sa'si spuna parerea... fiecare in felul sau, cu cuvintele care i se par potrivite

Link to comment
Share on other sites

Si ma rog, ca sa nu existe discriminare intre userii vechi si cei noi, cum faci tu ca toti sa o ia de la zero cu intrebari? Sau daca eu mi-am facut cont acum si peste 5 minute intra in vigoare "regulamentul" tau, scap?

Impunerea unui astfel filtru suplimentar la inregistrare nu cred ca reprezinta o discriminare la adresa userilor deja inregistrati. Statutul de membru implica cunoasterea regulamentului forumului. Daca gmail autentifica mai nou pe baza de SMS, asta este discriminare fata de mine, cu account de 8 ani?

Daca ti'ai facut cont si peste 5 minute se face update, atunci da, tu scapi (de cateva intrebari banale dintr'un regulament clar, accesibil oricui).

Practic tu nu faci nimic altceva decat sa zici ca cei care nu posteaza nimic aici si intra doar sa se documenteze nu au ce cauta? Mama sa vezi ban ce-ti da Nytro.

Nu am propus ban pentru cei cu posturi 0. Oricine va putea sa'si faca cont in continuare, chiar daca nu are nimic de prezentat, doar pentru "documentare". Am cu aia care pun primul lor post in Cereri. Am propus prezentarea regulamentului la inregistrare, chiar si partial, sub forma unui test simplu cu optiuni (grila). Asta nu cred ca va indeparta un user de buna credinta sa devina membru RST, in schimb, cu siguranta, noii membri au citit (cel putin) cateva reguli inainte de a obtine acest statut.

"Dac? ?i se pare c? regulile nu sunt o problem? pentru tine, ?i le po?i respecta, te po?i înregistra."

Daca tot ti'ai editat postul puteai sterge si partea aia cu "de ce pula mea trebuie sa fac eu joc de logica?", fiind inafara subiectului.

Cine nu respecta macar 50 din 100 reguli ia ban , deci sugestia ta e inutila

Regulamentul are doar 13 puncte si cateva suplimentare; poti verifica primul punct referitor la post inutil, cum este al tau.

Link to comment
Share on other sites

Broaste, invitatie, test de logica, test din regulament, test din buletinul personal, test din pula mea, etc. S-a mai discutat asta de zeci de ori. Nu se schimba nimic, daca s-ar lua cu d'astea s-ar face forum privat si din 119k membrii ar mai ramane maxim 2000, voi ati zbura la sigur.

Da, multi isi fac cont doar sa poata vedea link-urile, dar multi raman si mai invata cate ceva. Nu stii tu ca ce potential are userul #120013, dar cand vede testu cu broscani, pe care si un copil de gradinita il trece, ii piere cheful de inregistrare.

Nu, nu o sa se implementeze vreodata un asemenea sistem. Nu mai visati, voi sunteti tipul acela de persoane egoiste care odata ce obtin ceva vor sa faca in asa fel ca nimeni sa mai aibe acces la ce au ei.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...