Jump to content

Recommended Posts

Salut,

Am o problema cu un pc...si nustiu ce sa-i mai fac.

ScreenShot : http://i.imgur.com/G6Quw5S.jpg

El e ok se misca bine, dar de ceva timp incoace se inchide automat, si cand intru in Bios mi scrie acolo, Thermal Paste Cpu : Fail , ok poi daca am vazut asa, m-am dus ieri si am cumparat pasta, am aplicat'o totul a mers struna ieri, azi cand ii dau drumul la fel a inceput sa-mi faca, a inceput sa isi ia shutdown,si in bios iar imi scrie Fail....dar pasta am aplicato ieri...

Ceva idei sugestii?

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Ce temperatura are procesorul? Daca depaseste 65C asta e problema si iti trebuie un cooler nou. Daca arata o temperatura mare, dar tu deschizi carcasa si ti se pare ok se poate sa fie defect senzorul. "De ceva timp incoace" se intampla sa fie si foarte cald asa ca asigura-te ca ai ventilatie buna in computer.

Link to comment
Share on other sites

Mie laptopul mi-a mers si la 95 de grade, imi prajeam mainile pe touchpad si dupa ce am schimbat pasta si-a revenit la 50-60. Esti sigur ca ai aplicat bine pasta?

Nu sunt eu expert dar nu e prima data cand aplic pasta.

Chestia cu ventilatia, nustiu, anul trecut a mers bine fara probleme si era mai cald....plus ca in camera temperatura sta la 22 de grade constant...

O sa verific temperatura procesoarelor si revin cu edit.

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

E posibil ca procesorul tau sa nu mai aiba mult de trait , in mod normal un cpu functioneaza corect si la 90 de grade...sau pot fi si alti factori:

1.Placa de baza ...erroare de bios

2.Sursa chiar daca dupa erroare pare o tampenie sa o controlezi

Incearca pe rand daca ai un prieten cu o alta sursa,cu placa de baza e mai greu....

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Daca iti da shut down cu eroare blue screen-atunci este de la o componenta..cel mai probabil ramii..procesoarele se strica mai greu.In vreo 15 ani de bagat nasu prin IT,am vazut doar 2 cpu stricate...un amd si un intel..deci posibil in mare parte sa nu fie CPU. de vina.

Daca ti se stinge instant este de la fluctuatii de tensiune ori din sursa de la tine ori de pe tavan de la contuar iar sursa fiind poate mai slaba nu stie sa gestioneze corect tensiunea.Pune o sursa calumea pe computer si nu il mai chinui.

Sanse ca sa ti se stinga calculatorul din cauza temperaturii sau a pastei termoconductoare sunt 0 absolut 100%.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...