Jump to content
Matt

Cea mai mare schema de hacking din SUA, dezlegata. Carrefour, printre victime

Recommended Posts

Intai de toate trebuie sa recunosc ca titlul face tot articolul. :)))

Cea-mai-mare-schema-de-hacking-din-SUA--dezlegata--Carrefour--printre-victime.jpg

Procuratura din statul american New Jersey a pus sub acuzare patru rusi si un ucrainean, care au spart retelele informatice ale unor mari retaileri, intre care Carrefour si 7-Eleven, in cea mai mare schema de hacking din istoria SUA.

Procurorii din New York au inculpat intr-un caz separat pe unul dintre cei cinci, precum si pe un alt rus, pentru un alt atac informatic impotriva Nasdaq OMX Group si a 800.0000 de conturi bancare de la Citigroup si PNC Financial Services Group, relateaza Bloomberg.

Barbatii au conspirat cu Albert Gonzalez, un hacker din Miami condamnat la 20 de ani de inchisoare.

Inculpatii sunt Vladimir Drinkman, 32 de ani, din Moscova, Aleksandr Kalinin, 26 de ani, din St. Petersburg, Roman Kotov, 32 de ani, si Dmitri Smilianets, 29 de ani, din Moscova, si Mihail Ritikov, 26 de ani, din Odesa, Ucraina.

Kalinin a fost inculpat si in cazul din New York, impreuna cu un alt rus, Nikolai Nasenkov.

Cei cinci inculpati din New Jersey au conspirat "intr-o schema la nivel mondial, care a avut ca tinta retele corporatiste majore, au furat codurile a peste 160 de milioane de carduri de credit si au provocat astfel pierderi de mai multe sute de milioane de dolari", a declarat Paul Fishman, procuror sef in New Jersey.

Gruparea a tintit companii care proceseaza date financiare si retaileri.

"Cei cinci au operat o organizatie prolifica de hacking, care a penetrat retele IT protejate ale celor mai mari companii de procesare a platilor, de retail si institutii financiare la nivel mondial", potrivit documentelor de acuzare ale tribunalului federal din Newark, New Jersey.

Ei sunt acuzati de furtul numelor si parolelor utilizatorilor, a informatiilor personale de identificare si a numerelor cardurilor de credit si de debit.

In cazul din New York, procurorii afirma ca inculpatii, dupa ce au furat datele, le-au vandut unor persoane care le-au comercializat pe forumurile online sau catre niste persoane sau organizatii.

Sursa Business24.Ro

Si acum articolul si in engleza :

Major Corporations Attacked in Historic Hacking Case | Fox Business

Faceti voi diferenta. :))

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare interesanta varsta inculpatilor. M-as fi asteptat ca la 25-30+ ani sa aiba mintea coapta si sa nu faca astfel de prostii. Sau sa le faca, dar sa se protejeze suficient de bine incat sa nu fie prinsi. Noi la ce sa ne mai asteptam la colegii de pe forum care au o medie de varsta < 20 de ani si vor sa sparga NASA?

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare interesanta varsta inculpatilor. M-as fi asteptat ca la 25-30+ ani sa aiba mintea coapta si sa nu faca astfel de prostii. Sau sa le faca, dar sa se protejeze suficient de bine incat sa nu fie prinsi. Noi la ce sa ne mai asteptam la colegii de pe forum care au o medie de varsta < 20 de ani si vor sa sparga NASA?

B?nuiesc c? tu înc? tr?ie?ti în filmele tale cu hackeri. Cum crezi c? te mai po?i proteja când ai furat 160 de milioane de c?r?i de credit? Nu trebuie doar s? ?tii s? te protejezi pe partea tehnic?, ci ?i în via?a de zi cu zi.

Gre?eala lor a fost c? nu s-au limitat la cât trebuia. Nemul?umitului i se ia "darul". Ave?i ni?te concep?ii ie?ite din comun. Mai l?sa?i filmele în care sunt folosite jocule?e în flash.

Link to comment
Share on other sites

Esti bine gogule? Pari suficient de tensionat incat sa iei foc din orice. Ti-am atins vreo coada sensibila in postul anterior? Eu zic sa imi contesti mai mult ideile si mai putin persoana. Imi place cand cineva ma contrazice, poate mai invat si eu cate ceva nou, dar e putin deplasat sa sari direct la atac la persoana si ironii fara baze sigure.

Nu-ti lasa frustrarile de prin alte topicuri sa se rasfranga asupra mea, s-ar putea sa jignesti acolo unde nu e cazul.

Legat de ideea de limitare, cred ca ar fi fost prinsi si pedepsiti chiar daca ar fi furat mai putin. Fapta ar fi fost aceeasi, legile incalcate ar fi fost aceleasi, poate doar ar fi avut dosar cu o alta prioritate. Vorbim despre un domeniu in care "cumpatarea" nu suplimenteaza infractiunile.

Link to comment
Share on other sites

Esti bine gogule? Pari suficient de tensionat incat sa iei foc din orice. Ti-am atins vreo coada sensibila in postul anterior? Eu zic sa imi contesti mai mult ideile si mai putin persoana. Imi place cand cineva ma contrazice, poate mai invat si eu cate ceva nou, dar e putin deplasat sa sari direct la atac la persoana si ironii fara baze sigure.

Nu-ti lasa frustrarile de prin alte topicuri sa se rasfranga asupra mea, s-ar putea sa jignesti acolo unde nu e cazul.

Legat de ideea de limitare, cred ca ar fi fost prinsi si pedepsiti chiar daca ar fi furat mai putin. Fapta ar fi fost aceeasi, legile incalcate ar fi fost aceleasi, poate doar ar fi avut dosar cu o alta prioritate. Vorbim despre un domeniu in care "cumpatarea" nu suplimenteaza infractiunile.

Chiar daca este fapta aceeasi paguba nu este aceeasi.

Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte bine ?i deloc tensionat. Nu mi-ai atins nici o coard? sensibil? în vreun post. Nu v?d unde te-am atacat personal. ?i-am dat o replic? legat? de prostia spus? (a ta idee). ?i nu am jignit pe nimeni aici, pân? acum.

Nu ai în?eles deloc ce am vrut s? spun cu limitarea. Spune-mi ?i mie care e diferen?a dac? faci 5000 euro pe lun?, dar cu cap (f?r? a ie?ii în eviden??, totul calculat, protejându-te cât este necesar) ?i dac? faci 1 milion de euro pe s?pt?mân?.

Mai este acea?i poveste? Nu. Banii în exces î?i schimb? modul de gândire. Î?i dau impresia c? de?ii mult? putere ?i po?i face orice vrei. Pe scurt te va duce la e?ec c? te va distrage de la planul t?u de a te proteja sau a te ascunde de ochii celorlal?i (exist? persoane care te dau în gât la poli?ie ?i pentru 50 de lei).

Ideea este s? nu reprezin?i o ?int? pentru "partea bun?" ?i a?a î?i continui frumos la locul t?u drumul.

Link to comment
Share on other sites

Gre?eala lor a fost c? nu s-au limitat la cât trebuia. Nemul?umitului i se ia "darul".

Gre?eala „lor” a fost c? Drinkman (aha, familie tipic ruseasc?) sa dovedit a fi prea de?tept sau prea idiot — în ultimul an l?sând în urma sa prea multe urme. Totu?i, ceva îmi spune c? merge vorba despre un tip de?tept care a depus mult efort ca agen?ii (chiar ?i ace?tia din urm? au spus c? „am avut noroc”) s?-i g?seasc? pe „infractori”:

Drinkman posted pictures of his trip, dropped other clues and left his phone on, transmitting location information and allowing agents to make an educated guess about what hotel the men were staying in.
B?nuiesc c? tu înc? tr?ie?ti în filmele tale cu hackeri... Ave?i ni?te concep?ii ie?ite din comun... Mai l?sa?i filmele în care sunt folosite jocule?e în flash....

Faptul c? ataci o persoan? în acest mod, nicidecum nu te „face” mai de?tept sau mai experimentat. Ba dimpotriv?.

ps. Tuturor celor interesa?i de acest caz recomand http://www.justice.gov/iso/opa/resources/5182013725111217608630.pdf

Link to comment
Share on other sites

Faptul c? ataci o persoan? în acest mod, nicidecum nu te „face” mai de?tept sau mai experimentat. Ba dimpotriv?.

M-am plictisit s? aud replici de genul: nu ?i-au ascuns urmele cum trebuie, adic? sunt doar ni?te script kiddie. C? dac? i-a? întreba cum ar putea s? se anonimizeze la perfec?ie (nu exist? a?a ceva) se vor bloca. O regul? important? pentru cei care fac infrac?iuni este aceea s? ai grij? ce faci în orice loc unde te afli (c? e?ti în fa?a calculatorului sau undeva pe o plaj?). Nu îmi doresc s? par mai de?tept decât sunt.

Link to comment
Share on other sites

Inteleg, chiar ti-am atins o coarda (da, coarda, am mancat o litera deci poti sa-mi tai un deget) sensibila: m-am legat de pustanii care se apuca de facut prostii si sunt prinsi. Ca sa fiu cat se poate de clar, ma leg de ei pentru ca nu au integritatea necesara de a ramane de partea legii, nu pentru ca nu sunt in stare sa isi acopere urmele. Da, obisnuiesc sa judec oamenii in functie de actiunile si alegerile lor, poti sa-mi mai tai un deget si pentru asta. Dupa cum se poate vedea si prin alte posturi de-ale mele, nu incurajez oamenii s-o ia pe cai gresite. Sper totusi ca cei care au nesabuinta de a se crede zmei sa suporte si consecintele.

Spuneai in penultimul post ca e mai inteligent sa fure cate 5k pe luna si sa nu se avante la sume fabuloase. Eu cred ca este o prostie ce spui tu pentru ca nu se merita sa iti risti libertatea/integritatea/demnitatea pentru astfel de sume. Nu se merita nici macar pentru milioane pe saptamana, dar cand vorbim de sume relativ mici este chiar penibila discutia. Depinde si cat isi pretuieste fiecare virtutile morale, dar pot sa spun ca daca esti cu adevarat bun intr-un domeniu anume, atunci poti face banii respectivi si pe cai legale, in mod civilizat. Daca nu esti de acord cu mine, poti sa-mi mai tai un deget, oricum nu prea mai am ce face cu jumatate de mana.

Poate ca ElChief are dreptate si chiar esti tinkie, deci este probabil ca tu sa porti aceasta discutie la un nivel foarte personal. Nu am nimic cu el, nu stiu exact cine e si ce a facut ca sa-mi pot face o parere buna/rea, dar daca posturile mele te fac sa te simti lezat in vreun fel, poti sa-mi mai tai un deget.

In momentul de fata mai am doar un deget, dar am decenta sa te las pe tine sa-l alegi. Poate nu vei alege degetul cel mai lung, ci degetul cel mai mare. Ultimul meu post aici, daca mai vrei ceva ma gasesti pe privat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...