Jump to content
statdx2

Logo challenge - am nevoie de un logo pentru site ofer 50 roni

Recommended Posts

Comanda de aici de pe fiverr:

Adamjohnson will design a logo, logo design for $5, only on fiverr.com

Te costa 5$ (~15 lei).

Eu am comandat logo-uri de la mai multi oameni de pe fiverr si tipul asta le face cel mai misto.

puteam sa aleg un site din india unde fac logo cu 1$ dar am zis ca poate pe caldura asta vrea sa bea si un roman de-al meu 4 beri la un bar decent.nu vreau sa jignesc pe nimeni fiecare apreciaza munca lui eu atat pot sa ofer ca nu dorm pe sacose de bani si mai ales ca fac ceva in scop informativ si voi cei de aici ar trebui sa promovati chestia asta nu sa o exploatati in scop financiar.

Edited by statdx2
Link to comment
Share on other sites

Dar cati vreti ma ? 10 milioane ? Omul va cere un amarat de logo la care iti ia 10 minute sa il faci.Ce pretentiosi sunteti unii , nu stiam ca se fac milioane de euro pe zi aici.

Parerea mea este ca... GRESESTI. Sa ma explic.

Un logo este primul "punct" de pe lista de branding a unui concept. Este acel "ceva" permanent care va exprima(sau nu) entitatea acelui concept ce poate duce, mai mult sau mai putin, la constructia unui brand. Din experienta am avut nevoie de constructia mai multor logo-uri. Cel mai ieftin a fost 100 de euro. Nu spun ca a fost cel mai bun, nu spun ca a fost cel mai frumos dar, absolut sigur, a fost acel inceput de concept. Faptul ca X, Y sau Z vrea un logo pe bani mai mult decat de rahat nu inseamna ca este un lucru bun. Cel putin nu pentru RST si nu pentru cei care executa. Cererea nu face piata. Piata este decisa de 3 constante: cantitate, calitate si pret.

Ca o paranteza eu consider ca daca ar fi vrut un logo il putea face foarte bine direct pe fiverr sau putea lua ceva preconceput. Faptul ca cineva, chiar si un incepator, ar accepta un pret mult sub piata este, repet, un lucru daunator. Cineva de pe RST m-a ajutat, la un moment dat, cu un script pentru un centos. S-a oferit sa ma ajute gratis. Am apreciat foarte tare tot ajutorul si i-am explicat ca, indiferent cine as fi(decat un caz de reciprocitate ar trebui inlaturat din regula) ar trebui sa imi ceara niste bani. A facut-o. A estimat corect cele 10 ore muncite, mi-a facut un discount de 10% iar acum, cand am nevoie urgent, apelez tot la el. Ce vreau sa spun: aprecierea valorile ar trebui sa se faca de comun acord atunci cand este vorba de un proiect. Nici unul nu este identic si nimic nu este pe un calapod ideal, raportat strict la zona IT.

Edited by tedeus
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca... GRESESTI. Sa ma explic.

Un logo este primul "punct" de pe lista de branding a unui concept. Este acel "ceva" permanent care va exprima(sau nu) entitatea acelui concept ce poate duce, mai mult sau mai putin, la constructia unui brand. Din experienta am avut nevoie de constructia mai multor logo-uri. Cel mai ieftin a fost 100 de euro. Nu spun ca a fost cel mai bun, nu spun ca a fost cel mai frumos dar, absolut sigur, a fost acel inceput de concept. Faptul ca X, Y sau Z vrea un logo pe bani mai mult decat de rahat nu inseamna ca este un lucru bun. Cel putin nu pentru RST si nu pentru cei care executa. Cererea nu face piata. Piata este decisa de 3 constante: cantitate, calitate si pret.

Ca o paranteza eu consider ca daca ar fi vrut un logo il putea face foarte bine direct pe fiverr sau putea lua ceva preconceput. Faptul ca cineva, chiar si un incepator, ar accepta un pret mult sub piata este, repet, un lucru daunator. Cineva de pe RST m-a ajutat, la un moment dat, cu un script pentru un centos. S-a oferit sa ma ajute gratis. Am apreciat foarte tare tot ajutorul si i-am explicat ca, indiferent cine as fi(decat un caz de reciprocitate ar trebui inlaturat din regula) ar trebui sa imi ceara niste bani. A facut-o. A estimat corect cele 10 ore muncite, mi-a facut un discount de 10% iar acum, cand am nevoie urgent, apelez tot la el. Ce vreau sa spun: aprecierea valorile ar trebui sa se faca de comun acord atunci cand este vorba de un proiect. Nici unul nu este identic si nimic nu este pe un calapod ideal, raportat strict la zona IT.

mai intai explica la oameni pt ce fel de site ai dat 100E 200e 300E ? iti zic eu ca sa faci cateva mii sau zeci de mii de euro, nici cel mai mare tampit nu da 100E si nici nu o sa se duca la vrun doctor academic in logo-uri pt un logo care o sa fie pe un forum care e 0 nu are nici cea mai mica valoare si mai ales in condtii nonprofit . pt un logo din ce zici tu inseamna ca daca vreau sa imi fac un site + forum am nevoie de 10.000E 20.000E ? nu mai zic de administrare, costuri anuale.Vezi ca internetul s-a inventat in 1965 nu in 2013.

nu vreau sa insinuez ca toata lumea trebuie sa munceasca pe moka, fiecare apreciaza munca lui dar intr-o comunitate daca e vorba de un concept nonprofit nu ar trebui sa ne rezumam la bani.Exemplu daca tu donezi sange pt bonurile de masa si acea zi libera de concediu care statul este obligat sa iti ofere inseamna ca esti cretin scuza-ma!.

Edited by statdx2
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca... GRESESTI. Sa ma explic.

Un logo este primul "punct" de pe lista de branding a unui concept. Este acel "ceva" permanent care va exprima(sau nu) entitatea acelui concept ce poate duce, mai mult sau mai putin, la constructia unui brand. Din experienta am avut nevoie de constructia mai multor logo-uri. Cel mai ieftin a fost 100 de euro. Nu spun ca a fost cel mai bun, nu spun ca a fost cel mai frumos dar, absolut sigur, a fost acel inceput de concept. Faptul ca X, Y sau Z vrea un logo pe bani mai mult decat de rahat nu inseamna ca este un lucru bun. Cel putin nu pentru RST si nu pentru cei care executa. Cererea nu face piata. Piata este decisa de 3 constante: cantitate, calitate si pret.

Ca o paranteza eu consider ca daca ar fi vrut un logo il putea face foarte bine direct pe fiverr sau putea lua ceva preconceput. Faptul ca cineva, chiar si un incepator, ar accepta un pret mult sub piata este, repet, un lucru daunator. Cineva de pe RST m-a ajutat, la un moment dat, cu un script pentru un centos. S-a oferit sa ma ajute gratis. Am apreciat foarte tare tot ajutorul si i-am explicat ca, indiferent cine as fi(decat un caz de reciprocitate ar trebui inlaturat din regula) ar trebui sa imi ceara niste bani. A facut-o. A estimat corect cele 10 ore muncite, mi-a facut un discount de 10% iar acum, cand am nevoie urgent, apelez tot la el. Ce vreau sa spun: aprecierea valorile ar trebui sa se faca de comun acord atunci cand este vorba de un proiect. Nici unul nu este identic si nimic nu este pe un calapod ideal, raportat strict la zona IT.

mare dreptate ai...dar eu zic sa ii lasam aici pe cei ce vor sa participe in acest "contest" si gata. adica...se vede clar ca omu' vrea sa faca un balci, omu' nu vrea calitate si nici profesionalism (termeni care oricum sunt relativi...).

Link to comment
Share on other sites

@alexandrubr in primul rand nu cunosti cei 2 termeni business si nonprofit iar la balci te duci tu sambata sau duminica sau cand se tine :) eu pe acel site nu fac balci fac ceva informativ, educativ din care nu scot $ daca vrei sa participi de buna voie si nesilit de nimeni te rog cu cea mai mare placere chiar daca este ceva facut cu profesionalism sau necalitativ.

Link to comment
Share on other sites

Reclam? mascat? în pla mea...

Dar cati vreti ma ? 10 milioane ? Omul va cere un amarat de logo la care iti ia 10 minute sa il faci.Ce pretentiosi sunteti unii , nu stiam ca se fac milioane de euro pe zi aici.

Professional Logo Design | 100% Money Back Guarantee | 99designs

...sau... http://99designs.com/logo-design/contests/providerdirectory-logo-design-232087 care a fost doar 800$

Link to comment
Share on other sites

am scris mai sus de ce nu am ales un site din alta tara.

Ti se pare c? ?i-am zis tie ceva ? I-am ar?tat individului c? pre?urile pot fi ?i mai mari de 10 milioane...

Tie doar ?i-am spus... ?i asa indirect... c? ai f?cut reclam? mascat?... ?i... intr-un final nu o s?-?i plac? nici un logo ?i nu vei da banii nim?nui.

Simple like hell.

Link to comment
Share on other sites

@alexandrubr in primul rand nu cunosti cei 2 termeni business si nonprofit iar la balci te duci tu sambata sau duminica sau cand se tine :) eu pe acel site nu fac balci fac ceva informativ, educativ din care nu scot $ daca vrei sa participi de buna voie si nesilit de nimeni te rog cu cea mai mare placere chiar daca este ceva facut cu profesionalism sau necalitativ.

nonprofit, ha?! I wouldn't say so! hai sa iti spun eu ce faci...il faci cunoscut si apoi bagi reclama pe el si scoti profit..asta daca nu bagi din prima reclama...asa ca, nu imi spune tu mie ca ce faci este nonprofit...:))

my friend...time is money! eu am incerc sa ingrop "securea razboiului" si tu o dezgropi...bravo! :)

Link to comment
Share on other sites

nonprofit, ha?! I wouldn't say so! hai sa iti spun eu ce faci...il faci cunoscut si apoi bagi reclama pe el si scoti profit..asta daca nu bagi din prima reclama...asa ca, nu imi spune tu mie ca ce faci este nonprofit...:))

my friend...time is money! eu am incerc sa ingrop "securea razboiului" si tu o dezgropi...bravo! :)

nu e rau ce zici intr-un fel sau altul trebuie sa imi acopar si eu cheltuielile, nu e chiar asa de usor sa intreti un site sau daca vrei facem altfel iti dau tie siteul doar in conditiile in care vi cu bani de acasa sa nu ai nicio alta sursa de venit si sunt curios cat ai sa poti tine acest sau oricare altul.

Edited by statdx2
Link to comment
Share on other sites

@alexandrubr

Uite e ca tine ai dreptate! siteul asta o sa fie gen google o sa produca milioane de $ dupa care o sa te angajez director general si o sa ai un salariu la nivel mondial o sa fi in top 10 angajati din lume.Am o mare rugaminte daca nu ai ceva de oferit, ceva nu e pe placul tau, te deranjeaza ceva, ai nemultumiri te rog foarte mult spune-ti oful si ne auzim cand siteul meu o sa fie printre primele 3 din lume.

Link to comment
Share on other sites

@alexandrubr in primul rand nu cunosti cei 2 termeni business si nonprofit iar la balci te duci tu sambata sau duminica sau cand se tine :) eu pe acel site nu fac balci fac ceva informativ, educativ din care nu scot $ daca vrei sa participi de buna voie si nesilit de nimeni te rog cu cea mai mare placere chiar daca este ceva facut cu profesionalism sau necalitativ.

Stai jos, nota 4. Esti si mincinos si incult. Toti au incercat sa iti dea o parere iar unii o solutie. Ar trebui sa le fii recunoscator, nicidecum sa le explici cat de miez esti tu si cat de prosti sunt ei. Nu spune nimeni ca intentiile tale de fatada sunt rele dar, pana la a incerca sa pretinzi ca esti un exemplu de altruism este mare distanta. Cat despre "educatia" pe care vrei sa o oferi prin forum, site sau orice alta cale cred ca amesteci un pic oalele. Educatia nu are nici in clin nici in maneca de-a face cu "Consumer Product".

Separat dar in context eu pot sa iti demonstrez in cel putin trei moduri ca: este foarte monetizabil atunci cand vei avea trafic, ai mai "discutat" cu altii despre proiect si ca, la un moment dat, chiar ai deranjat anumiti "colaboratori"(prin a deranja a se intelege un set de promisiuni nerespectate).

Parerea mea este, repet, ca ar trebui sa le multumesti fiecaruia dintre cei care au incercat si incearca sa iti intinda o mana. O fac gratis baietii, dezinteresat, lucru pe care il gasesti rar(inspre deloc). Daca, asa cum spunea cineva, la sfarsit il rasplatesti(cu cat vrei tu acolo), am rugamintea sa imi dea si mie un pm cel pe care l-ai rasplatit. Atunci, macar din bun simt, imi voi cere scuze pentru aprecierile(personale) facute mai sus. Succes!

Edited by tedeus
Link to comment
Share on other sites

puteam sa aleg un site din india unde fac logo cu 1$ dar am zis ca poate pe caldura asta vrea sa bea si un roman de-al meu 4 beri la un bar decent.nu vreau sa jignesc pe nimeni fiecare apreciaza munca lui eu atat pot sa ofer ca nu dorm pe sacose de bani si mai ales ca fac ceva in scop informativ si voi cei de aici ar trebui sa promovati chestia asta nu sa o exploatati in scop financiar.

Apreciez faptul ca preferi sa dai mai multi bani la un roman decat mai putini la un strain. Totusi, un indian care iti face un logo pe 1$ probabil il deseneaza in paint. Nu am vazut in viata mea un indian care sa faca o traba calumea.

Si sper ca nu te refereai la mine cand ai zis ca expoatez chestia asta in scop financiar. Eu ti-am recomandat un designer de la care am cumparat in trecut si care a facut treaba buna, nu am nici un interes financiar.

Link to comment
Share on other sites

50RON pentru un logo este o suma destul de buna.

Nu stiu ce este in capul celor care comenteaza aiurea, probabil inca fura bani din poseta mamei, si merg lunar sa isi procupe un abonament RATB.

Sute de USD/EUR pentru un logo suna plauzibil cand deja se vorbeste de un profit de 8-10k EUR/trimestru cel putin.

Inca o dovada ca la noi, ca la nimeni. Stim sa latram mult, sa judecam, iar apoi sa fim invidiosi pe cel care a primit 50 RON pentru MAXIM 1 ora de munca.

Link to comment
Share on other sites

@Gecko in primul rand mare parte din ce ai scris e aberant, mi-ai oferit cel mai bun exemplu unde marii escroci ai acestei tari fac afaceri cu statul.... mai documenteaza-te nu a fost mii de euro a fost sute de mii.Atentie faci confuzie intre programare si design, pt google si yahoo se poate face logo si pe degeaba si cu 100E si cu 1milion iar in ultimul rand nu am refuzat pe nimeni, nu am zis la nimeni ca nu imi place logo-ul apreciez foarte mult munca fiecaruia am avut cateva obiectii la unele logo-uri la culorile din fundal nimic mai mult.

@Spyked @criss84

o singura problema la logo-urile facute de voi , am spus ca site-ul se refera la ios la android si la windows mobile, din logo-ul vostru inteleg ca siteul se refera la android, incercati sa combinati cele 3 logo-uri ale marilor companii intr-unul singur sau rezumativa la 2 litere gem MD oricum apreciez munca voastra si va multmesc.

Edited by statdx2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...