Jump to content
Cuddlybunny

Programare C/C++

Recommended Posts

Buna dimineata!

Va rog frumos,ajutati-ma si pe mine cu niste informatii...

Am absolvit clasa a XII-a,cu diploma de bacalaureat,anul trecut,iar acum doresc sa particip la admiterea in cadrul facultatii de Informatica din Iasi (mentionez ca liceul l-am terminat la profil mate-info,dar avand in vedere ca nu am avut profesoara buna,ci una care citea tot timpul de pe foaie si nici ea nu stia ce scrie + ca nu am dat importanta acestei materii),dar imi va fi foarte greu la admitere,deoarece e pe baza de test scris,iar eu nu stiu nici macar partea de initiere...

Am un an la dispozitie...

Credeti ca intr-un an pot face de minim 7-8 un test ca acesta? http://profs.info.uaic.ro/~rvlad/admitere/subiecte/subiect_info_C.pdf

Ce carti credeti ca m-ar ajuta foarte mult,avand in vedere ca o iau de la 0?:-/

Link to comment
Share on other sites

Testul mi se pare usor. Inveti de-un 8,5-9 fara probleme. Mai ales daca zici ca ai mai avut ceva tangente cu info si matematica.

Te sfatuiesc sa reincepi cu materia de calsa a 9-a si a 10-a. Sa o intelegi bine si sa scrii si tu propriile programe.

Daca te tii serios de munca in 3-4 luni inveti materia de clase 9,10,11 (cu metode, subprograme si ce mai e p'acolo)

E putin mai greu pana intelegi exact cum "gandeste" informatica. Ce-ti permite sa faci, si cum sa faci anumite lucruri (programarea)

Restul e doar sa inveti sintaxa.

Daca ai nelamuriri nu ezita sa ne intrebi.

Link to comment
Share on other sites

Cam ce carti/autori recomandati? Am vazut pe forum un topic cu o carte de clasa a IX-a,avand in vedere ca e in format pdf,am copiat-o in pc...

AA,si inca ceva... Problemele care trebuie rezolvate in limbajul de programare C++ trebuie sa le rezolvi pe foaie sau in BorlandC++,etc..?

Cum inveti mai usor si ti-e mai util pentru admitere?

Edited by Cuddlybunny
Link to comment
Share on other sites

Imi da erori cand dau run...

Cum crezi ca te putem ajuta cand scrii ca iti da erori? Da un exemplu de eroare, un printscreen. Altfel nu avem cum sa ne dam seama care e problema.

Presupun ca ai instalat code blocks fara compilatorul mingw si cand incerci sa rulezi iti da eroare pentru ca nu gaseste un compilator.

Pentru code blocks asta trebuie sa descarci:

Download Code::Blocks from SourceForge.net

In legatura cu visual studio, nu trebuie sa iei varianta din 2012. Cea din 2010 merge chiar bine pe xp.

Link to comment
Share on other sites

Du-te la settings -> compiler -> directories -> compiler si vezi daca ai stata acolo calea catre librariile din mingw.

Iti da eroarea aceea pentru ca nu gaseste fisierul de librarie iostream.h. Sunt necesare sa fie incluse functii din acel fisier deoarece cin si cout sunt definite acolo. Acel fisier este responsabil cu definirea funtiilor de intrare/iesire.

Erorile nu sunt ca sa incurce programatorul ci ca sa-l ajute. Iti explica acolo ca nu gaseste fisierul iostream.h.

nota: Nu mai face post dublu sau triplu, foloseste butonul de edit daca ai ceva de adaugat.

Link to comment
Share on other sites

Ati uitat sa-i spuneti omului problema;

Utilitarele pentru development de la Microsoft care se folosesc de un .net framework mai mare de 3.5 ( mi se pare ) nu sunt suportate de XP,doar de la Vista "in sus" ; Ultimul Visual studio suportat de XP este 2010. ( Tot pe forum il gasesti );

Dar pentru moment e mai bine sa folosesti Codeblocks, Visual studio are un compilator diferit si "coding-ul" cu el este mai spre mediu-avansat.(Excluzand VB )

Link to comment
Share on other sites

@seboo00111 de pe alea invat si eu acum :D

pentru cei care stiu ca nu pot sa refuze tentatia youtube de a viziona clipuri din sidebar/recomandate am downloadat eu toata seria thenewboston de C si C++ pentru a nu mai fi nevoie de acces la youtube sau browser deschis. Pentru mine unul e foarte usor sa ajung de la C la grumpy cat sau eu stiu ce tampenii din rusia:))) In plus le puteti offline atunci cand sunteti plecati sau pe orice device fara acces la internet.

C programming 1-15

C++ programming 1-29

Bafta la programat, iar cei care se simt cu spirit de intrajutorare ii rog sa imi dea un pm cu o adresa de contact pentru ceva intrebari/rezolvari pe masura ce o sa avansez in programarea in C

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...