Jump to content
Birkoff

arduino lcd + shift register

Recommended Posts

am si eu o problema la care imi bat capul cam de 1 luna.

am dat acum peste schema asta

srlcd595.jpg

https://bitbucket.org/fmalpartida/new-liquidcrystal/wiki/srlcd595.jpg

nu inteleg din schema aia cei 6 pini de la CONN_6 PN1 unde vin pusi, sau ce e cu ei si unde vine potentiometrul in toata schema aia (pentru reglarea contrastului la lcd)

se pare ca montarea unui lcd printr-un shift register e mai complicata decat am crezut, de 1 luna tot testez fel de fel de tutoriale si librarii si nici una nu merge.

singura speranta e schema aia sa mearga (cu libraria aferenta) altfel probabil va trebui sa abandonez ideea.

Pe scurt, am un LCD cu 16 pini compatibil HD44780 care pus pe arduino uno r3 merge ok doar ca papa prea multi pini.

Caut o librarie si o schema electrica ca sa folosesc doar 2 sau 3 pini si integratul 74HC595

Din ce am testat pana acum ori dadeau eroare la compilare (librariile) ori nu afisau nimic pe ecran.

Schema aia e ultima pe care nu am testat-o si poate imi dati voi o idee referitor la cum conectez firele pe breadboard.

Din ce inteleg eu din schema aia, din cei 6 pini primii 3 ar trebui pusi pe arduino la pini pe care vreau sa ii folosesc la comunicare, pinii 5 si 6 sunt cei de alimentare care ii iau tot de pe arduino, dar nu stiu ce fac cu pinul 4 si unde intra potentiometrul in toata schema asta.

Edited by Birkoff
Link to comment
Share on other sites

intre timp am rezolvat problema, o sa scriu un tutorial despre asta.

da am nevoie de pinii liberi, vreau sa fac o alarma de apartament si voi folosi lcd + tastatura + diferiti senzori + network shield + alarma + gsm + controlul alimentarii (solar/baterie/priza) iar la lcd si tastatura o sa folosesc shift-registere ca sa am mai multi pini pentru senzori (cred ca o sa pun si unii senzori tot prin shift-registere)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...