Jump to content
zbeng

System Restore(da timpul inapoi)

Recommended Posts

SYSTEM RESTORE-Windows XP

Probabil ca multi dintre voi nu stiu cum se seteaza System restore,care dupa parerea mea e un lucru necesar si bine de stiut.

System restore te ajuta in situatia in care ai facut o greseala in Windows,adica ai instalat un program gresit,sau ai fost infectat cu virus/spyware,sau alte exemple de o necesitate enorma.

Cu alte cuvinte System Restore poate aduce timpul inapoi,cu cateva zile,depinde de alegerea ta.

Ca Windowsul tau sa se poata "recapata"(recovery) acesta trebuie sa aiba creat un restore point,acesta semnificand data de la care Windowsul se poate "recupera".

Ca sa creezi un astfel de restore point urmeaza procedurile urmatoare.

Start->All programs->Accesories->System tools->System restore.

Acum iti va aparea asta:

Preview:

poza15bzgi8.jpg

Urmand aceleasi setari ca in poza dai NEXT.

Acuma te pune sa alegi o descriere a resore point-ului pe care vrei sa il creezi.In acea casuta scrii ce vrei tu ca nu este asa important,si ii dai create.

Preview:

poza28fxms4.jpg

Dupa cum vedeti si in poza,restore pointul a fost creat.

Acum cand mai aveti probleme de genu:sunteti infectat cu spyware/virus sau a-ti instalat un program care nu face bine la Windows,urmati urmatoarele instructiuni.

Start->All programs->Accesories->System tools->System restore.Iti va aparea acelasi tabel ca in prima poza,numai ca acum nu mai setezi "create a restore point" ci setezi "Restore my computer to an earlier time".Acum nu mai ramane decat sa selectezi un restore point(click pe o zi din acel calendar,in care este activat un restore point)

Preview:

poza30ko.jpg

Si acum ii dai next pana va incepe ca windowsul sa se "recupereze",ceea ce te pune sa astepti vreo cateva minute,depinde de data la care l-ai setat sa se "recupereze",si depinde de configuratia PC-ului tau.

Sper sa va ajute cu ceva,ca pe mine m-a ajutat de fiecare data la fel de mult.

Bafta Sper sa va fie de folos

Link to comment
Share on other sites

am o eroare in kernel32...si din cauza asta nu imi merge messu...lam dezinstalt , lam reinstalt si nimik....asta a fost la 2 sapt dupa ce miam reinstalat windowsu...atunci nu aveam programe in importante in pc si poze si deastea...film etc...acu daca ias da un restoare point...mi sar sterge progurile din pc si deastea?

sal ms...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...