Jump to content
jetus

Asigurare RCA primita de la firma Carpatica

Recommended Posts

Stiu ca nu este un forum de auto sau ceva de genul aici, dar nu sunt activ pe alte forumuri.

Azi dimineata la ora 4 am avut un accident in sensul giratoriu, a intrat unul fara sa se asigure in sensul giratoriu si nu l-am putut evita, nu a vrut sa rezolve pe calea amiabila pentru ca sustinea ca eu aveam viteza si ca este vina mea, a venit politia i-a luat carnetul de 60zile + amenda 500lei, si mi-a dat o asigurare de la Carpatica. Din cate am inteles de la google, carpatica nu este o firma prea serioasa in platile pentru rca, masina este avariata destul de tare, la prima vedere cel putin 3000-4000euro trebuie pentru reparatii. Se poate face o intelegere cu firma de la rca, sa primesc o parte din banii de pe reparatii si sa nu-mi repar masina, nu prea se merita sa mai fie reparata.

Nu am avut de umblat inca cu asigurarile, ceva sfaturi?

Link to comment
Share on other sites

Din cate am auzit si eu pe la alti, defapt un caz mai concret, nasul meu a fost lovit de un bulangiu care nu ia acordat prioritate, si asigurarea a calculat prima data 110 milioane paguba si a 2 oara 77 de milioane si ia dat banii in mana cei 77 de milioane, a mers la niste cunostinte si si-a reparat el masina cu vro 30 de milioane si restu i-au ramas lui :) ..... acum nu stiu care treaba exaca in cazul tau ... si apropo el nu a avut relatii pe acolo pe la asigurari ... am impresia ca ia cinstit pe aia de la asigurari sa ii ia dosarul mai repede atata tot :P

Daca nu resusesti am sa il sun maine sa imi explice si apoi am sa postez din nou aici pe forum pasii pe care ia facut el.

Link to comment
Share on other sites

Salut , in Iarna trecuta am avut un mic accident la semafor , a venit unu si a dat direct in mine din spate , conduceam un bmw e46 , doar ca mi-a rupt clamele de la bara dar nimic mai mult , El era asigurat la carpatica , Mi-a fost frica si mie de carpatica , m'au mintit vreo 2-3 saptamani cu bani dar am decis sa imi fac masina in revizie proprie , si am primit de la Dansi suma e 730 de lei , nu stiu daca e mult sau putin , dar E un pret foarte ok . au incercat sa ma fenteze cand am mers sa semnez actele pentru revizia proprie , prima data telefonic mi-au spus ca comisia de la bucuresti mi-a alocat 730 de lei petru reparatie , Cand am ajuns la ei mi-au spus ca imi pot oferi doar 500 de lei , am refuzat spuna-nd ca o bag in service fara nici o problema dar dupa au zis ca mai fac inca o factura pe alta masina si rezolva ei cumva si am primit bani dupa vreo 3 saptamani de la semnarea actelor de reparare in regim privat . O sa ti-o plateasca !

Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut RCA la Carpatica si m-am proptit in cineva. Au despagubit fara probleme. Daca considera ca reparatia depaseste 75% din valoarea evaluata a masinii, vor vrea sa te despagubeasca asa - un fel de dauna totala la CASCO. Mai exista varianta sa o faci in regie proprie... Asta inseamna ca evalueaza cat costa reparatiile, iti ofera o suma de bani care in teorie va fi suma componentelor lovite minus manopera necesara. Iti convine, iei banii, nu iti convine... nu ii iei. Oricum, nu te culca pe o ureche. Vei trage de ei un pic, probabil vei face si plangere la CSA... si dupa cateva luni vei primii banii. Doar sa primesti o suma convenabila, aia e tot.

Link to comment
Share on other sites

eu am asteptat din Mai pana in Septembrie pentru o despagubire de la ei, dauna totala cica pe o motocicleta cumparata cu acte cu 2000 de euro cu doar 5 zile inainte de accident, am primit 500 euro! asta dupa telefoane la CSA si amenintari cu presa, alea, alea.... deci, cu parere de rau, ti-ai supt-o

Link to comment
Share on other sites

Mi-au dat dauna toatala, si cica-mi dau 9.000lei in ianuarie, este vorba de un ford focus din 2002.

Stie cineva in ce zi e deschisa piata auto din Salaj?

Te po?i uita ?i pe net s? vezi pre?urile Autoturisme: www.autovit.ro

Te po?i uita ?i pe autoscout, mobile, iar dac?-?i g?se?ti ma?in? acolo îmi dai PM ?i î?i fac un pre? pentru transport.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...