Jump to content
motorics

SW fara licenta, sunt vinovat?

Recommended Posts

Salut colegi,

Sunt pus intr-o situatie mai ciudata si vreau sa stiu si parerea voastra.

Problema sta in felul urmator, un coleg de al meu din razbunare doreste sa reclame firma la "institutile abilitate" pentru ca folosim software fara licenta. Windows 7-urile au licente academice, Office si Adobe sunt crack-uite.

Eu sunt part-time angajat ca si SysAdmin si baiat bun la toate, totodata eu ma ocup de achizitie si setarea statilor de lucru. Eu execut ce spune "Sefu'", recomand cumpararea de licente, prezint oferte dar toate se opresc aici si sunt fortat sa rezolv treaba murdar.

Intrebarea mea este daca in caz de control, pot fi eu tras la raspundere penal?

Va multumesc anticipat pentru orice raspuns !

Link to comment
Share on other sites

Amenzile se dau pe firma, nu pe persoana fizica. Deci firma va avea de platit, nu tu.

In cazul in care spui ca nu ai crackuit alea de capul tau si ca ai dovezi ca i-ai prezentat sefului ce optiuni are, atunci nu ai de ce sa iti faci griji.

PS: windows cu licenta academica nu este facut pentru uz comercial (scrie in ToS). E ca si cum l-ai avea tot cu crack.

Edited by TheTime
sunt analfabet
Link to comment
Share on other sites

Formateaza tot , da foc la documente si muta-te in mexic .

Sau mai simplu , daca va permiteti , platiti licentele la tot si toate si scapi de buba.

^^ D?-?i demisia, scrii doar prostii.

@motorics: Trimite un e-mail oficial conducerii sau ?efului prin care s? îi explici c? ai nevoie de licen??, întrucât cea pe care au avut-o când te-ai angajat la firm? ai descoperit c? nu este valid?.

În e-mail ata?eaza o scanare la o foaie pe care ai f?cut o constatare la data curent? cum c? licen?a nu este în regul? ?i solicizi achizi?ionare de licen?e, întrucât ai folosit un tool ce verific? daca e valabil? ?i s-a constatat c? nu este a?a. F? ?i opera?ia respectiv?, întrucât dac? firmele software descoper? c? n-ai licen?? valid? î?i ofer? posibilitatea de a cump?ra f?r? sa te umfle.

P?streaz? e-mailul, daca îl deschide ?i nu r?spunde la el atunci este direct responsabil. Nu trebuia s? accep?i din prima a?a ceva.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsuri, sunt exact cum ma asteptam si cum ma gandeam ca e logic.

Eu inca de la inceput am semnalat aceste probleme prin email si am trimis si oferte pentru achizitie. (am salvate toate discutile si emailul cu pricina)

Patronul merge pe principiul "las ca merge si asa", daca imi supara colegul o sa vada el ce nasol ii.

Ca fapt divers noi ne ocupam cu aplicatii web si site-uri pentru firme mici si mijlocii.

Va multumesc inca odata !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...