Jump to content
granny

Cum functioneaza Hamachi, Garena,Tunngle?

Recommended Posts

Este un fel de creator de server privat (VPN), cu user si parola la care i se pune un ip. E folosit in general la jocuri..

~~~~~

Dupa parerea mea cred ca cei care au hamachi si nu au IP bun ar trebui imediat sa treaca pe tunngle care are mult mai putine erori, mult mai putin lag etc.

~~~~

Garena este un program dezvoltat ( gen hamachi ) unde se pot juca in lan mai multe genuri de jocuri ..

ps : nu prea ai ce invata despre asa ceva .. pe scurt : Iti faci un room cu parola , iti inviti prietenii dupa ip si poti juca pe propriul ip virtual (local) ;)

gasesti si pe google :\\

si cred ca acest topic trebuia facut la ajutor.. nu prea tine de programare

Edited by Goke
Link to comment
Share on other sites

Ideea principala din spatele acestor aplicatii, este ca ele creeaza o retea virtuala intre jucatori, permitandu-le sa joace jocurile dorite ca si cand ar fi in aceeasi retea, ne mai fiind necesara utilizarea retelelor producatorilor jocurilor.

Pentru informatii detaliate, un mic search pe google poate ajuta(cel putin pentru garena).

Pentru garena - reversed

Celelalte protocoale stiute de mine(tunngle/hamachi) nu au o documentatie privind arhitectura retelelor lor, si nici nu a fost reverse engineered

Dupa cum ti-au sugerat si ceilalti, cel mai bine ar fii intai sa inveti un limbaj de programare util pentru asa ceva, c/c++, pythone, iar apoi daca vrei sa incerci sa faci ceva.

In cazul in care deja esti un programator destul de experimentat, link-ul pe care ti l-am dat ar trebui sa iti dea ceva informatii cat pentru a incepe.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...