Jump to content
kznamst

Taxe vamale DHL/UPS/FedEX China- Alibaba

Recommended Posts

daca aia nu e teapa io-mi tau pula ma..

Am citit si eu si am vazut ca ems e de la posta romana deci tot un cacat e si iti aduce numa coletu acasa.

Link to comment
Share on other sites

Referitor la escrocheria statului roman de a pune o taxa pe un produs care l-ai cumparat din banii tai din SUA.

Eu am firma afara si dau exemplul asta:

Comand din SUA x produs iar la adresa mea trec numele firmei:

MYFUCKINGCOMPANY LTD

ROmania, adresa, etc.

Vine DHL si-l aduce. Pe ce baza ma va taxa statul ? Eu am produsul cu factura pe firma iar firma nu este din Romania.

Cand vor zice de taxa, le voi da cu actele firmei peste nas. Simplu, beneficiarul produsului nu sunt eu. Este o companie din afara.

Ce ziceti ? Si da. Sunt interesat sa ocolesc fiecare nenorocita de taxa, atata timp cat statul nu-mi oferta ceva la schimb si nu imi spune in ce fel vor fi folositi banii.

E ok cum zici tu ,dar trebuie sa cumperi numai lucruri autentice ,sa nu fie fake ca sigur o sa iti gaseasca ei sa iti bage vreo "taxa" de la ei din burta ;)

Link to comment
Share on other sites

Baa.. nici carcasa nu costa atat, nu mai puneti botu' la vrajeli ieftine!

M-ar manca in pula sa comand si cred ca am sa fac asta.. ma consolez cu asta

03a909e94b34e7d254bad9f86cc3c601.png

legat de laptop uite.. cred ca au gresit pretul ca aia de la altex cu tableta :

Aliexpress.com : Buy BRAND NEW Hasee Aluminum 14" LED TouchScreen 4GB Ram Ultrabook Intel Core i7 3517U 3.0GHz 128GB SSD Intel HD4000 HDMI WiFi USB 3 from Reliable ssd windows suppliers on Hasee Computer Flagship Store @ Official Store

altu cu acelasi laptop pret ieftin -2 calificative :))

Hasee Aluminum 14" LED TouchScreen 4GB Ram Ultrabook Intel Core i7 3517U 3.0GHz 128GB SSD Intel HD4000 HDMI WiFi USB 3.0-in Laptops from Electronics on Aliexpress.com

Link to comment
Share on other sites

ai escrow , in mare parte aia de la ali sunt ok,dar calificativele se pot face usor , 1$ calificativul. Iar la 500 calif clar renegociezi.

Am comandat de pe ali lucruri de 800 euro prin posta,au ajuns bine,pana la comanda asta faceam comenzi de maxim 200$ si nu platisem odata vama la posta. Dar comanda asta de 800 euro a fost impartita in 3 colete,primul cand ajuns am fost sa il iau ,surpriza era prea mare :)) si s-a uitat urat la mine,l-a deschis si m-a intrebat cat am dat pe el,am stat si m-am gandit eu 90$ --> 100 lei aprox vama. Celelalte colete ups pagina de paypal listata dupa ce a fost modificata la 30$ si asta e :)

Link to comment
Share on other sites

hehe :) am vb si eu pe alibaba cu un tip saptamana trecuta pentru un GTX TITAN......la 2 cumparate imi dadea unu moca...pretul era de 180 de $ bucata....deci la 360 de dolari imi trimitea 3 bucati de GTX TITAN care la ebag sunt 4400 ron bucata :))....dar tipul accepta doar plata prin western. Dupa vreo 3 ore de vorbit pe skype si incercari de al face sa accepte paypal sau escrow....am inceput sa ne injuram ca la usa cortului....Nu mai stiam nici el ce am vorbit.....ba era din usa...ba era din uk....ba din china. Am citit si pe net la cativa bloggeri....ca de pe alibaba sa cumparam doar de la ei care au gold member de minim 4 ani restu sunt 90% fake.

2zoeo8p.jpg

Link to comment
Share on other sites

Si pe mine m-ar interesa,eu as vrea sa comand cateva zeci de lucruri dar imi e frica cu vama si tva-ul asta de camatar,coletul nu va fi voluminos iar sellerul mi-a spus ca o sa il livreze gen " cadou " si nu va fi o problema,asta prin DHL,o fi adevarat sau o arde aiurea ?!

mai bine sa pui o valoare mica si sa platesti acolo 20 de euro taxe decat sa il pui cadou si sa ti-l desfaca aia.

Link to comment
Share on other sites

intrebare.

De pe aliexpress....am comandat si eu 5 chestii diferite , de la 5 cumparatori diferiti. Logic o sa primesc 5 colete , valoarea nu e mare , fiecare colet costa intre 7-20 de $ . Cam cat timp dureaza avand in vedere ca am selectat transportul gratuit cu china air mail ???? ajunge in 2 luni ?ms

ps. taxe vamale oare mai platesc ? pt fiecare colet in parte ??? ca ma gandesc ca nu o sa ajunga toata odata, fiecare vanzator in functie de cand il trimite.

Link to comment
Share on other sites

Legea e clara • Se platesc taxe vamale daca valoarea globala a bunurilor depaseste 150 EUR

• Se plateste TVA pentru bunurile a caror valoare globala depaseste 10 EUR pentru comenzile facute prin Internet, corespondenta, telefon sau telechat, si 45 EUR in cazul bunurilor fara caracter comercial (cadouri) intre persoane fizice.

Link to comment
Share on other sites

DHL comision + taxe vamale

ATENTIE!!!! De evitat teparii de la DHL Romania. Never, but never, sa nu alegeti DHL ca transportator pentru coletele care ajung in Romania din afara UE.

Am cumparat un produs din afara UE si am facut nefericita optiune de a transporta coletul cu DHL.

Dupa ce ca au comisioane fff mari pentru transport comparativ cu alte companii de curierat, cand in sfarsit ajunge produsul in tara, incepe "hora". Te pun sa declari continutul coletului, costul acestuia si al transportului dupa care te instiinteaza ca pe langa plata TVA (24% din valoarea produsului) trebuie sa platesti si comisionul propriu DHL pentru efectuarea platii taxei vamale (taxa care este in valoare de de 9 lei). Pentru faptul ca ei platesc in locul tau a acest comision vamal de 9 lei, DHL Romania percepe o taxa de 55,8 lei la care se mai adauga si TVA. Ce spuneti de acasta AFACERE (excrocherie), aplici un comision de peste 600% pentru ce??? ca fac o plata in numele tau. As vrea sa am si eu o astfel de afacere, ce sa zic, ii bate pe cei de la banci.

In fine, daca decizi sa nu accepti acest comision, incepe calvarul. Daca pana atunici nu avei nevoie de nimic pentru a primi coletul, acum trebuie sa obtii factura de la furnizor chiar daca ai comandat produsul si l-ai platit online, sa o traduci, si multe altele tampenii, multe inventate, special sa te determine sa renunti si sa platesti acel comision catre DHL. Din discutia cu reprezentantii vamali aceste aberatii sunt un abuz, fiind suficienta o declaratie proprie privind continutul si valoarea acestuia daca nu exista alte documente, pentru a fi realizate formalitatile vamale.

In concluzie, daca aveti alte optiuni, nu alegeti niciodata DHL pentru primirea coletelor din afara UE alfel, veti avea un gust amar in loc sa va bucurati de produsul achizitionat.

Link to comment
Share on other sites

DHL comision + taxe vamale

ATENTIE!!!! De evitat teparii de la DHL Romania. Never, but never, sa nu alegeti DHL ca transportator pentru coletele care ajung in Romania din afara UE.

Am cumparat un produs din afara UE si am facut nefericita optiune de a transporta coletul cu DHL.

Dupa ce ca au comisioane fff mari pentru transport comparativ cu alte companii de curierat, cand in sfarsit ajunge produsul in tara, incepe "hora". Te pun sa declari continutul coletului, costul acestuia si al transportului dupa care te instiinteaza ca pe langa plata TVA (24% din valoarea produsului) trebuie sa platesti si comisionul propriu DHL pentru efectuarea platii taxei vamale (taxa care este in valoare de de 9 lei). Pentru faptul ca ei platesc in locul tau a acest comision vamal de 9 lei, DHL Romania percepe o taxa de 55,8 lei la care se mai adauga si TVA. Ce spuneti de acasta AFACERE (excrocherie), aplici un comision de peste 600% pentru ce??? ca fac o plata in numele tau. As vrea sa am si eu o astfel de afacere, ce sa zic, ii bate pe cei de la banci.

In fine, daca decizi sa nu accepti acest comision, incepe calvarul. Daca pana atunici nu avei nevoie de nimic pentru a primi coletul, acum trebuie sa obtii factura de la furnizor chiar daca ai comandat produsul si l-ai platit online, sa o traduci, si multe altele tampenii, multe inventate, special sa te determine sa renunti si sa platesti acel comision catre DHL. Din discutia cu reprezentantii vamali aceste aberatii sunt un abuz, fiind suficienta o declaratie proprie privind continutul si valoarea acestuia daca nu exista alte documente, pentru a fi realizate formalitatile vamale.

In concluzie, daca aveti alte optiuni, nu alegeti niciodata DHL pentru primirea coletelor din afara UE alfel, veti avea un gust amar in loc sa va bucurati de produsul achizitionat.

Link to comment
Share on other sites

Sincer eu am primit prin DHL, am pl?tit 42 lei taxe vamale la 58$ declara?i pt 2 telefon e în valoare de 700$ f?r? nicio problema, în schimb când am comandat prin TNT din China în valoare de 750 $ am avut doar nop?i crâncene cu vama, documente peste documente, certificate CE, într-adev?r toate erau semnate de vama ?i stampilate chiar de ?eful de la vama care e recunoscut în Tm, plus ca dup? care mi-au fost respinse si cic? arse.

Apoi am deschis un proces pe aliexpress, mai ceva ca la judecat? s? m? lupt cu chinezu ?i pana la urma Ali mi-a dat banii de atunci am zis ca veci nu mai comand ceva prin curier, only po?t?, m?car acolo ?tiu ca pot da mana cu vame?ul, ii pot explica frumos ce am de zis, e om nu comisionar de aeroport

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

Ne numim PANDA LOGISTICS SRL si suntem o casa de expeditii ce ofera servicii complete de Transport AERIAN, MARITIM ( FCL, LCL, PROJECT CARGO) si FEROVIAR de marfuri din si catre majoritatea aeroporturilor/porturilor lumii.

De asemenea, avem posibilitatea de a va oferi ca beneficiu serivciul de Vama Fiscala ( Fiscal Custom Clearance) la importurile aeriene prin Frankfurt sau la cele maritime prin Hamburg sau Koper.

Pentru o prezentare mai detaliata a serviciilor noastre, va puteti adresa printr-un mesaj privat sau la numarul de telefon 0799.999.828, respectiv pe adresa de e-mail: robert.popescu@panda-logistics.eu

Asteptam cu interes solicitarile dumneavoastra in acest sens ! Va multumim anticipat! Sa aveti o zi cat mai buna in continuare !

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...