Jump to content
blech

ajutor munca la negru

Recommended Posts

salut,

in primul rand vreau sa mentionez ca am cautat cum am putut pe google ca sa nu se trezeasca vreun destept sa se ia de mine ca postez chestii non it pe forum de securitate it.

vreau sa zic ca muncesc la "gri" adica in acte am minimul pe economie iar in mana primesc de cateva ori mai mult. nu pot sa-mi fac angajatorul sa-mi treaca tot pe cartea de munca. vine cu solicitari de munca peste program dar pe zero bani si alte lucruri de genul asta pe care le stiti si voi.

va rog daca se poate sa ma indrumati catre o institutie a statului care poate lua niste masuri.

deasemenea vreau sa stiu ce am nevoie (acte si declaratii) ca sa dovedesc ca ei fac magariile astea.

am incercat sa caut altceva de munca, o alta firma... am dat cu nasul tot in cacaturi precum cel de mai sus sau peste locuri mai prost platite.

stiu ca nu pot sa le am pe toate dar eu caut si-mi dau silinta si vreau sa fiu platit pentru munca pe care o prestez.

astept din partea voastra orice sugestie.

multumesc,

Link to comment
Share on other sites

Reclamatie la ITM. Dupa ce vei castiga un eventual proces, va trebui sa iti gasesti alt loc de munca altfel o sa fie vai de curul tau.

Poti face reclamatie si la Garda Financiara pentru ca asta este evaziune fiscala, dar cred ca sunt sanse sa ti se imputa si tie plata impozitelor pe sumele castigate care nu au fost declarate la timpul respectiv nici de tine, nici de angajatorul tau.

Link to comment
Share on other sites

Pleaca coaie in alta parte si cauta pe unu care sa-ti dea ce vrei tu . Habar nu aveti ce inseamna contributiile la stat platite de omul ala care voi il considerati dusmanul vostru cu toate ca el va da sa mancati .

Cu ce pula mea te incalzeste pe tine ca plateste patronul la stat in loc de 450 ron cat e la salariul minim , 1500 ron ?

Crezi ca te trateaza cineva mai bine cand mergi la spitat ? Te inseli , o sa-ti cumperi singur medicamentatia si o sa dai spaga la doctor la fel ca toti ceilalti romani .

Crezi ca te ajuta la pensie ? Te inseli , pune -ti singur in cont din banii castigati la "negru" cate 400 ron lunar si dupa 30 de ani (adica probabil cand o sa iesi la pensie) o sa constati cu surprindere ca ai 144.000 ron banii tai .

Daca intamplator o sa te faci ingeras dupa 5 luni de cand ai iesit la pensie , o sa privesti de sus asa si o sa-i multumesti aluia ca te-a platit la "negru" cand o sa vezi ca urmasul tau poate sa foloseasca banii care i-ai pus tu in cont lunar .

Ca daca tu erai angajat la "alb" , tot de sus vedeai cum a platit patronu ala (dusmanu tau) degeaba banii pentru tine la stat .

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Pleaca coaie in alta parte si cauta pe unu care sa-ti dea ce vrei tu . Habar nu aveti ce inseamna contributiile la stat platite de omul ala care voi il considerati dusmanul vostru cu toate ca el va da sa mancati .

Cu ce pula mea te incalzeste pe tine ca plateste patronul la stat in loc de 450 ron cat e la salariul minim , 1500 ron ?

Crezi ca te trateaza cineva mai bine cand mergi la spitat ? Te inseli , o sa-ti cumperi singur medicamentatia si o sa dai spaga la doctor la fel ca toti ceilalti romani .

Crezi ca te ajuta la pensie ? Te inseli , pune -ti singur in cont din banii castigati la "negru" cate 400 ron lunar si dupa 30 de ani (adica probabil cand o sa iesi la pensie) o sa constati cu surprindere ca ai 144.000 ron banii tai .

Daca intamplator o sa te faci ingeras dupa 5 luni de cand ai iesit la pensie , o sa privesti de sus asa si o sa-i multumesti aluia ca te-a platit la "negru" cand o sa vezi ca urmasul tau poate sa foloseasca banii care i-ai pus tu in cont lunar .

Ca daca tu erai angajat la "alb" , tot de sus vedeai cum a platit patronu ala (dusmanu tau) degeaba banii pentru tine la stat .

Defapt gresesti.

Cati bani ai in momentul de fata la banca? Esti sigur, 100% convins ca la 50 de ani o sa ai CEL PUTIN de 10 ori suma? Ma refer la banii depusi doar din salariu. Bunica mea are 11 milioane pensie. Stii ce bine e? Niciodata nu se plange de bani, ba chiar mai reuseste sa cotizeze si la banca. Eu nu o sa accept niciodata asa ceva. Acum e bine, mai tarziu nu cred.

Link to comment
Share on other sites

@daatdraqq si uite asa Romania este in continuare in cacat dupa 24 de ani de la revolutie.

Da frate ,este si o sa fie in continuare probabil inca 50 de ani .

Cand o sa simt ,atentie sa simt nu sa mi se spuna (spele creierul) ,ca statul foloseste banii aia in favoarea mea atunci o sa incurajez lumea sa fie cinstita .Pana atunci o sa-i invat sa-si vada interesul lor ,nu al celor care ne mint.

80 % din forta de munca care are toata viata salariul minim o sa primeasca pensie cca 600 ron dupa 30 de ani de munca (daca nu cumva mor intre timp), nu o sa beneficieze niciodata de ingrijire medicala total gratuita si nu o sa beneficieze niciodata de somaj .

In schimb daca isi pun cei 450 ron (contributii salariat + angajator) lunar in cont vor avea dupa 30 de ani 162 k ron + dobanda .

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Da frate ,este si o sa fie in continuare probabil inca 50 de ani .

Cand o sa simt ,atentie sa simt nu sa mi se spuna (spele creierul) ,ca statul foloseste banii aia in favoarea mea atunci o sa incurajez lumea sa fie cinstita .Pana atunci o sa-i invat sa-si vada interesul lor ,nu al celor care ne mint.

80 % din forta de munca care are toata viata salariul minim o sa primeasca pensie cca 600 ron dupa 30 de ani de munca (daca nu cumva mor intre timp), nu o sa beneficieze niciodata de ingrijire medicala total gratuita si nu o sa beneficieze niciodata de somaj .

In schimb daca isi pun cei 450 ron (contributii salariat + angajator) lunar in cont vor avea dupa 30 de ani 162 k ron + dobanda .

Vreau sa intalnesc persoana care pune 25% din salariu pe luna la banca. Lunar, luna de luna, fara nici o exceptie.

1. Nu esti obligat sa platesti nimic la medic, ca noi romanii platim, asta-i alta treaba. In Elvetia spre exemplu, daca te duci cu un gest simbolic la medic, ti se bate obrazul.

2. Somajul cine ti-l plateste?

3. Daca iti rupi capu la servici dupa 3 ani de servici, ai destui bani sa traiesti toata viata ca un handicapat?

Bineinteles ca toate astea nu se fac cum ar trebui sa se faca, dar macar asa, sa te simti putin mai bine.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Cand o sa simt ,atentie sa simt nu sa mi se spuna (spele creierul) ,ca statul foloseste banii aia in favoarea mea atunci o sa incurajez lumea sa fie cinstita .Pana atunci o sa-i invat sa-si vada interesul lor ,nu al celor care ne mint.

80 % din forta de munca care are toata viata salariul minim o sa primeasca pensie cca 600 ron dupa 30 de ani de munca (daca nu cumva mor intre timp), nu o sa beneficieze niciodata de ingrijire medicala total gratuita si nu o sa beneficieze niciodata de somaj .

In schimb daca isi pun cei 450 ron (contributii salariat + angajator) lunar in cont vor avea dupa 30 de ani 162 k ron + dobanda .

Pai uite cum sta treaba. Aia de reprezinta statul vin din randurile romanilor si sunt pusi acolo sus de romani. Daca un copil de pe forum iti asculta sfatul si va aborda mentalitatea asta cum crezi ca va proceda daca va ajunge intr-o functie de conducere in stat? Iti zic eu, isi va urma interesul. Urmandu-si interesul va fura de la tine. Nu vei plati impozite la salariu dar vei plati inzecit la casierie cand vei cumpera alimente, combustibil, alcool, tigari etc. Romanul il voteaza pe cel care il lasa sa fure cel mai mult. Doar ca ala care inchide ochii la furaciune e la randul lui un hot si mai mare.

Strange bani la negru si fa o mica avere. Si ca orice om care deja dispune de sume mai maricele de bani o sa iti doresti lucruri de calitate ca sa iti satisfaci placerile personale. Ce vei face cand va trebui sa justifici sumele cu care ti-ai cumparat o casa de 65000 euro si o masina de 20000 euro cand tu ai declarat la stat doar un salariu de 800 lei?

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa intalnesc persoana care pune 25% din salariu pe luna la banca. Lunar, luna de luna, fara nici o exceptie.

Daca statul nu ar lua contributiile (japca) lunar , ce trebuie sa pui in cont este exact ce tu de fapt nu vezi niciodata .Deci nu vad cum te afecteaza ,oricum banii aia nu i-ai vazut niciodata in mana .

La salariul minim (850 ron) salariatul ia in mana 636 si statul ia 450 ron .

Salariatul munceste 1 luna , statul isi schimba parcul de BMW-uri .

Salariatul plateste in continuare medicamentele in spital + spaga la doctor.

Salariatul de obicei nu apuca pensia pentru ca statul mareste frecvent varsta de pensionare .

De ce s-au platit 450 ron /luna timp de minim 30 de ani la stat ?

2. Somajul cine ti-l plateste?

Stii in ce conditii beneficiezi de somaj ?

Edited by daatdraqq
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Daca statul nu ar lua contributiile (japca) lunar , ce trebuie sa pui in cont este exact ce tu de fapt nu vezi niciodata .Deci nu vad cum te afecteaza ,oricum banii aia nu i-ai vazut niciodata in mana .

La salariul minim (850 ron) salariatul ia in mana 636 si statul ia 450 ron .

Salariatul munceste 1 luna , statul isi schimba parcul de BMW-uri .

Salariatul plateste in continuare medicamentele in spital + spaga la doctor.

Salariatul de obicei nu apuca pensia pentru ca statul mareste frecvent varsta de pensionare .

De ce s-au platit 450 ron /luna timp de minim 30 de ani la stat ?

Chestia nu e asta. Doar asa vrea sa fie. Tu banii astia nu ii platesti pentru tine. Ii platesti pentru pensia vecinului. Tie pensia ti-o va plati copilul tau. Acei bani sunt acolo "pentru pensia ta". Tu daca platesti acum suma X de bani statulu si peste 30 de ani statul tau devine o putere precum Germania, vei avea pensie mult mai mare decat credeai ca o sa o ai.

Banii aia nu semnifica pensia ta, semnifica contributia ta la stat si o asigurare de viitor, ca sa zic asa.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Chestia nu e asta. Doar asa vrea sa fie. Tu banii astia nu ii platesti pentru tine. Ii platesti pentru pensia vecinului. Tie pensia ti-o va plati copilul tau.

Nu frate , platesti pentru pensiile de 30k ron/luna ale smecherilor , pentru salariile de 25 k euro /luna la sotiilor si amantelor smecherilor , pentru dulcele somn din parlament al smecherilor ,pentru vacantele in tari exotice mascate ca vizite de lucru ale smecherilor .....s.a.m.d .

Nu intelegi ca traim in tara smecherilor ? Ca un smecher sa existe este musai necesara prezenta gastelor . Gastele lor sunt oamenii care se scoala in fiecare dimineata la 6 sa mearga la lucru .

Chiar nu puteti sa intelegeti chestia asta ? Chiar nu v-ati intrebat niciodata de ce doar voi va faceti probleme pentru ziua de maine ? Ati auzit voi vreun politician sau vreun abonat la banii din bugetul statlui (contributii ,impozite,taxe,amenzi) ca isi face griji pentru ziua de maine ?

Asta nu va pune un semn de intrebare ,sau v-ati robotizat ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

In orice tara din lumea asta, cei de sus au furat, fura si vor fura in continuare. Nu inteleg cum de nu te-ai obisnuit pana acum cu ideea. Si eu daca as fi sus, as fura cat sa traiasca 3 generatii. Si cum a spus si Nemessis. Lucreaza pe 800 de lei salariu si stai cu x5 la scara sa vedem cum il justifici. Tatalui meu ii vin 2-3 controale pe saptamana la firma. Dar stii de ce? Ca sa primeasca bani. Daca nu le dau bani imi gasesc orice. Primul control si ultimul la care nu am dat spaga a fost cand am deschis noul sediu. Era nou amenajat si primise aviz. Stii de ce am fost amendat? Pentru ca nu am depozitat gunoiul menajer conform legii. Asta insemnand 3 saci de solutii toxice langa pubela care vezi doamne intrau in sol si ajungeau la panza freatica. Tara asta pe langa dezavantajele pe care voi le vedeti si le vad si eu, are multe alte avantaje. Orice se poate cumpara cu bani aici. Eu nu o sa-mi permit niciodata sa declar un om la 4 ore cand el munceste full-time sau sa ii delar minimul pe economie cand el are o mie de euro.

@fusername : Chiar daca tu platesti sau nu, tot furat esti. Fie ca te duci dublu la servici ca cel din Austria la benzina, fie ca ai produsele duble la pret fata de Bulgaria, fie ca excursiile in Romania sunt cat cele in Franta. Ideea este ca eu nu as accepta niciodata ca salariul meu sa fie declarat de 2-3 ori mai putin.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Terminati cu cacatul asta de vorba de maidan. Pestele s-o imputi de la cap, dar da-l in pula mea de peste ca aici vorbim de viata noastra. Viata noastra se impute de la coada. Astia de la coada decid cine ajunge acolo sus. Daca e coada imputita (proasta), atunci oricine are vrajeala buna reuseste sa ajunga "cap". Dar cand iese populatia (coada), in strada si cere sange, tremura aia sus pusi sau nu? Treaba se impute de la coada. Coada are puterea pentru ca practic coada = un numar de milioane de oameni cu drept de vot si cu capacitatea de a rastigni pe cine vor ei. Daca noi continuam cu o mentalitate proasta ca sa fim mai smecheriti decat altii, atunci mentalitatea proasta ne va afecta tot pe noi cand vin cei din generatia noua, care vor incerca sa ne arda tot pe noi ca sa le fie lor bine. Pentru ca asa i-am invatat.

@daatdraqq inteleg ca o firma noua face rahaturi din astea ca sa nu intre in faliment din primele luni. Dar sunt mii de firme mari in Romania care fac acelasi lucru cu toate ca au cifre de afaceri uriase si invart profituri si mai uriase. Mai da-i in mortii lor. E plin de tigani, turcaleti si evrei care fac cacaturile astea cu angajatii romani. Vor sa faca business in Romania? Sa respecte legea pisa-m-as pe ei de nespalati, nu sa traga pe noi.

Ne-am spus parerile. Hai sa ramanem ontopic. Fa reclamatie la ITM blech.

Link to comment
Share on other sites

"In orice tara din lumea asta, cei de sus au furat, fura si vor fura in continuare. Nu inteleg cum de nu te-ai obisnuit pana acum cu ideea. Si eu daca as fi sus, as fura cat sa traiasca 3 generatii. "

Pai @daatdraqq ce draq spunea pana acum si tu incercai sa-l contrazici?

Link to comment
Share on other sites

In orice tara din lumea asta, cei de sus au furat, fura si vor fura in continuare. Nu inteleg cum de nu te-ai obisnuit pana acum cu ideea. Si eu daca as fi sus, as fura cat sa traiasca 3 generatii.

Corect , dar eu de ce sunt obligat sa fiu gasca ta daca nu vreau ?

De ce nu spune statul :" 10 % din salariu se duce la stat ,daca v-am prins cu munca la negru va bag in puscarie 20 de ani" .

Crezi ca s-ar mai risca cineva sa angajeze la "negru" ? Nu ,pentru ca e un impozit rezonabil ,e 10 % nu aproape 50 % .

Si in felul asta dispare munca la "negru" si sunt si bani la buget inzecit fata de cat se colecteaza acum .

De ce nu spune statul :"10 % TVA la toate produsele" . Crezi ca s-ar mai risca cineva sa cumpere marfa fara factura ? Nu ,pentru ca nu merita riscul ,e un impozit rezonabil .

Atata timp cat impozitarea insumata ajunge la un 60 % n-ai sa vezi niciodata intreprinzator care sa nu fure ,fura pentru ca merita riscul ,fura pentru ca altfel trebuie sa inchida ...si tot asa .

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Corect , dar eu de ce sunt obligat sa fiu gasca ta daca nu vreau ?

De ce nu spune statul :" 10 % din salariu se duce la stat ,daca v-am prins cu munca la negru va bag in puscarie 20 de ani" .

Crezi ca s-ar mai risca cineva sa angajeze la "negru" ? Nu ,pentru ca e un impozit rezonabil ,e 10 % nu aproape 50 % .

Si in felul asta dispare munca la "negru" si sunt si bani la buget inzecit fata de cat se colecteaza acum .

De ce nu spune statul :"10 % TVA la toate produsele" . Crezi ca s-ar mai risca cineva sa cumpere marfa fara factura ? Nu ,pentru ca nu merita riscul ,e un impozit rezonabil .

Atata timp cat impozitarea insumata ajunge la un 60 % n-ai sa vezi niciodata intreprinzator care sa nu fure ,fura pentru ca merita riscul ,fura pentru ca altfel trebuie sa inchida ...si tot asa .

Din acelasi motiv pentru care Basescu crede ca iesirea din criza este imprumutul si nu investirea in uzine si fabrici. Deja ne intindem si parca mi-e rusine de initiatorul topicului.

Putem vorbi 3 ani pe tema asta. Fiecare traim in medii diferite, am copilarit in medii diferite, avem stiluri de viata diferite, puteri financiare diferite, experiente diferite. Este o discutie la fel ca cea despre fotbal si politica.

Link to comment
Share on other sites

@Neme Care sunt astia de la coada care decid? Astia:

PE CE PLANET? SUNTEM? (ep.1) - YouTube

"Dar cand iese populatia (coada), in strada si cere sange, tremura aia sus pusi sau nu? "

Priveste peste granita, in Ucraina.

Da. Aia. Cine crezi ca voteaza pentru o punga de zahar si o sticla de ulei?

Topic inchis. Daca mai aveti sfaturi pentru blech va rog sa il contactati prin pm.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...