Jump to content
ionut.exotic

Ubuntu si windows xp pe acelasi hdd

Recommended Posts

da poti instala.

Ideea principala este insa, sa instalezi intai windows-ul dupa care sa instalezi linux-ul. Asta deoarece bootloader-ul de la linux este mai destept si poate sa se inteleaga cu sisteme de operare diferite(windows), pe cand cel de la windows s-ar putea sa aiba probleme in a detecta linux-ul.

Link to comment
Share on other sites

Da se poate, cauta tutoriale despre dual boot :) Dar iti recomand sa nu lasi mizeria aia de windows, cel mai penibil sistem de operare:)

Sa mearga mai bine incearca si kernel (hd0,0)/vmlinuz in grub conf

dd if=/dev/sda3 of=/mnt/sda2/ubuntu.bin bs=512 count=1

Am uitat sa precizez. Vezi ca xp ul s-ar putea sa nu recunoasca xp-ul daca il ai pe el primu instalat. Incearca sa stergi tot si sa iti pui prima oara ubuntu sau ce vrei tu si apoi sa iti instalezi Draklive..

Edited by sleed
Ubuntu Prob
Link to comment
Share on other sites

Da se poate, cauta tutoriale despre dual boot :) Dar iti recomand sa nu lasi mizeria aia de windows, cel mai penibil sistem de operare:)

Sa mearga mai bine incearca si kernel (hd0,0)/vmlinuz in grub conf

dd if=/dev/sda3 of=/mnt/sda2/ubuntu.bin bs=512 count=1

Am uitat sa precizez. Vezi ca xp ul s-ar putea sa nu recunoasca xp-ul daca il ai pe el primu instalat. Incearca sa stergi tot si sa iti pui prima oara ubuntu sau ce vrei tu si apoi sa iti instalezi Draklive..

Nu-?i recunoa?te XP-ul,a?a îmi face ?i mie,?i mi-am instalat BootLoader.

Link to comment
Share on other sites

Se poate instala Ubuntu linistit peste XP,si poti avea doua sisteme de operare.La versiunea noua de Ubuntu 14.04 chiar are un meniu tare dragut si te intreaba ca pe prost : vrei sa instalezi Ubuntu alaturi de windows sau vrei sa instalezi doar Ubuntu fara windows.Atentie la ultima varianta scrie ca iti rade tot din pc,deci pierzi tot.

Link to comment
Share on other sites

Cea mai simpla varianta e sa folosesti Wubi. Trebuie sa ai o partitie libera pe pc, si descarci Wubi ubuntu. El iti va descarca automat ubuntu si ti-l va instala pe acea partitie. Deasemenea, iti va seta automat dual boot. Daca dezinstalezi programul din control panel, va disparea si dual boot-ul, iar partitia va ramane intacta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...