Jump to content
sudo

Ajutor televiziune prin satelit

Recommended Posts

Noroc, problema clasicului incepator, nu gasesc Thor5, iar satfinderul meu nu il are in lista. Daca vreau sa il adaug am nevoie de urmatoarele valori:

LO Freq:

22K:ON/OFF

Am reusit sa prind hotbird, SVZd9kc.png. Problema este ca pot invarti antena numai cate 45grade stanga dreapta, hotbird fiind cam perpendicular pe zidul unde este montata. Nu cred sa fie in afara unghiurilor astea deoarece am reusit sa prind AMOS de la 7W, deci Thor 0.8 ar trebui sa fie pe acolo.

Note: Satfinderul e Prof. SF 500 Nu, nu vreau sa chem instalator.

Edited by sudo
Link to comment
Share on other sites

Cam astea ar fii indicatiile pentru reglarea unei antene pentru thor5:

Elevatie(inclinatia verticala a antenei 32 grade)

Azimut(orientarea antenei stanga dreapta/ orientare fata de nordul polar) : 215.9 grade

Azimut magnetic(orientarea antenei stanga-dreapta/ orientarea fata de nordul magnetic): 210.8

Rotateia lnb-ului este de 24.8 grade, notatia se face pe baza mufei de la lnb care trebuie orientata direct in jos(parca).

Aceste valori sunt pentru Bucuresti.

Pentru zona unde locuiesti tu poti folosi urmatorul site

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce fregventa ai selectat, daca nu ma insel, sant vreo 2-3 fregvente care nu au un semnal si o calitate a semnalului foarte stralucita. Pe ce fregventa ai setat sa iti scaneze?

asta e aparatul cumva?

Incearca pe fregventele 11747 sau 11919

Pe antena pe care o am montata in acest moment am semnal in jur la 60-65(e normal cam asta e valoarea standard) si calitate 75-85(cam asta e valoarea standard).

Link to comment
Share on other sites

Conteaza si elevatia, nu doar stanga dreapta:) De asemenea sa invarti si LNB-ul cand esti pe el.

Testeaza ceva ce merge sigur de exemplu Publika tv 12456 V DVB-S MPEG-2 28000 7/8

Thor e putin mai "greu" de gasit in general, nu este doar o mutare de antena de pe Hotbird cu 23 grade.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...