Jump to content
zekstein

[EASY++] Gaseste codul

Recommended Posts

Salut,

Am hotarat si eu sa fac un mic challenge pentru a va pune la incercare.

Va spun de pe acum ca nu este cine stie ce, poate fi rezolvat de oricine are cunostinte minime spre medii in domeniul IT.

Despre ce este vorba ? O sa va las sa descoperiti. Va pot spune ca imbina cunostinte de baza cat si trick-uri.

Astept codul prin PM.

Atentie la ultimul nivel(5), mare atentie!

De unde incepem ?

De aici de undeva..

HINT1: X rosu marcheaza zona de inceput ....

HINT2: Uneori, parolele sunt chiar numele.

HINT3: Daca ajungi sa crezi ca nu gasesti, renunta la toate ideile si alege-o pe cea mai simpla.

HINT4: Nu mereu trebuie sa gandesti Out-of-the-Box, incearca si Inside-the-Box !

1405852139370_1.jpg

Solvers: Nimeni !

Edited by zekstein
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg la al 2-lea nivel, cel cu think inside the box, am vazut ca sunt 20 de frameuri, si cateva sunt diferite, am incercat cam tot ce e posibil si nu am reusit.

Nu cautati unde trebuie, dar sunteti pe aproape.

LEVEL1:

- gasim imaginea in post( http://s7.postimg.org/8b169pa1z/1405852139370_1.jpg )

LEVEL2:

- daca ne folosim de un soft de citire HEX ( XVi32 ) vedem cum la sfarsitul fisierului se afla : http://goo.gl/djc1As

- daca deschidem imaginea cu ajutorul WinRar, observam ca este o arhiva

- parola arhivei o gasim in linkul de mai sus, ce reprezinta o imagine cu MasterChef

LEVEL3:

- pentru a trece de acest level avem nevoie de un soft de editare poze putin mai special

- ne folosim de GIMP 2

- deschidem fisierul spacer.gif cu ajutorul GIMP 2

- observam cum in dreapta gasim toate cele 20 de frameuri

- fiecare frame are un anumit timp de viata

- daca scriem acei timpi, avem urmatorul sir: 104 116 116 112 058 047 047 103 111 111 046 103 108 047 072 087 087 099 090 098

- ne folosim de un tool de pe net pentru conversie ASCII - TEXT si gasim urmatorul link : http://goo.gl/HWWcZb

LEVEL4:

- arhiva descarcata are o parola.

- daca citim cu atentie hinturile din post-ul challengeului vedem ca parola este numele, adica parola este "spacer" de la fisierul de la LEVEL2.

- in fisierul cu hint avem urmatoarea adresa : https://mega.co.nz/#!AwwyUBrQ

- cheia de decryptare lipseste dar avem textul: YwwR9-j0wik

- pentru a gasii cheia trebuia sa o vedem dupa cum spune hintul, adica sa ne uitam aici :

- in descriere gasim: OUdzbUxzV25pQzVWcUpHM2pNdTZOUmRjWFdVdjZj*ajNEODdvUGVRUDVtVQ

- daca decodam din base64 gasim: 9GsmLsWniC5VqJG3jMu6NRdcXWUv6cj3D87oPeQP5mU , cheia necesara decryptarii site-ului mega.

LEVEl5:

- gasim urmatorul text: in9u1ige18h1n8hy1eyh1e

- ni se cere sa gasim plain-textul.

- plain-textul este chiar acesta, nu este nevoie de alte decryptari.

- PM mie si treceam la Solvers.

Acesta a fost challenge-ul !

Challenge Over !

Edited by zekstein
Link to comment
Share on other sites

Sincer nu era nici pe departe easy ++, din tot ce ai descris il pot incadra la mediu++ daca nu chiar hard.

La level 3 m-am oprit si eu si am frecat gif-ul ala pe toate partile si cu photoshop si cu alte softuri adobe, dar in nici unu nu arata timing-ul fiecarui frame, singurul lucru ce l-am observat era ca frame-urile 17 si 19 aveau background-ul mai deschis, dar asta observ ca nu avea nici o treaba.

La level 4 iar, consider cam greu sa te prinzi ca ala e un id de youtube, daca hintul de care spui tu era "trebuie sa vedem cheia".

Deasemenea hinturile oferite la lev 3, 4 mi se par prea slabe sa te prinzi.

Am o pasiune pentru challenge-uri, daca te uiti la multe dintre cele de tip crypto/stegano/steno sunt la solvers, dar asta sincer era greu, probabil si din cauza hinturilor ambigue.

Faptul ca nu l-a rezolvat nimeni ridica un semn de intrebare, deasemenea, cand vezi ca toti se opresc intr-un punct mai ofera-le hinturi, nu postezi direct rezolvarea, care mai e farmecu daca nu a rezolvat nimeni si ai un challenge pe care doar tu stii cum sa-l rezolvi.

Edited by Gio33
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...