Jump to content
Wav3

Doua nelamuriri legate de Escrow

Recommended Posts

Ma bate gandul de ceva timp sa deschid un site de Escrow (cum era ecschangez0n), intre PerfectMoney si Transfer bancar de ex. In mare, ideea ar fi ca cei ce vor sa schimbe, sa posteze pe site, iar cei interesati sa accepte. Ambii sa-mi trimita mie banii, iar eu sa fac schimbul. Binenteles, cu comision.

Ar fi cam 2 nelamuriri legate de treaba asta :

1. Este legala treaba asta? Tind sa cred ca nu deoarece nu cotizez nimic la stat.

2. Presupunand ca este legal, ma pot lua la ochi cei de la banca vazand ca fac transferuri multiple intr-un interval de timp relativ scurt?

Link to comment
Share on other sites

Ma bate gandul de ceva timp sa deschid un site de Escrow (cum era ecschangez0n), intre PerfectMoney si Transfer bancar de ex. In mare, ideea ar fi ca cei ce vor sa schimbe, sa posteze pe site, iar cei interesati sa accepte. Ambii sa-mi trimita mie banii, iar eu sa fac schimbul. Binenteles, cu comision.

Ar fi cam 2 nelamuriri legate de treaba asta :

1. Este legala treaba asta? Tind sa cred ca nu deoarece nu cotizez nimic la stat.

2. Presupunand ca este legal, ma pot lua la ochi cei de la banca vazand ca fac transferuri multiple intr-un interval de timp relativ scurt?

Da, este posibil sa te ia la ochi cei de la banca, daca te iau, o sa le explici ce faci.

Link to comment
Share on other sites

Am impresia ca iti trebuie ceva ce se numeste Money Transmitter license pentru Europa si State.Daca iei un host offshore sau rusia nu ai probleme iar cu bancile cred ca este o anumita de $ limita pe luna.Oricum e netul plin de exchangeri eu zic ca nu mai e loc decat daca pui rate foarte mici, sa vinzi pm rata e zero la cele mai multe siteuri.

//ce cred ca merge bine la ora actuala este bitcoin !

Edited by nonimporta
Link to comment
Share on other sites

Pe scurt, indiferent cum privesti situatia, cel putin in Romania:

1. Nu este legal, absolut deloc, ai nevoie de o licenta anume, si chiar in cazul acela, tot nu esti total in regula.

2. Banca dupa o suma anume, te cheama sa semnezi niste declaratii cum ca nu te ocupi cu spalare de bani etc, parca 10k Eur era pt Romania, sau ceva in vecinatate

Sfat:

3. Oferta escrow intre PM, BTC si crypto adiacente gen LTC, NMC, etc, Egopay si c-gold. Un 5-7% e acceptabil pentru multa lume.

Inregistreaza-ti domeniu cu PM sau BTC pentru ca sunt in mare parte anonime, sub un nume aiurea, sa eviti eventuale probleme neasteptate iar profitul ti-l scoti prin wire, pe numele tau sau etc.

Incearca sa te incadrezi intr-un MAXIM 7% comision, deoarece cam atat percem si site-urile de exchange, si atunci ai avea teoretic mai multe sanse ca sa atragi mai multi clienti.

Nu te incurca si firme, site-uri etc pe numele tau, o sa regreti mai tarziu.

Succes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...