Jump to content
Che

Mecanismul de functionare a unui ceas mecanic.

Recommended Posts

Ma uitam pe youtube si am dat de aceste doua filmulete super interesante. Chiar ma intrebam mai de mult care-i faza si cum functioneaza si acuma am gasit. Am fost foarte incantat de ce am vazut si am zis sa le postez aici sa le vedeti si voi.

Ma gandesc ca poate sunt pasionati de ceasornicarie si aici pe forum sau care mai stiu ce si cum despre chestia asta. Electronisti sigur sunt.

Asa ca imi permit sa pun urmatoarele intrebari, poate imi raspunde cineva care stie:

1. Eu am avut niste ceasuri de astea mecanice si pur si simplu oricare din ele cand s-a stricat, apoi stricat a fost. Tin minte ca pe toate le-am desfacut si toate aveau mecanismul descris mai sus perfect intact. Nu aveau grasime (de unde sa fie ? ), scame sau piese ruginite sau angrenajele cu dintii tociti ca sa nu mai faca contact acele pinioane. Si atunci, de ce totsui nu mai mergeau ? Ce anume s-a stricat si ce anume se strica la ele de pur si simplu nu mai merg, desi mecanismul descris mai sus este intact ?

2. Stiu ca la ceasurile mecanice daca o iau inainte sau raman in urma tu poti sa il desfaci si sa reglezi acel mecanism (heart-ul) ca sa faca exact o secunda. Am avut si niste ceasuri electronice, cu quartz care pur si simplu ori o luau inainte, ori ramaneau in urma, si asta pe parcursul a 24 de ore. Stiti cumva, cumse poate regla un ceas cu quartz ca sa nu o mai ia inainte sau sa ramana in urma ? Este ceva similar ca la cel mecanic ?

Multumesc si spor la vizionat filmele ! :D

Link to comment
Share on other sites

Cel mai probabil "firul de par", acel arc fin ce face "inima sa bata" se rupea, si fiind foarte fin nu observai imediat care este problema, sau pur si simplu se suprapuneau straturi ale lui si se bloca. Alta cauza ar putea fi, cum ai zis si tu, mizeria, poate nu erau etansate cum trebuie, poate cineva in decursul vietii lor a incercat sa le repare acasa si nu a fost atent si au intrat particule de praf care mai apoi au blocat "inima" lui.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai probabil "firul de par", acel arc fin ce face "inima sa bata" se rupea, si fiind foarte fin nu observai imediat care este problema, sau pur si simplu se suprapuneau straturi ale lui si se bloca. Alta cauza ar putea fi, cum ai zis si tu, mizeria, poate nu erau etansate cum trebuie, poate cineva in decursul vietii lor a incercat sa le repare acasa si nu a fost atent si au intrat particule de praf care mai apoi au blocat "inima" lui.

Care sa fie raspunsul la intrebarea a doua ?

Link to comment
Share on other sites

Pentru a II-a intrebare:

Quartul probabil oscileaza la 32 de kHZ. O frecventa mare pe care o folosim ca referinta pentru a stabili cu exactitate durata unei secunde.

Se folosesc divizoare de frecventa (care numara impulsurile) cu 10 sau cu 2. Uite un exemplu:

32k/10=3,2k

3,2k/10=320

320/10=32

32/2=16

16/2=8

8/2=4

4/2=2

2/2=1

Penultimul rezultat se poate folosi pentru cele doua puncte dintre orar si minutar iar ultimul rezultat este exact tactul pentru secunda. De aici stie oricine cate secunde se numara pentru minute si cate pentru ore.

Eroarea unui ceas electronic este data de quartul care de obicei avea frecventa de oscilatie intre 30 si 34 de kHz.

/*Frecventa de oscilatie a unui cristal de quart se poate regla sensibil. Voi explica in curand in Electronica.*/

Ceasul mecani il poti regla tu manual, acasa, daca o ia inainte sau inapoi. Pe asta cu quartz tot la fel sau iti trebuie scule de microelectronica ?

PS: Abia astept articolul tau despre cum se face asta ! :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...