Jump to content
andrei98M

Elevii sunt 0 in fata profesorilor

Recommended Posts

Salut!

Probabil asta e singuru loc , care imi trece prin minte pentru a discuta despre asa ceva deoarece aici mereu am gasit persoane mai culte decat in alte locuri.

Problema consta in felul urmator, acum mult timp s-a infiintat CNE(consiliul national al elevilor) pentru ca elevii sa-si poata exprima punctul de vedere si pentru a propune activitati.Aici intervine o problema , ei fac parte din consiliul general , ei merg la sedintele cu profesorii , dar ei defapt nu au nici drept de a vota sau sa schimbe ceva.Eu am fost ales pe local ca presedinte al elevilor si am crezut ca pot transforma intr-o anumita masura sistemul.Nu ma refer la programa scolara , structura orelor etc.Ma refer la schimbari precum modificarea tinutei in care putem veni la scoala.La mine la scoala este obligatoriu sa porti camasa alba , iar daca ar fi sa imi spun parerea , pot sa declar in mod cert ca aratam ca niste halci de carne ,ambalate, care sunt pe punctul de a pleca in supermarket.Mi se pare ilogic ca nu putem avea un milion de alte tinute decente si trebuie sa aratam ca niste produse puse la raft.Eu tot ma zbat in infern pentru a castiga un drept al elevilor , iar profesorii au inceput si mai rau ca sa imi inchida gura.

Voi ce parere aveti despre acest mod de tratare a problemei?

Ce metode recomandati pentru situatia de fata ?

Link to comment
Share on other sites

Nu ministerul ar trebui sa se ocupe de aceastra problema cu uniformele ? Pe vremea cand eram in liceu ne-au obligat sa cumparam cravate si insigne cu numele la liceu au costat in jur de 30 de lei, faza e ca cine nu cumparase cravata nu avea voie sa intre in liceu, dupa o luna dupa ce s-au cumparat cravatele nu le purta nici dracu si nu au mai zis nimic dupa ce s-au vazut cu bani in buzunar .

Link to comment
Share on other sites

Probabil este conduita scolii respective. Nu mi se pare in neregula; si eu am fost obligat sa port uniforma(cred ca si acum am undeva camasuta in vreun dulap). Acum studiez in Germania si am vazut tot felul de specimene urbane: multi imbracati in garderoba hip-hop(este destul de practica intrucat mai matura strazile cand se deplaseaza). Altii insa isi bat cuie in capul acoperit de par vopsit in toate culorile curcubeului. Sincer nu mi-as dori sa vad asa ceva la noi.

In Suedia travestitii sunt incurajati sa se manifeste si sa ii influenteze pe cei din jur cu mentaliatea lor. Eu iti spun sa te tii de invatat si sa nu te preocupi de astfel de detalii. Eventual sa incerci sa imbunatatesti scoala din punct de vedere profesional(carti mai bune, explicatii mai clare, etc.).

Edited by Ganav
Link to comment
Share on other sites

Well un subiect cu foarte multa taisuri.

Am prins si perioada de uniforme si perioada de eliberare a elevului, atat cel de la primara cat si cel de la liceu.

In general ar trebui sa existe cate un dress code pentru fiecare scoala, eu as fii facut unul universal ca pe vremea lu impuscatu. Esti elev esti imbracat in costum negru si camasa alba.

Reversul medaliei a fost dupa revolutie cand WOW democratie, toti se imbracau dupa posibilitati si dupa cum le trecea prin cap. Blugi rupti, camasa rupta , ca se ducea la scoala sau la piata tot aia era.

Acum din cate observ identitatea voastra si valoarea voastra cea mai importanta in ziua de astazi este cea vizuala, nu ce va predau profesorii la scoala.

Probabil te simti deranjat ca nasturii de la camasa ta sunt la fel cu ai colegului.

Si la fel cum celelalte institutii ale statului sunt definite printr-un cod, o uniforma asa sunteti definiti voi vizual in societate, si lumea te va percepe ca pe un elev/eleva care vine de la scoala sau se duce la scoala sa invete.

Ce ar fii daca te-ai duce la doctor si te-ar consulta in hainele cu care a sapat in gradina, eventual sa vina pompieru in halat la interventii.

Tot cei mai important pentru voi este modul in care invatati sau cum va educa sa percepeti lucrurile care va vor forma.

Daca tot esti in consiliu de ce nu te lupti si pentru un loc de fumat, unul de bowling, o terasa, o zona de recreere te-ai cramponat doar la uniforma. :)

Daca vrei sa schimbi ceva in tot ce inseamna aceea scoala pleaca urechea la toti elevi, fa-ti un carnetel si prezinta-le profesorilor tai cele mai importante 10 lucruri care va sunt necesare.

1 laborator de informatica mai bun, nu oboseli dupa vremea impuscatului .

1 laborator de fizica mai dotat prin care sa va poata face profesorul mai atrasi de aceasta materie.

1 sala de sport mai dotata ca poate asa nu va mai duceti la gim.

Ideiile o sa le poti obtine de la elevii pe care-i reprezinti, baga un top 10 la profesori, si cu tupeu le zici nu le pastrezi pentru tine. Si ei sunt si ei oameni ca tine si probabil ca o sa te simti inferior prima data, dar tu ai sa povestesti pana se plictisesc ei sa te mai evite si te vor lua in considerare, si daca 1 din cele 10 s-au schimbat datorita tie, atunci ar trebuii sa le multumesti elevilor pe care-i reprezinti ;)

Numa bine, si lasa prostiile cu uniforma ca nu o carpa va formeaza in viitor.

Edited by sadicool
Ha ha, bine ca NU m-am uitat la data .
Link to comment
Share on other sites

Nu ti se da drept de vot, pentru ca nu te pricepi:)

Nu poti tu sa schimbi programa, pentru ca nu este facuta de scoala. Scoala urmeaza programa publicata pe site-ul ministerului. Altfel ar fi o varza totala nationala.

Uniformele sunt discutabile. Personal nu imi plac. Pentru ca nu poti sa pui fete de liceu in camasa, sa stea astia cu ochii printre nasturii lor. Iar presiunea bugetara pe care o pui pe parinti, care sunt oricum vai de mama lor majoritatea, este inutila. De ce nu fixezi tu scolile si le aduci la standarde europene, ca apoi sa ceri uniforme? Ah n-ai bani? Bine ca au amaratii de parinti...

Pe de alta parte, am vazut specimene prin licee cu niste fuste sub fund si decoltate... Dar in uniforma!:)

Deci, daca profesorii au de mormait ca elevii vin imbracati vraiste, eh sunt rezultatul educatiei lor!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...