Jump to content
elviorel

Ce este un hacker?Si ce stie sa faca un hacker?

Recommended Posts

are cineva salvat pe undeva hacker manifesto (principiile unui hacker) varianta originala in romana (aia de 10-20 pagini sau cat era)

vad ca a disparut de tot de pe net si in engleza e din ce in ce mai greu de gasit...

am dat peste asta care are parti din varianta originala si explica diferentele legate de hackeri/crackeri si restu

http://ro.wikipedia.org/wiki/Hacker

iar articolul care il cautam este asta si eu zic ca cei care respecta principiile din el se pot numii hackeri, restul sunt crackeri sau altceva

http://www.catb.org/~esr/faqs/hacker-howto.html#what_is

iar varianta in romana care o ceream mai sus era asta

http://wiki.lug.ro/Cum_s%C4%83_devii_un_hacker

Edited by Birkoff
Link to comment
Share on other sites

Multi se considera hackeri

Unii chiar sunt.

unu stie sa faca ceva altu altceva dar ce inseamna cu adevarat un hacker?

Sensul traditional al cuvantului se refera la o persoana pasionata de un domeniu care incearca sa aduca imbunatatiri recurgand la metode neortodoxe(out of the box thinking). Domeniul de hacking este mult mai cuprinzator decat pare. Oricine poate fi un hacker(avea modalitati neconventionale de a rezolva probleme) in domeniul sau: un matematician, mecanic, lacatus, tamplar, etc.

Sensul mediatic care este cel mai raspandit si mai cunoscut in prezent se refera, de regula, la copii care efectueaza atacuri de tip DDoS asupra unor corporatii internationale, membrii anonymous(care, din pacate, sunt in mare parte utilizatori ai unor aplicatii precum LOIC), tepari, etc.

Adica ce cunostinte are si ce poate sa faca?

Eu sunt am experienta in Java, Java EJB, C, C++, ASM(x86-x64 Windows(WASM), LINUX (Gas)), PHP, HTML, Javascript, MATLAB, C#, VB.NET, Perl, GNU Bash, Prolog. Prin experienta ma refer la faptul ca am facut cel putin un proiect considerabil(> 2000 linii) in fiecare dintr-aceste limbaje la un moment dat.

Modul meu de a invata este urmatorul: invat bazele fiecarui limbaj, cunosc notiunile fundamentale(citire, scriere din fisiere, gestionarea proceselor si a thread-urilor, programare orientata pe obiecte(incapsulare, mostenire, polimorfism, etc.) precum si elemente esentiale necesare in domeniul ingineriei software. Astfel, imi ia doar cateva zile pentru a deveni expert in orice limbaj.

Nu doresc sa post-ez ceea ce pot face cu adevarat.

Edited by Ganav
Link to comment
Share on other sites

Niciodat? nu vei vedea un hacker s? vin? ?i s? spun? c? ?tie X,Y,Z limbaje de programare sau c? cine ?tie ce a f?cut la via?a lui . Deja dac? face asta ori e un hacker extrem de prost ori urm?re?te(ca mul?i al?ii de altfel) s? î?i fac? publicitate, urmând ca mai apoi s? fie angajat la NASA/Google/Facebook ?i alte companii necunoscute .

Link to comment
Share on other sites

Un hacker bun e ala care nu isi face publicitate ( adica sta in underground ).

Un hacker bun nu e cel care sparge multe site-uri, un hacker bun e acela ce se protejeaza pe el insusi!

Un hacker bun, e ala care hackereste alti hackeri.

Unii chiar sunt.

Eu sunt

Astfel, imi ia doar cateva zile pentru a deveni expert in orice limbaj.

Nu doresc sa post-ez ceea ce pot face cu adevarat.

Bruce_Lee_reaction.gif

Edited by WIRTZ-E-BOZGOR-EVREU
Link to comment
Share on other sites

Niciodat? nu vei vedea un hacker s? vin? ?i s? spun? c? ?tie X,Y,Z limbaje de programare

De ce?

c? cine ?tie ce a f?cut la via?a lui.

Atat timp cat este legal nu vad vreun motiv pentru care sa NU precizeze ceea ce a facut.

Deja dac? face asta ori e un hacker extrem de prost

De ce? Este la fel de legal ca si completarea unui CV? Acum, toate persoanele care si-au scris un CV sunt proaste?

ori urm?re?te(ca mul?i al?ii de altfel) s? î?i fac? publicitate, urmând ca mai apoi s? fie angajat la NASA/Google/Facebook ?i alte companii necunoscute .

Am lucrat in concerne internationale si sincer, mi se pare extrem de plictisitor.

Edited by Ganav
Link to comment
Share on other sites

De ce?

Atat timp cat este legal nu vad vreun motiv pentru care sa NU precizeze ceea ce a facut.

De ce? Este la fel de legal ca si completarea unui CV? Acum, toate persoanele care si-au scris un CV sunt proaste?

Am lucrat in concerne internationale si sincer, mi se pare extrem de plictisitor. Prefer sa lucrez in cercetare, singur daca se poate.

Pentru c? se anuleaz? ideea de hacker. El nu se laud? cu ceea ce face pentru c? nu are nevoie de aprecierile/stima altora. Tot ceea ce face este pentru sine, pentru mândria personal?, pentru dep??irea propriilor limite ?i nu are nimic de-a face cu imaginea lui exterioar?. Un hacker adev?rat este acela care ?tie s? disimuleze care are limite extrem de bine stabilite între activitatea pe care o desf??oar? în mediul online ?i via?a lui personal?.

Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere, un "hacker" este un idealist ce se foloseste de propriul set de reguli - unul neinfliuentat de perceptia indusa de societate asupra binelui si raului, pentru a-si atinge obiectivul, oricare ar fi el.

Cred ca faptul ca majoritatea hackerilor sunt legati de domeniul IT este doar un efect.

Legat de un "computer hacker", ca stie C++, ASM sau orice altceva, astea sunt doar mijloace. In opinia mea, scopul este cel esential.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...