Jump to content
amprenta

Dezbatere despre religie

Recommended Posts

SlicK " foarte bun post ,analizat din punct de vedere logic.Daca am fost creati cu adevarat,noi n-am fi capabili cu creierul nostru sa analizam ceva sfant din punct de vedere logic.Uitati-va pe Natuonal geografic la o emisiune numita Calatorii Biblice si veti gasii ca tipii gasesc diferite obiecte si etc. Ei incearca sa demosntrteze daca au existat acele personaje cu adevarat.sa nu ziceti ca-s departea bisericii si ca mint pt. ca la unele episoade m-am enervat rau.In fine dar daca lasam de-oparte faptele de demult si ne gandim la cele din prezent,in legatura cu Masoneria,iar ne da de gandit.

Daca D-Zeu nu exista, de ce masoneria vrea sa ne schimbe religia.

Daca D-Zeu nu exista ,de ce Patriarhul Romaniei a fost ucis.

Daca D-Zeu nu exista, de ce simti o lene groaznica sa mergi la biserica,in acelasi timp avand chef sa mergi in alte locuri. 2 ore ii foarte putzin,nici macar atent nu potzi sa fii 1 ora ca te gandestiu la toate lucrurile.

Daca D-Zeu nu exista, de ce sfintele moaste nu putrezesc ?

Daca D-zeu nu exista de ce de Pasti (sau cand) lumanarile de la mormandul Domnului nu te ard ?

Link to comment
Share on other sites

Daca D-Zeu nu exista, de ce simti o lene groaznica sa mergi la biserica,in acelasi timp avand chef sa mergi in alte locuri. 2 ore ii foarte putzin,nici macar atent nu potzi sa fii 1 ora ca te gandestiu la toate lucrurile.

Aici habar nu am ce vrei sa zici...adica daca d-zeu ar exista,n-ai simti o lene groaznica sa mergi la biserica?:))

Link to comment
Share on other sites

Slick iti raspund la intrebari cu mare placere.

Din cate stiu Alah,Dumnezeu sau oricum ar fii numit El este acelasi doar ca fiecare religie i-a atribuit un nume in urma unor minuni infaptuite in religia lor.

Coranul(musulmani),Biblia(crestini) contine invataturi,minuni si viata Mantuitorului din care omul(inzestrat cu ratiune) poate extrage invataturile bune si sa le puna in aplicare.

Preotii,calugarii,sfintii,mucenicii etc. nu sunt mumificati.Mumificati erau faraoni,preotii egipteni si alti membrii de seama ai familiei regale(toate acestea in Egipt).Dupa cum bine stim ei se inchinau la zei.Si daca nu stiai e o lege in "Cele 10 porunci" care zice: "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor."

Cei ucisi cu pietre era mucenicii.Uciderea nu preve o "tactica" anume...cu pietre,cu machinegun,cu un cutit,cu AK47,in bataie,tot ucis se numeste...Muncenicii sunt cei ce ºi-au dat viaþa mãrturisind pe Iisus Hristos în condiþii extreme. Mucenicii sunt primii sfinþi ai Bisericii, care a considerat întotdeauna cã mucenicia nu ar fi fost posibilã fãrã ajutorul harului Duhului Sfânt.(Detalii - aici)

Un copil se boteaza pt. inlaturarea pacatului stramosesc.Daca un copil moare nebotezat(ce nu prea se intampla) el ajunge in Rai.Datorita singurului pacat existent in sufletul lui si al niciunui alt fapt sunt iertati de Dumnezeu.La judecata privata Dumnezeu iti iarta din pacate,insa dupa declararea sortii sufletului rudele pamantene vor da Liturghii,ii vor face parastasele....si prin acestea pacatele sufletului se vor mai usura adica vor fii iertate de Dumnezeu.Daca nu crezi toata viata si la sfarsitul lumii ai credinta,degeaba(exemplu: ai 1.000.000 de $,cheltui 999.000 de $ si mai ramane 1$ si atunci ai grija sa nu-l cheltui...) pt. a ajunge in rai trebuie ca pacatele sa fie in inferioritate faptelor bune si cu timpul pacatele se vor ameliora poate chiar iertate toate..

Link to comment
Share on other sites

nu am stat sa citesc toate paginile pt ca imi este lene. nu stiu daca a mai zis cineva in acest topic sau pe acest forum de ce vreau sa zic eu.

daca va doriti sa vedeti un film care o sa va schimbe parerea despre treaba cu dumnezeu uitati-va la Zeitgeist (poate ati vazut acest film)

Link to comment
Share on other sites

@alcol: In Biblie scrie ce este de ajuns pt mantuire(cred ca a mai scris cineva pe aici prin topic): "Credeti in Mine si veti avea viata vesnica". Nu e chiar degeaba nici chestia cu credinta la sfarsitul vietii. Dumnezeu asteapta pana in al XII-lea ceas din cate stiu eu. Si, de altfel, exista canoane in cadrul Sf. Biserici prin care nu ai dreptul la Sf. Impartasanie decat la sfarsitul vietii. Asta stiam ca se aplica doar in cazul in care cineva se leapada de bunavoie, fara silinta, de Iisus si trece de partea lui Lucifer.

Apropos de asta imi amintesc, lol, m-a bagat in sperieti un preot la o spovedanie anu trecut, cum ca Biserica ar opri de la Impartasanie pe cei un pic mai.. desfranati.. ca mine :D

Acum am ajuns acas' de la Liturghie... tananana I feel good.... I knew that I would... so good ! so good ! I got yoooouu ! :]]

Link to comment
Share on other sites

@go_sword: crucea este un simbol pagan derivat din crucea zodiacala(in religiile catolice exista si in cerc in centrul crucii desi Isus a fost crucificat pe o cruce "simpla" ca sa zic asa) Daca Ioana d'Arc a fost indrumata de Dumnezeu in eliberarea Frantei inseamna ca la fel a fost fiecare eliberator din istorie? Daca da: de ce istoria o mentioneaza doar pe ea? Daca Nu: Inseamna ca nu a facut mai mult decat oricare alt om deci nu poti trage automat concluzia ca a fost intrumata de divinitate.

Crucea era un obiect pentru torturarea omenilor pana la venirea lui Iisus.dupa ce acesta a fost crucificat a devenit simbolul crestinismului.

Ioana d'Arc a fost canonizata.de ce ? pentru ca a luptat sub semnul crucii.Apropo,sti,ea a fost arsa pe rug...cand ea l-a strigat pe Iisus un inger a coborat si a urcat-o in ceruri :)

Link to comment
Share on other sites

@Kimnoryze: Nu prea halesc teoriile astea conspirative si pana acum nu am intalnit nici o situatie care sa ma faca sa cred ca masonii ar vrea sa ne schimbe religia. Faptul ca patriarhul romaniei a fost ucis(?) nu dovedeste existenta lui Dumnezeu. Nu vad rostul mersului la biserica, stai in picioare intre niste babe barfitoare in miros de tamaie, nu te invata Biblia ca Dumnezeu e in fiecare dintre noi? ce rost are sa pierzi 2 ore intr-o cladire pictata? In zilele noastre multe comunitati crestine minoritare nu au nevoie de biserici pentru a crede. Moastele sfinte sunt doar niste oase din cate stiu eu deci nu prea au cum sa putrezeasca. Chestia cu lumanarile nu am auzit-o dar pare cam trasa de par.

@alcol: era vorba de o mumificare naturala care daca s-ar intampla numai oamenilor religiosi ar fi un adevarat argument insa nu este cazul, mumificarea naturala se poate manifesta atunci cand dintr-un motiv sau altul bacteriile care provoaca descompunerea nu pot supravietui sau cadavrul este complet deshidratat. Nu vad legatura dintre mumificare si "chipul cioplit".

Nu ma refeream la cei care erau ucisi cu pietre datorita faptului ca erau crestini si ma refeream la crestinii care ii omorau cu pietre pe cei care comiteau un pacat in comunitatea lor. Nu sunt de acord nici cu ridicarea unui om la rangul de sfant. Cine hotaraste ca omul acela a trait ca un adevarat sfant? Stefan cel mare(care acum e si sfant) a incalcat cel putin 2 porunci: sa nu ucizi si sa nu preacurvesti si totusi mai-marii bisericii nostre au hotarat ca e sfant...pfff.....

Nu stiu ce ai inteles tu din Biblie insa eu am inteles ca nu conteaza ca ai trait o viata pacatoasa, daca regreti cu adevarat pacatele iti sunt iertate(vezi spovedania) si ajungi in rai.

Link to comment
Share on other sites

Daca Stefan cel Mare nu-i sfant,inseamna ca Hitler sau Stalin trebuie sa fie mai rau ca diavolii.Stefan cel Mare a fost canonizat sfant datorita bunatatii sale si curajului cu care si-a aparat tara.Sfinti nu sunt doar cei care au facut numai bine ci si cei care si-au aparat tara,au luptat pt. dreptate...etc.

Cat despre faza cu lumanarile am vazut-o in urma cu cativa ani la TV si a atins-o un om si nu-l ardea... :)

In Vechiul Testament indiferent de faptele lor(bune/rele),oamenii mergeau in Iad.Insa in cele 3 zile (de la innmormantare pana la Inviere) Mantuitorul a luat oamenii care-au facut fapte bune din Iad si i-a dus in Rai unde le era locul..De aceea in Vechiul Testament credinciosii omorau cu pietre pacatosii religiei lor si d-asta au fost numiti pagani(cu aceste fapte au fost considerati pagani pt. ca in loc de fapte bune faceau invers)....

Link to comment
Share on other sites

Biblia e scrisa de oameni (sub influentza Duhului Sfant) dar a fost un izvor oral care s-a perpetuat din generatie in generatie pana a ajus sa fie pus de hartie (pietre peretzi pergamente etc)

Tinand cont de asta de aici su multele discrepante

Pe majoritatea le cunosc dar neamintindu-mi exact pasajele am cautat si am gasit asta:

http://www.infidels.org/library/modern/donald_morgan/absurd.html

poate ca o sa intelegetzi ceva dincolo de aparente ... Substratul-Esentza

Am avut o pasiune acum ceva timp si am citit ff mult despre Religii de la Ortodoxism la Budism, Islamism pana la Satanism , Wicca , Voodoo si asa mai departe

Goetia: the Lesser Key of Solomon the King

Manuscrisele din seiful Vaticanului

... si tot ce e tinut ascuns .. nu fac decat sa alimenteze o credinta puternica sau o puternica crestere a ateismului

"Crede si nu Cerceta" e exact ceea ce se vrea .. cei multzi Cred nu cerceteaza si iau totul cuvant cu cuvant ..

Daca incepi sa itzi pui intrebari vei descoperi ca Nimik din Ceea Ce ne Invata "Cartile Sfinte" nu este posibil explicatiile fiind pur fizice chimice biologice s.a.m.d

Este un subiect prea amplu si prea profund ca sa fie dezbatut aici (pererea mea) tinand cont ca sunt o gramada de oameni care si-au dedicat viatza cercetarii acestor lucruri si inca nu am nimik concret :D (nici nu vor avea vreo data ... "public" .... pt ca asta inceamna HAOS oricare ar fii rezultatul cercetarilor "Exista sau Nu"

Aruncarea lumii in HAOS duce la autodistrugerea ei

Cam asta ar fi ...

Masele au nevoie de un punc de sprijin pt a trece cu bine de urmatoarea zi daca acest punct de sprijin nu ar exista ... oricine isi poate da seama care este finalul

Keep It Real

Link to comment
Share on other sites

Faceti exercitii de constienta. Cati dintre voi stau si mediteaza la existenta? Cati dintre voi CONSTIENTIZEAZA CA TRAIESC?

Sunteti niste roboti care cred ca au opinii, dar care in fata universului sunt niste nimicuri.

Cititi filozofie orientala mixata cu crestinism(cea mai "care da sens" combinatie gasita pana acum de mine, m-a ajutat enorm). O foarte mare parte din prostia din voi va muri instant odata cu constientizarea.

Ca noi nu putem vedea/auzi/simti ceva anume asta nu inseamna ca acel lucru e inexistent. Nu vedem infrarosiile, ultravioletele; Nu auzim sunetele cu frecventa mai joasa de 16hz si mai inalta de 20kHz; Totusi, aceste lucruri exista.

Marea problema cu care se confrunta plebea societatii este ignoranta. Ignora orice impuls legat de divinitate si vei fi un dobitoc intr-un corp de om(sau altfel spus, un animal rational).

Convingerile cresc odata cu acumularea unui bagaj considerabil de cunostinte. Nu vei crede ca exista Dumnezeu, ingeri, viata dupa moarte, reincarnare cat timp te iei dupa judecatile altora (formandu-ti astfel prejudecati).

--

OrIaX, ce parere ai de Wicca?

(mie personal mi se pare o prostie, desi are idei extraordinare infiltrate)

Link to comment
Share on other sites

R.A.T.A.T.I.

Damn,you're allmost 100% right!

Prea slabi pentru a putea analiza ceva din punct de vedere psihologic.Daca voi n-ati avut parte de dovezi pana acuma,sigur le veti avea.. :twisted: ..asa ca bafta. Daca D-Zeu nu ne obliga sa credem in existenta lui, de ce v-as face eu sa credeti. Succes pe vitor sau pana-n 2012

:shock: :P

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Ma pis pe toate religiile si pe crestinatate. Daca vrei sa fi o persoana buna o poti face si fara sa crezi in orice tampenie debitata acum mii de ani de niste inapoiati care se omorau cu pietre intre ei doar pentru ca zicea cineva ca s-a savarsit cine stie ce vrajitorie. Cu cativa ani inainte sa moara Papa Ioan Paul al 2-lea, Vaticanul a anuntat ca nu este nevoie sa crezi in D-zeu sau sa fi crestin ca sa ajungi in Rai, important este sa iti traiesti viata in armonie cu ceilalti. Asta spune deja multe.

Nu am apucat sa citesc toate posturile dar incerc sa mai completez si eu cu cateva chestii.

1. Chris Angell este un simplu iluzionist. Nu a afirmat niciodata ca are puteri magice.

2. int cui i te adresai? Ai grija la cum vorbesti cu ceilalti intr-o discutie civilizata.

3. Ce "minuni" s-au savarsit de-a lungul timpului au fost si vor fi in continuare infaptuite pe intreg globul. Mai cititi despre Yoga si adevaratii guru si veti ramane uimiti.

4. Mai stiti ce a zis nenea Iisus apostolilor? Este nevoie de un graunte de credinta si poti muta muntii din loc. Creierul are numeroase capacitati despre care nici macar nu stim. Daca cineva e atat de incult incat sa nu stie ca poti face orice prin puterea creierului atunci nu stiu de ce dracu mai vorbeste.

5. Nu doar icoanele plang. Google it!

Gata cu religia. Subiectul asta ma scarbeste.

Topic inchis.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...