Jump to content

Recommended Posts

Salut baieti, nu vreau sa par un copil netot si retardat.

In primul rand in cer scuze daca nu am facut thread-ul unde trebuie.

Am rugamintea si dorinta in legatura cu un sfat.

Vreau sa invat linux de la zero, imi place mult de tot. Am vazut ca sunt zeci de platforme si sute de versiuni. Am nevoie sa invat: conexiuni, scripturi web, orice. Vreau un linux modern si ok.

Va rog sa nu ma atacati, subt nou si chiar vreau sa utilizez timpul free la ceva, m-am saturat sa tot fac laba.

On: linux~ce-mi recomandati pentru inceput?!

Sarut'mana

Link to comment
Share on other sites

Eu doresc ceva pentru inceput, sa fac niste buti, un pannel, servere, flood, wi-fi. Etc

Cand ai zis de "Flood" ai dat cu muci-n balta!

Eu unul iti recomand Kali Linux. ( dar incearca sa te abtii cu copilarismele de genu flood. )

Sfatu meu , invata prima oara sa lucrezi in Ubuntu. si dupa treci pe linux.

Serios coaie, serios? :|

IN PULA MEA UBUNTU E O DISTRIBUTIE DE LINUX ( nu mai comentati doar pentru +1, daca stiti ca sunteti paraleli si habar aveti...)

funny-photos.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cand ai zis de "Flood" ai dat cu muci-n balta!

Eu unul iti recomand Kali Linux. ( dar incearca sa te abtii cu copilarismele de genu flood. )

Serios coaie, serios? :|

IN PULA MEA UBUNTU E O DISTRIBUTIE DE LINUX ( nu mai comentati doar pentru +1, daca stiti ca sunteti paraleli si habar aveti...)

funny-photos.jpg

Nu m-am putut abtine "flood" ; "vreau sa fiu hacker"

On: mersi mult de tot pentru sfat

Link to comment
Share on other sites

@YloveK nu ( am inceput cu kali ):)))

Off:// si ca sa stii si tu UBUNTU = LINUX :| ceea ce ai spus tu e irelevant de stupid...

"inainte invata sa lucrezi pe Ubuntu si dupa treci pe linux"

E ca si cum ai spune ( citez pe marele eusimplu aka phplover )

"Invata intai sa mergi pe BMX si dupa invata sa mergi pe bicicleta"

Unde dracu' e logica celor spuse de tine?

Edited by Aerosol
Link to comment
Share on other sites

@Aerosol ia zi coaie tu , nu ai inceput cu ubuntu ? si dupa ai dat-o in altele gen arch linux , kali linux?

Eu am inceput cu ubuntu si am trecut pe arch / slack dupa vreo 5 luni, ti se pare mare chestie? Tot linux e...

Si totusi, s-a deviat prea mult de la subiect. Omul a cerut niste distributii linux, noi i-am spus. Rolul tau in postul asta a fost sa spui ca ubuntu nu-i linux si kali e o distributie cu care se lucreaza greu. Mai citeste(catusi de putin) si dupa incearca sa dai sfaturi, induci omu in eroare rau de tot cu aberatiile tale.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea.. linuxul e linux... ia pt inceput o distributie usoara (ubuntu, debian) vezi cum functioneaza... comenzi, structura de directoare, procese, conexiuni, apoi iarasi parerea mea incearca sa faci niste servicii gen dns, LAMP, mail server e.t.c.

Dupa ce stapanesti cat de cat lucrurile astea repeta operatiunile pe distributii gen RedHat, SUSE (distributii enterprise)

In viitor iti vor ajuta mai mult decat flood boti si alte cacaturi.

Link to comment
Share on other sites

cred ca multi au inceput cu ubuntu, e mai "prietenos" sa zic asa. eu unu tot cu ubuntu am inceput, si abea dupa am incercat si altele gen kali linux matriux fedora si altele

Ubuntu linux kali linux windows, cu toate faci acelasi lucru in metode mai mult sau mai putin diferite....... poti face ce vrei tu cu toate doar ca dupa parerea mea e mai friendly si poate ca o sa inveti mai usor, iar faza cu pare prea banal nu ai ce lucra pe el... e ca si cum ai zice paine... toti mananca e prea comuna. pe orice sistem poti face ce vrei tu daca te duce capu

Edited by jayluc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...