Jump to content
alcol

Profil - liceu

Recommended Posts

Sunt a VIII -a(inca) si pt. liceu yo m-am gandit la 2 variante.Ori filologie ori mate-info.Si inca nu stiu ce sa hotarasc multi zic asa,multi asa...Sincer mate-info mi-ar placea,chiar sunt dornic sa invat c++ si ce se mai invatat pe-acolo.O singura problema la Fizica sunt planta :D La filologie stiu romana/engleza da` cu franceza la fel de planta ca si fizica.Acum intrebarea mea este urmatoarea:

Spre ce profil m-ati indruma din informatiile oferite?

Edit: Argumentati-va si raspunsul cei care votati.

Link to comment
Share on other sites

Da am auzit multi.Ii cred + ca profa mea de info dintr-a 8-a zis ca primu` semestru am facut pascal,iar acum al 2-lea semestru :facem acum excel iar apoi vom invata html,adica formulele alea "<body></body>" "<title></title>"....intelegi unde bat

la filologie ma gandeam si yo ca fiind mai multe fete..:-" 8)

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt la mate-info si sunt foarte multumit.

Acum daca tu vrei doar sa inveti doar C++ poti sa mergi linistit si la filo, dar daca vrei sa inveti algoritmica din liceu si sa ai o baza cat de cat formata cand vei merge la facultate iti recomand mate-info.

Crede-ma, odata ce stii cum sa gandesti (algoritmii) ii aproape banal sa inveti un nou limbaj, pentru ca tot ce difera ii sintaxa care o citesti dintr-o carte in cateva zile.

deci votul meu merge pentru mate-info.

Link to comment
Share on other sites

am fost si eu in situatia ta, si dupa mult timp in care eram indecis am ales filologie .

de ce?

pt ca , cum a spus si Vhaerun daca vrei sa stii cu adevarat programare singur o inveti.

La filologie e mult mai lejer , faci multa romana ( ceea ce mi-e imi place) si nu gramatica( aproape deloc) ci literatura, multa literatura , + ca o sa ai f multe fete in clasa ( 26 fete si 5 baieti in cazul meu ), ar mai fi motive dar nu mai stau sa le enumar ...

pana la urma faci ce crezi tu ca e mai bine

bafta!l

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca daca stii bine info, orele de informatica o sa fie ca un fel de pauza :) . Is fericit ca-s la info intensiv pentru ca aia de la filo au 3 culegeri la engleza, au de facut enspe mii de teme la engleza si asa mai departe. Parerea mea daca e de stres, e mai putin la mate info. Si ii mai bine sa inveti niste mate, info decat sa contemplezi despre nemurirea sufletului. Parerea mea. Asta-i valabil pentri filo bilingv engleza

Link to comment
Share on other sites

algoritmica e utila... si bazele c++ is foarte importante. Deci s-ar putea spune ca faci "ceva util". Una-i sa intrebi un profesor ce-i aia cum se face si alte chestii. Daca ai invatat c++ ai o gramada de limbaje care sunt asemanatoare si foarte utile.

Link to comment
Share on other sites

Gandeste-te ce vrei sa faci --dupa-- liceu. Cu mate-info poti sa faci ce vrea sufletu` tau.. Poti sa faci management, limbi, orice... filologic, sau mai putin tangent cu realul. Dar daca termini filo, sa te vad eu daca mergi la Politehnica, sau ceva in genu` ;).. Nici stiinte economice nu o sa prea poti face. Si daca e vorba de fete, sa stii ca nu`i greu sa le faci vizite prin sali ;)

Eu am terminat Mate-Fiz, si si asa mi-e greu la Poli ;)

Link to comment
Share on other sites

Chill.. e lejera fizica.. n`o sa faci fizica nucleara, teoria relativitatii, si n`o sa va puna sa inventatzi o prashtie supersonica... Eu raman fidel ideii cu realul...

Dar.. gandeste-te ce vrei sa faci dupa liceu.. ca liceul e o labareala, scuzati expresia. Daca termini filo, nu mai pupi tu nici o faculta unde se face mate, fizica, bio, chimie... :) Pe cand, daca termini la mate-info, nu prea vad o mare problema sa mergi la Litere.. sau mai stiu eu ce faculta...

Link to comment
Share on other sites

mate-info rulz !

pacat ca pana acu numa media 5 am avut la info.

imi preda un ungur si de-aia.

a trebuit sa invat singur.acu sa vedeti ce se mira lumea de mine :D.m-a intrebat profu cva(stia ca eu habar n-am) si i-am raspuns corect,in mai multe privinte.fac programe in alt fel si lui nu ii convine.spune ca nu e bine nimic,ii zic "da acolo un compile".da si vede ca merge...apoi incepe sa imi dea dreptate asa cu ocolish...bulangiu

in legatura cu fizica,e lejer.nu prea imi plac curentii :|

l.e: odata a zis profu "if" pe ungureste 8)

Link to comment
Share on other sites

Mate Innfo parerea mea ! Da oricum nu inveti prea multe la info sau ce tine de info... :| eu is la tehnica de clacul :D

Da oricum mai multe inveti acasa la scaoa nu te invata C++ numai in cazuri speciale ,,,nu te invata PS sau WebDesign PHP si HTML Java etc astea in general le inveti tu sau sa merg undeva lka un liceu special axat pe informatica

Link to comment
Share on other sites

mate-info

in liceu nu faci nici pe dreaq, dar prinzi ceva gandire algoritmica si matematica. dupa ce termini liceul, poti sa faci si fac. de spot, decizia ta, dar in caz ca vrei tot ceva real, o sa iti prinda foarte bine.

@CODEX007 - nu am auzit de asa ceva la noi in tara, nici macar particulare. Fiind una din primele promotii care am terminat un liceu de informatica, acu mult timp, iti spun ca totul a ramas ca atunci. 2 ani C++ / 2 ani pascal, bazele informatiicii, pacat ca doar 1 semestru de ASM :((( si la fac de info...tot cam varza...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...