Jump to content
albertynos

Angajare / HR / Resurse Umane

Recommended Posts

Salut,

Ba care stie cum verifica astia de la Resurse Umane diplomele tale, studiile si etc? De ce intreb ?

Am un idiot vecin cu 12 clase, fara bac luat si s-a angajat omul ca IT Engineer, la care eu am ras, da omul e chiar angajat si il intreb : "cum dracu te-au angajat pe tine fara studii ba ?"

Omul a scanat o diploma de Bac si a modificat-o, la fel si una de facultate, ba are si master terminat...

Plm stau si ma gandesc nu verifica nimeni actele alea?

Link to comment
Share on other sites

cum pula sa-l angajeze doar pe baza a 2 hartii?? nu l-au pus la un test ceva? nu a avut concurenti pt postul ala? sau firma e una de rahat care angajeaza orice...

Si chiar de a fi asa...ce o sa faca puleasca ala cand o sa aiba vreo sarcina care implica cunostince solide de...xxxx dobandite doar din facultate?

Link to comment
Share on other sites

in general nu se verifica validitatea diplomelor, dar in caz de probleme tipul respectiv risca inchisoarea (fals in acte = 4 ani)

http://www.avocatnet.ro/content/forum%7CdisplayTopicPage/topicID_200724/care-este-pedeapsa-pentru-fals-in-acte.html (acolo e vb de alt fals dar pedeapsa e aceeasi si pentru ce a facut el)

pe termen scurt, nu va avea probleme, pe termen lung, daca in ro se vor corela vreodata electronic diplomemele cu postul atunci se va descoperi problema.

asa, daca el e linistit si isi vede de treaba poate lucra ani buni fara sa aiba probleme (doar la pensie va avea probleme dar pana atunci se mai schimba de 5 ori legile)

Edited by Birkoff
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum a spus si Birkoff, e putin probabil ca firma sa aiba puterea sa verifice originalitatea datelor, dar in caz ca se dovedeste contrariu iese nasol.. :)

Daca e suctit si de aia 16% o sa trebuiasca sa plateasca statului tot ce a furat cand se afla, asta daca se afla.

Sfatu meu e sa nu faceti asa ceva..

Link to comment
Share on other sites

Lasa bre ... degeaba esti bastan in retelistica, daca nu te duce capu sa gandesti ca faci o ditamai prostie.

Si inchisorile astea au fost facute cu un scop, sa mai diminueze din prostii liberi.

Link to comment
Share on other sites

Stii cum spune un proverb "minciuna are picioare scurte" Mult nu o sa-i mearga cu minciuna asta si in final o sa ajunga la concluzia ca mai mult a pierdut decat a castigat.

Dupa ce se aranjeaza cu dosar penal, nu o sa-l mai angajeze nici dracu nici macar pe post de intins cabluri pe stalp. O firma serioasa (eventual straina/multinationala) te verifica inclusiv la cazier, referinte de la fostii angajatori, evidenta populatiei, ITM insa daca e o firma de apartament, te angajeaza ci cu diplome trase la xerox insa viitorul nu e prea roz.

Clar nu recomand o asemenea marlanie daca vrei sa iti construiesti o cariera in domeniu si sa fii o persoana credibila.

Totusi am mari retineri in a crede ca respectivul chiar figureaza ca "inginer IT" in fisa postului si pe contractul de munca. Poate doar se lauda cu ceva ce nu are de fapt si o fi unu care sertizeaza cabluri in urma IT istilor din acea firma.

Important pentru cei care vor sa infloreasca CV ul

http://www.gandul.info/financiar/aceasta-e-politia-cv-urilor-care-ii-prinde-cu-minciuna-pe-romanii-care-vor-sa-se-angajeze-cine-e-doamna-care-te-citeste-si-din-profilul-de-facebook-12636474

Edited by Graphik
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...