Jump to content
SmarTeu

Achizitionare autoturism adus din Germania.

Recommended Posts

  • Active Members

Pai intrebarea ta este prost pusa.

In primul rand, te duci tu acolo sa o cumperi sau ti-o aduce cineva?

Daca te duci tu acolo sa o cumperi si o aduci pe roti, scoti numele rosii de acolo, care-s valabile o luna de zile plus asigurare in Germania. Dupa care, poti sa-ti scoti rand de numere rosii din Romania pe care poti sa le prelungesti inca de doua sau de trei ori, nu mai stiu sigur. Daca o aduci pe platforma, sari peste procedura din Germania. Numerele rosii de Germania nu trebuie sa le returnezi, pe cand cele din Romania, da.

Daca ti-o aduce cineva pe platforma, scoti numere doar pe Romania.

De costat in plus difera foarte mult de marca, model, an fabricatie, motor, noxe.

Link to comment
Share on other sites

Pai o sa primesti brifu mare brifu mic, de la vanzator, in caz ca o cumperi din afara ai grija de numere, in caz ca o iei din tara la fel sa ii ceri numerele masinii pentru ca fara ele nu o poti inmatricula la noi, ( in caz ca nu le ai trebuie sa completezi o chestie la DRPCIV pe raspunderea ta ) apoi mergi si scoti numere rosii si iti faci asigurare ( pe o luna ca asa se face cand ai numere rosii ) ca sa poti circula cu ea prin tara.

Primul lucru care trebuie sa il faci este sa faci o programare la RAR. grivita sau voluntari, Programare online la R.A.R. ( in general te programeaza dupa 4..5...6...7 zile depinde de noroc si cat de liber este acolo, dar de obicei e fulll zilnic :P )

La rar o sa dureze in jur de 3...4 ore ITP-ul + verificarea masinii ( dureaza atat pentru ca e masina adusa din afara si asa e procedura ) ca si costuri este undeva la 200 RON maxim depinde de masina motorizare etc.

Apoi mergi la un traducator legalizat sa iti traduca briful mare si mic, si restul actelor pe care le mai ai ( factura contract etc etc ) dupa care mergi la ANAF depui dosar ca sa iti calculeze taxa de mediu ,in general in bucuresti dureaza vro 5-7 zile, dupa cele 7 zile mergi iar la anaf platesti taxa de mediu, ( daca este euro 5 costa in 300-400 500 ron depinde de motor. la motor de 2.0TDI costa cam 300 ron)

Dupa ce ai platit taxa de mediu si ai luat dovada de la anaf, trebuie sa iti faci asigurare de prima inmatriculare si apoi mergi la DRPCIV cu toate actele in dublu exemplar numerele rosii + numerele de germania ( sau tara de unde provine masina )

C-am astia sunt pasii in mare iar ca si banii cred ca cu 200 de euro ai imatriculat masina.

Bafta.

Edited by ZeroDoi
Link to comment
Share on other sites

Pai o sa primesti brifu mare brifu mic, de la vanzator, in caz ca o cumperi din afara ai grija de numere, in caz ca o iei din tara la fel sa ii ceri numerele masinii pentru ca fara ele nu o poti inmatricula la noi, ( in caz ca nu le ai trebuie sa completezi o chestie la DRPCIV pe raspunderea ta ) apoi mergi si scoti numere rosii si iti faci asigurare ( pe o luna ca asa se face cand ai numere rosii ) ca sa poti circula cu ea prin tara.

Primul lucru care trebuie sa il faci este sa faci o programare la RAR. grivita sau voluntari, Programare online la R.A.R. ( in general te programeaza dupa 4..5...6...7 zile depinde de noroc si cat de liber este acolo, dar de obicei e fulll zilnic :P )

La rar o sa dureze in jur de 3...4 ore ITP-ul + verificarea masinii ( dureaza atat pentru ca e masina adusa din afara si asa e procedura ) ca si costuri este undeva la 200 RON maxim depinde de masina motorizare etc.

Apoi mergi la un traducator legalizat sa iti traduca briful mare si mic, si restul actelor pe care le mai ai ( factura contract etc etc ) dupa care mergi la ANAF depui dosar ca sa iti calculeze taxa de mediu ,in general in bucuresti dureaza vro 5-7 zile, dupa cele 7 zile mergi iar la anaf platesti taxa de mediu, ( daca este euro 5 costa in 300-400 500 ron depinde de motor. la motor de 2.0TDI costa cam 300 ron)

Dupa ce ai platit taxa de mediu si ai luat dovada de la anaf, trebuie sa iti faci asigurare de prima inmatriculare si apoi mergi la DRPCIV cu toate actele in dublu exemplar numerele rosii + numerele de germania ( sau tara de unde provine masina )

C-am astia sunt pasii in mare iar ca si banii cred ca cu 200 de euro ai imatriculat masina.

Bafta.

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Sa mai adaug si eu ceva detalii:

- daca vii cu ea pe roti iti trebuie numerele de germania sa le predai. Daca iti vine pe trailer o sa iti trebuiasca un fel de factura care imi scapa cum se cheama

- Pt numere rosii iti trebuie asigurare (eu unu am vrut sa am 3 seturi si am facut pe 6 luni asigurarea) 2 taxe : 9 lei la taxe si impozite si 13 lei la CEC. Apoi faci o cerere la Pipera (presupunand ca esti din Buc) si stai la coada. Ai dreptu doar la 3 randuri de nr rosii. Fiecare numar costa 40 ron. Un total de 30 lei / numar nepunand in calcul asigurarea.

Mai departe nu stiu sa iti zic ca nu am ajuns. Am tradus acte, urmeaza rar si pt mine dar din auzite si aduceri aminte de la o inmatriculare mai veche e cum zic baietii. RAR, taxa, inmatriculare permanenta. 40 ron nr random, 80 preferentiale.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...